Завдяки Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, в Україні врятовано незаконно захопленого майна на суму понад 125 млрд грн. Таким чином за перші місяці роботи Комісія довела свою ефективність. Саме через механізм скасування неправомірних рішень держреєстратора, закордонні інвестори та пересічні українці змогли відстояти своє майно. Про це повідомив Міністр юстиції України Павло Петренко під час прес-конференції: «Удар Мін'юсту по рейдерах», організованої Міністерством юстиції України. Так, за словами пана Петренка, з початку року Міністерство юстиції отримало понад 900 скарг та задовольнило майже 150. При цьому відзначається, що останнім часом на членів Комісії здійснюється тиск. Це пов’язано з резонансними справами, що надходять на розгляд відомства. Втім попри це, усі члени Комісії лишаються вірними ідеї справедливості та продовжують виконувати свої функції, не зважаючи на погрози й провокації.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Діяльність Комісії сприяє розвитку інвестиційної привабливості України. Цей факт було неодноразово підкреслено представниками німецького, американського та британського бізнесів на зустрічах, що були проведені разом із заступником Міністра юстиції Павлом Морозом. Міністерство юстиції закликає не піддаватися на провокації рейдерів та осіб, зацікавлених у порушені Закону і збереженні за собою незаконно захопленого майна. Ще раз хочу звернутися до українського бізнесу: коли ви тільки побачили якісь дії, пов'язані зі змінами в реєстрі, змінами у складі учасників, то не чекайте, а одразу звертайтеся зі скаргами для того, щоб можна було зупинити оборудки зі зміни права власності. Якщо ви бачите, що в тих чи інших діях є ознаки правопорушення, які регулюються Кримінальним кодексом, прошу передати ці матеріали до органів прокуратури та НАБУ», – закликає чиновник.
За словами Міністра, невдовзі планується запровадити додатковий сервіс, який дозволить інформувати власника бізнесу шляхом смс-повідомлення про підозрілі дії в їхньому бізнесі (приміром, якщо подано документи на зміну власника чи директора компанії). При цьому, за його словами, представники бізнесу вважають, що в Україні найбільші проблеми становлять суди, прокуратура, фіскальна служба та митниця.
У свою чергу, очільник Комісії Павло Мороз зазначив, що рейдерство – це проблема №1 в Україні. Тому для того, щоб зробити країну привабливою для інвесторів, необхідно докласти всіх зусиль для його викорінення. «Головним ворогом рейдера є публічність. Якщо відбувається рейдерське захоплення і все виводиться на публічну площину, то подолати це значно легше», – зазначив пан Мороз
Коментарі
Міністр юстиції України
В Україні до початку цього року діяло законодавство у сфері реєстрації, яке фактично спонукало та давало додаткові можливості рейдерам такого роду. Коли в Міністерстві юстиції працювало понад 5 тис державних реєстраторів, які виконували монопольну функцію з реєстрації бізнесу та нерухомості, то досить часто виникала ситуація, коли якийсь державний реєстратор віддаленого регіону вчиняв явну незаконну дію, а єдиним важелем впливу щодо скасування цієї дії було рішення суду.
Коли ми почали системно працювати з представниками бізнесу, то розбирали такі кейси, де бачили, що державний реєстратор Міністерства юстиції вчинив незаконну дію, а єдиний механізм впливу – це його звільнення і передача матеріалів до правоохоронних органів. А підприємцям необхідно було роками відстоювати правду, для того щоб відновити своє право власності на підприємстві (і за цей час злочинці «розтягували» підприємство, воно припиняло свою діяльність). Люди звільнялися з роботи, втрачали робочі місця. Потерпала економіка та репутація країни в цілому. Тому, коли розроблявся пакет законопроектів щодо реєстрації бізнесу і нерухомості, ми прийняли рішення про створення більш ефективної моделі захисту прав інвестора через процедуру адміноскарження незаконних дій державного реєстратора до незалежної Комісії, яка працює при Міністерстві юстиції.
заступник Міністра юстиції України з питань державної реєстрації
Іноземні інвестори повинні бути абсолютно впевнені, що те майно, яким вони володітимуть в Україні, буде захищено. Якщо захисту немає, чи існують певні ризики для того, щоб втратити це майно та прибутки, то інвестори до нас не прийдуть. Для такого захисту в Міністерстві юстиції створено унікальний орган – Комісію з розгляду скарг на дії державних реєстраторів. Кожен день до нас надходять резонансні справи, як от справа Bunge Україна. Інвестиції цієї компанії в економіку України складають майже 13 млрд грн. Уявіть, що зробив державний реєстратор: він відкрив новий розділ в реєстрі та зареєстрував ту власність, яка належала корпорації Bunge Україна за новим власником. Таким чином держреєстратор здійснив величезну кількість порушень і всі реєстраційні дії, які він здійснив, є гарантовано беззаконними. Комісія дуже швидко задовольнила цю скаргу і повністю відключила державного реєстратора від реєстру. Це максимальна відповідальність, яка існує та яка є в нашій компетенції.
директор юридичного департаменту Bunge Україна
Компанія Bunge Україна є одним з найбільших іноземних інвесторів, який зацікавлений у довгостроковій роботі на українському ринку та активно інвестує у розвиток української аграрної інфраструктури. На сьогодні ми маємо справу з безпрецедентною ситуацією, коли рейдери створили паралельну реєстрацію на підставі нікчемних документів у реєстрі, що могло перешкоджати нашій поточній операційній діяльності. Ми звернулися зі скаргою до Міністерства юстиції, яке змогло створити дієвий механізм для оперативного розгляду подібних скарг. Незаконна реєстрація була скасована, доступ рейдерам та посібникам у реєстрі було заблоковано. Таким чином Міністерство довело, що попри всі складнощі, наразі в державі створено ефективний та дієвий спосіб реакції на скарги щодо порушень прав юридичних осіб не тільки міжнародних інвесторів.