06 березня 2015, 15:20

Суди та ЗМІ: як досягнути конструктивного діалогу

Опубліковано в №9(455)

Нинішня інформаційна війна між різними гілками влади яскраво засвідчує необхідність судової системи у створенні серйозної комунікаційної стратегії як на загальному рівні, так і окремо в кожному суді. Яскравий тому приклад – гучні, але здебільшого популістські заяви, неправомірні нападки і неправдиві інформаційні зливи з боку як політиків чи посадових осіб вищих органів державного управління, так і інших членів суспільства щодо представників Феміди.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, 24 та 25 лютого цього Рада суддів України та Державна судова адміністрація за підтримки Проекту USAID «Справедливе правосуддя» провели міжнародну конференцію щодо зміцнення довіри громадськості до судової влади через покращення взаємної комунікації. Зазначимо,  що захід об’єднав представників судових установ та органів суддівського самоврядування, суддів, працівників апарату суду, а також журналістів та редакторів провідних спеціалізованих видань, і відбудеться за участі експертів з питань зв’язків з громадськістю у судах зі Сполучених Штатів Америки та Великої Британії.

За два дні Конференції її учасники мали змогу обговорити нинішній стан та сприйняття суспільством судової влади; визначити шляхи вдосконалення комунікаційної політики судів, органів суддівського самоврядування та судових установ; ознайомляться з передовим іноземним досвідом побудови ефективної моделі зв’язків з громадськістю у судах.  Крім того, і судді, і прес-секретарі завядяки проведеним тренінгам отримали практичні навички з комунікацій зі ЗМІ, ведення та участі у прес-конференції, вдосконалили навички підготовки плану дій та управління кризовими ситуаціями, обговорили шляхи покращення комунікаційної політики в діяльності судів, органів суддівського самоврядування та судових установ. 

Так, своїм досвідом щодо ведення офіційного сайту та сторінок суду в соціальних мережах поділилася директор із зв’язків із громадськістю судів Округу Колумбія США Лія Гуровітц. Зокрема вона зазначила, що на сайті одного із судів Округу Колумбія розміщена відеоекскурсія по приміщенню суду. Пані Гуровітц акцентувала увагу на тому, що мова, якою відбувається знайомство з судом, адаптована для розуміння молоддю, тобто з використанням молодіжного сленгу. Також вона порадила українським судам відкривати свої двері для всіх бажаючих та надавати максимум інформації про себе з метою упередження негативного ставлення. Власне, таку позицію підтримали і представники засобів масової інформації, на переконання яких, є важливим, щоб судді надавали коментарі (звичайно у межах дозволених законом), а також вели свої сторінки у соціальних мережах. Але на переконання учасників, суддям, якщо і варто мати свої акаунти у соціальних мережах, то не використовувати їх для виключно професійного позиціонування. Крім того, було зазначено, що на таку діяльність судді також повинні поширюватися правила суддівської етики.

Загалом учасники заходу погодилися із тим, що вихід судів у інтернет, тобто їхня комунікація із суспільством та соціальними медіа є безумовно позитивним явищем. Так, за словами судді Вінницького окружного адміністративного суду Михайла Жернакова, така комунікація є швидкою та дозволяє оперативно реагувати. «Інтернет- комунікація дає змогу оперативно та доступно доносити інформацію, а також зацікавити у роботі суду молодше покоління – цього не дають традиційні методи комунікацій»,  зазначив пан Жернаков.

На переконання експертів, суди загалом повинні надавати цікаву широкому загалу інформацію, але так, щоб її висвітлення не ставало загрозою незалежності суду, а також не порушувало прав інших осіб. Тобто йдеться про те, аби не було надто детального розкриття інформації, що стосується справ, які знаходяться у провадженні, а також безперечно недопустимим є розкриття персональних даних учасників судового процесу. Крім того, було зазначено, що дуже важливим є проведення спільних тренінгів для ЗМІ та прес-секретарів судів. Було зазначено, що під час таких заходів, прес-секретарі судів повинні навчитися надавати точну і доступну інформацію, а журналісти  серед іншого – навчитися правильно використовувати юридичну термінологію для максимально об’єктивного та кваліфікованого висвітлення інформації. 

За підсумками дводенних заходів, їхні учасники прийняли рекомендації серед яких: розбудувати повноцінну мережу прес-секретарів у судах, розробити та впровадити комунікаційні стратегії судів, налагодити систематичну співпрацю з регіональними та загальнодержавними ЗМІ, регулярно проводити комунікаційні заходи у судах, підвищувати професійний рівень прес-секретарів, поширювати позитивний досвід співпраці окремих судів зі ЗМІ, систематично надавати судам інформацію про свою діяльність залучати громадськість до обговорення та вирішення питань діяльності судової влади.

 1

2

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати