Ведення бізнесу із контрагентами у США має як свої плюси, так і мінуси. Якщо ж компанія на це зважилася, потрібно розуміти, що існує багато ментальних особливостей і розбіжностей, які в свою чергу впливають на ведення бізнесу і час судового процесу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
З цим найчастіше стикаються, як не дивно, в українських ІТ-компаніях, оскільки українські айтішники найбільше співпрацюють саме з американським ринком. Так, більше 70% задекларованих доходів за експорт ІТ-послуг були отримані саме з США. Хоча більшість з цих послуг надається на аутсорсі, існує достатня кількість контрактів між американськими та українськими ІТ-компаніями, тому проблеми, які витікають з цих контрактів у судову тяганину, не втрачають своєї актуальності.
Для того, щоб розібратися в цих питаннях, Комітетом з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету Асоціації правників України вчора, 17 липня 2018 р., було організовано IT Legal Buzz Session: Dispute Resolution in the US, де експерти поділилися своїм досвідом та корисними порадами.
Іванна Поребняк, Голова ІТ Комітету АПУ, Голова правового комітету Kharkiv IT Cluster, IT Trusted Adviser, налогосила, що існує два види клієнтів:
- які звертаються за допомогою ДО;
- які звертаються за допомогою Після – коли проблема вже виникла.
На проблемних аспектах, з якими стикаються іноземці в США зупинився у своїй презентації Сергій Гошовський, партнер Hoshovsky Law Firm (Нью-Йорк, США). Форма договору, за його словами, може бути як письмовою, так і усною, а для того, щоб полегшити життя бізнесу у випадку відсутності договору, унікальним витвором американського права є пред’явлення рахунку (аccount stated), яке можливе за умов, коли при відсутності договору послуги були надані і після цього компанія виставила рахунок для сплати цих послуг. Якщо протягом прийнятного часу цей рахунок не був оскаржений, він вважається підтвердженням факту надання послуг і відповідно підставою для звернення в суд для отримання оплати за ці послуги.
Укладення письмової угоди все ж є доцільним, якщо існує бажання врегулювати певні особливі моменти. Наприклад, безпосередньо в самому договорі можна прописати відшкодування витрат на адвоката під час врегулювання спору у суді, а за загальним правилом в США так не прийнято.
Також в договорі можна прописати обмеження відповідальності. Не забороняється навіть встановити нульову відповідальність, але при розгляді такої справи у суді (якщо останній встановить вину сторони) він може відійти від умов договору.
За словами пана Гошовського, важливим моментом також є вибір юрисдикції, законодавством якої буде регулюватися такий контракт (сhoice of law). Тобто в контракті не можна прописати, що відносини регулюються правом США, оскільки адміністративний поділ на 50 штатів (плюс федеративний округ Колумбія і Пуерто-Ріко, Віргінські остови, Гуам та ін.) спричинює те, що у кожного штату є своє законодавство і своя судова система. Оскільки законодавство різних штатів може суттєво відрізнятися і по-різному врегульовувати одні й ті самі відносини, до вибору законодавства потрібно підходити дуже ретельно.
Разом з цим потрібно ще й мати прив’язку до вибраного законодавства (місцезнаходження компанії, банківський рахунок тощо), проте в законодавстві деяких штатів передбачена можливість за деяких умов, навіть без існуючої прив’язки, обрати законодавство цього штату. Наприклад, можна обрати законодавство штату Нью-Йорк, якщо сума договору більша за 250 тис. дол. Цікавою особливістю є ще й те, що ліцензія на провадження адвокатської діяльності розповсюджується не на всю територію США, а тільки на штат, в якому вона отримана.
Незвичним для нас механізмом є суд присяжних, оскільки будь-яка з сторін може його вимагати. Тому якщо компанія хоче наперед відмовитися від такого механізму, це потрібно вказати в контракті. Також пан Гошовський розповів і про інші способи врегулювання спорів, як медіація та арбітраж. Недоліком останнього він називає відсутність апеляції.
Отже, при укладенні контракту з контрагентом з США потрібно пам’ятати про існуючі відмінності у наших правових системах. Тому краще на початковому етапі залучити радника з тієї сторони, який зможе пояснити, що відрізняється, чому так відбувається, і як це використати або як з цим працювати.