Професійна діяльність адвокатів пов’язана з серйозними ризиками. Юристи піддаються тиску, залякуванню та погрозам у зв’язку зі своєю професійною діяльністю. Ці ризики проявляються у різних формах: незаконні арешти, позбавлення статусу адвоката, позови про наклеп, переслідування в інтернеті тощо. Як міжнародні стандарти та національне законодавство можуть забезпечити необхідний захист юристам-практикам, спеціалісти розбиралися 27 січня 2021 р. під час міжнародного онлайн-обговорення «Робота адвокатів у Криму та Росії. Хто захистить захисників?»
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Дискусія була організована Центром громадянських свобод (Україна), Московською Гельсінською групою (Росія), Lawyers for Lawyers (Нідерланди), American Bar Association’s Rule of Law Initiative (США) та Асоціацією правників України. Модераторкою обговорення виступила Наталія Гуменюк, українська письменниця, режисерка-документалістка і журналістка, що спеціалізується на висвітленні конфліктів. Вона окреслила сферу проблем сьогодення щодо здійснення тиску та переслідування адвокатів.
Юрист В’ячеслав Романов, котрий з 2012 р. займається експертизою у сфері інформаційної відкритості органів державної влади та місцевого самоврядування, співпрацює з правозахисною організацією «Команда 29» і «Празьким клубом» — неформальним об’єднанням російських адвокатів, спрямованим на захист і зміцнення незалежності адвокатури, відзначив, що наразі ми часто чуємо про випадки переслідування під час здійснення адвокатської діяльності. Одна з широко використовуваних статей, на підставі яких адвокатів притягують до відповідальності, пов’язана з криміналізацією гонорару. Наприклад, вона використовувалася у справі Ірини Савельєвої, яку звинувачували в отриманні завеликого гонорару (крім того, у цій справі було порушення адвокатської таємниці). «Були випадки, коли адвокатів тримали під вартою на підставі провокацій до отримання хабарів, або це ставало відповіддю на образи правоохоронних органів. Серед інструментів тиску на адвоката можна побачити також випадки незаконного прослуховування, виклики на допити, порушення адвокатської таємниці, недопущення до місць тримання підзахисних, а також ненадання часу, достатнього на формування позиції захисту», — зазначив пан Романов.
Щодо питання застосування механізмів захисту адвоката він підкреслив, що дієвий захід для фіксації порушень стосовно адвоката і порядку розгляду документів — розширення моніторингу судових процесів. «Для російської системи характерним є те, що більшість справ легітимізуються до їх потрапляння в суд, тому всі ризики проявляються ще до судового розгляду, і шанси на виправдувальний вирок значно знижуються. Крім моніторингу, інструментом вирішення проблеми є належний захист особистих даних. Цифровізація, детальне прописування умов договору про юридичні послуги, відмова від підписки про невиїзд, яка часто стає засобом тиску на адвокатів, — це ті аспекти, які можуть допомогти у захисті», — зазначив В’ячеслав Романов.
Представник управління спеціальних процедур офісу Верховного комісара ООН з прав людини Стефано Сенсі, наділений мандатом спеціального доповідача з питань незалежності суддів та адвокатів, розповів, що у рамках цього мандату управління спец процедур розробляє стандарти, які могли б захистити суддів, адвокатів і прокурорів від погроз і тиску при розгляді справ щодо прав людини. Окрема сфера роботи спецдоповідача полягає у дослідженні ситуації, її аналізі та представленні звітів у Раді з прав людини. Іноді доповідачі можуть не лише попередити порушення прав адвокатів, а й вирішити конкретні справи в індивідуальному порядку комунікації.
«Ми повідомляємо про випадки порушень, і далі доповідач покладається на міжнародні стандарти, що вимагають від держав забезпечення можливість роботи адвокатів без зовнішнього тиску і незаконного втручання у їх діяльність. Перш за все, ці стандарти прописані в Міжнародному пакті громадянських і політичних прав, які лягли в основу принципів адвокатської діяльності. У разі наявності погроз адвокату при виконанні його функцій така справа належить до підсудності міжнародних інституцій. Щодо ситуації в Україні і окупованому Криму, то юрисдикція спеціального доповідача включає ті загрози, які виникають у адвокатів під час виконання ними професійних обов’язків. Особливо це стосується адвокатів, які беруть участь у чутливих політичних справах. Ми отримали декілька скарг щодо випадків у Криму, але фактично маємо подавати скаргу російській, а не українській владі — хоча територія Криму є спірною, рішення зараз все ж у руках російської сторони»,— зазначив Стефано Сенсі.
Докторка наук, доцентка, керівниця комітету програми «Міжнародне право і право ЄС» в Європейському гуманітарному університеті (Вільнюс) Людмила Ульяшина зазначила: «Проблема адвокатів і необхідність їх захисту пов’язана з тим, що концепція прав людини працює лише тоді, коли права людини можна реально захистити в суді. На жаль, з кожним роком ситуація з адвокатами стає складнішою. Збільшується кількість справ, де адвокати захищають не тільки сторону в спорі, а й особу, яка конфліктує з державою або її інституціями. У такій ситуації міжнародне право не може залишатися осторонь. Є програма «Міжнародне право для захисту суспільних інтересів», що існує вже 15 років і об’єднує декілька країн. Адвокати, які мали можливість пройти цю програму, починають ідентифікувати нові проблеми захисту правників, щоб визначити ролі і можливості міжнародних організацій у їх підтримці».
Експертка підкреслила, що коли мова йде про захист адвокатів, важливо діяти негайно, потрібно дослідити, які дії матимуть довгостроковий, а які терміновий ефект. Також адвокати не повинні відмовлятися від інструментів самозахисту і мають використовувати їх у будь-яких дисциплінарних чи судових процесах. Пані Людмила наголосила на важливості функціонування професійних асоціацій, які, підтримуючи конкретних адвокатів у визначених справах, формують стандарти управління адвокатури.
Директор з правових питань ініціативи TrialWatch Фонду Клуні Стівен Таунлі розповідав про особливості роботи ініціативи TrialWatch: «Наш моніторинг судової процедури полягає в тому, що ми не лише документуємо випадки порушень у судах, а й представляємо ці документи на аналіз експертів на міжнародній арені. У випадках, коли є підстави вважати, що суд діятиме упереджено, на розгляд справ направляються спостерігачі, які, дотримуючись визначених правил, самі оцінюють обвинувачення і докази, представлені в суді. Ми помітили, що часто адвокатів звинувачують у тому, що вони критикують судову систему шляхом деформації, наклепів тощо». За словами пана Таунлі, спостерігачі досліджують, наскільки прокурор упереджено ставиться до адвоката, наскільки захисник вільний у вираженні своєї волі, чи отримав у підсумку підсудний обґрунтоване рішення суду, а потім аналіз справи представляється міжнародній спільноті. Експерт переконаний, що для захисту адвокатів потрібно більше використовувати судовий моніторинг, адже тоді можна буде задокументувати і побачити порушення, які підлягатимуть розгляду в міжнародних судах.
Ліля Гемеджі, адвокатка, що представляє інтереси ряду людей, проти яких були сфабриковані кримінальні справи за релігійними мотивами, у своєму виступі окреслила проблеми та випадки переслідування не тільки адвокатів, а й інших активістів та захисників: «Перш за все, ведеться інформаційна війна, у якій захисників асоціюють з особами, яких ті представляють. Наприклад, у справі Еміля Курбедінова його почали називати «адвокатом диявола», чим створювали тиск на захисника». За словами пані Гемеджі, форма тиску може бути різною — це і проведення обшуків та здійснення переслідування, і погрози заведення кримінальних справ, вилучення техніки, що містить адвокатську таємницю, створення та передача приватних скарг суддів на адвокатів. Наприклад, у Криму такі скарги часто подаються щодо адвокатів, які займаються кримськими справами.
«Беручи участь у справі «другої бахчисарайської групи», я теж отримала приватну скаргу, і в той час мій підзахисний декілька разів залишався без представника і виводився з процесу. По цій справі проходило 8 підсудних, які мали активну громадянську позицію, серед яких був і відомий активіст Мустафаєв», — розповіла адвокатка. На її думку, у захисті правників дуже потрібні солідарність, публічність і підтримка колег та міжнародних структур.