18 листопада 2015, 18:48

Судова експертиза у сфері ІВ: дискусійні питання та шляхи вирішення

Опубліковано в №46(492)

IMG_5177


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відмінність між приватними та державними судовими експертами, проблеми та шляхи їх подолання; залучення спеціаліста до проведення судової експертизи, який не є атестованим судовим експертом; оцінка висновку судового експерта, – це не повний перелік питань, які обговорювали правники під час круглого столу профільного Комітету АПУ щодо особливостей проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності.

Цього разу до дискусії долучилися судові експерти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Мін’юсту України, судді, фахівці з експертної роботи Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності Академії правових наук України, Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України. Судові експерти цих закладів зосередили свою увагу на обговоренні специфіки організації їхньої роботи, зокрема щодо формулювання питань до судових експертів.

Як було зазначено на засіданні, експертиза у сфері інтелектуальної власності є своєрідним важелем, за допомогою якого можливе вирішення низки питань, пов'язаних з володінням, користуванням і розпорядження тим чи іншим правом у сфері інтелектуальної власності, яке належить конкретній юридичній або фізичній особі.

Як правило, питання про проведення експертизи виникає під час вирішення у судовому порядку конкретного спору, коли необхідні спеціальні знання кваліфікованого експерта. Розглядаючи це поняття через призму будь-якого судового процесу, необхідно зазначити, що експерт як фахівець, застосовуючи відомі йому знання, робить висновок, на підставі якого надалі вирішується доля права на об'єкт у сфері інтелектуальної власності. Саме тому експерти відзначають важливість і доцільність проведення експертизи, адже, по суті, висновок експерта може докорінно вплинути на рішення, яке буде прийняте судом.

Фахівців бракує…

Судово-експертні дослідження у сфері інтелектуальної власності є досить специфічними, вони виникають між суб’єктами господарювання. Саме тому спеціалісти, яких залучають до розгляду таких справ, повинні володіти не тільки спеціальними юридично-правовими знаннями, але й технічними. На сьогодні для України судово-експертні дослідження у сфері інтелектуальної власності є досить новим видом експертної діяльності, який було введено Мінюстом у 2002 р. Але за короткий відрізок часу значення судового експерта у сфері інтелектуальної власності набуло широкого застосування і більшість справ проводяться за участі такого експерта. Саме від нього залежить достовірність і повнота дослідження, а також правильне вирішення спорів цієї категорії.

Говорячи про вибір судового експерта, юристи називають це питання досить серйозним, оскільки у справах, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності, нерідко призначаються одні й ті ж експерти, через брак вузькопрофільних фахівців в Україні. «Такий інститут, як експерт, що не працює в державній установі, певною мірою новація для України. Раніше вистачало державних інспекторів. Наприкінці 90-х років, коли інтелектуальна власність тільки почала з’являтися, було дуже мало спеціалістів-експертів та існував великий попит на спеціальні знання. З набуттям спеціальних знань, ВГСУ почав рекомендувати проведення експертиз лише у тих випадках, коли вони дійсно необхідні. Сьогодні у сфері інтелектуальної власності найбільш популярна категорія експертів, які мають необхідні спеціальні знання, але не проходили атестацію, не кваліфікувалися як судові експерти. Таких осіб не може бути у достатній кількості ні в державних установах, ні серед атестованих експертів, оскільки фахівці, що мають вузькі знання, приміром, у сфері фармацевтики, налічують одиниці. У країні їх може бути 1-2 людини, а може й не бути зовсім. Основна проблема тут полягає утому, щоб знайти такого спеціаліста, вмовити виступити в якості судового експерта та кваліфіковано ввести у процес», – каже Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов.

Як оплачувати послуги?

За словами експертів, особи, зацікавлені у проведенні експертизи у сфері інтелектуальної власності, насамперед зіштовхуються з двома найголовнішими проблемами: термін проведення експертизи та вартість самої експертизи, яку зацікавлена особа повинна сплатити за її проведення, не отримуючи при цьому жодних гарантій щодо позитивного висновку експерта. Термін проведення експертизи обчислюється годинами. Для надання кваліфікованого висновку експерту іноді необхідно чимало часу. Саме тому вартість експертизи значно зростає.

У цьому контексті Богдан Львов також звернув увагу присутніх на проблему оплати праці таких спеціалістів, адже, як правило, такі експерти не мають статусу фізичної особи-підприємця. «Поки що в нашій країні на це дивляться досить спокійно. Але ці затрати не будуть компенсуватися, оскільки їх не можна буде показати. Ми не можемо сподіватися, що так буде й у майбутньому»,– непокоїться пан Львов.

Варто також зазначити, що за відсутності узагальненого підходу до розуміння питань, які вирішуються експертом під час проведення експертизи у сфері інтелектуальної власності, спеціаліст, при проведенні експертизи, іноді керується виключно своїми переконаннями та власною думкою, що призводить до проблеми протилежних висновків.

За словами очільника ВГСУ, проект нового Господарсько-процесуального кодексу передбачає деякі зміни, зокрема в частині судової експертизи. Згідно з документом, якщо суду буде незрозуміло, як зіставити два експертні висновки, він матиме можливість призначити експертизу та відповідного незалежного експерта, який допоможе розібратися у цих питаннях.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати