Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
28 квітня цього року, тобто наступного дня за днем призначення членів Вищої ради юстиції за своєю квотою прокурорами, відбувся Зʼїзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ. Так, на початку заходу було зареєстровано 125 делегатів, потім приєдналося ще двоє, таким чином на момент голосування їх було 127 зі 129. Головою було обрано ректора Київського національного університету імені Тараса Шевченка Леоніда Губерського, секретарем – декана юридичного факультету НУ «Києво-Могилянська академія» Денис Азаров. Нагадаємо, що відповідно до порядку призначення членів Вищої ради юстиції зʼїздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ, визначеного у ст. 12 Закону України «Про Вищу раду юстиції», з’їзд призначає шляхом таємного голосування до складу ВРЮ трьох членів, один із яких має бути суддею або у відставці та мати не менше 15 років стажу роботи суддею.
Після узгодження усіх формальних та процесуальних моментів, делегати мали змогу поспілкуватися із кандидатами на посаду члена Вищої ради юстиції, останні могли донести своє бачення на новій посаді та відповісти на питання делегатів. Так, під час свого виступу один із кандидатів, суддя у відставці Микола Хандурін зазначив, що коли він працював заступником міністра юстиції, то тоді в законотворчій діяльності країни були активно залучені учені. Так було розроблено Кримінальний кодекс. Але після 2000 р., за словами пана Хандуріна, учених стали менше залучати під час розроблення законодавства. Також він заявив, що ВРЮ потребує глибокого реформування на принципах верховенства права. На його переконання, питання щодо дисциплінарної відповідальності суддів та їхнє звільнення мають бути глибоко мотивовані і справедливі. Крім того, М. Хандурін зазначив, що ВРЮ намагалися використовувати як політичний інструмент, але тепер ВРЮ повинна стати політично нейтральною.
Кандидат Василь Андрійцьо зазначив, що не можна бути байдужим до формування ВРЮ. «Сьогодні ситуація така, що осторонь стояти не можна. Моя позиція єдина. Мабуть дуже важко судити суддів, але наш досвід свідчить, що ми маємо це робити. У цьому контексті дуже важливо звернути увагу на кадровий потенціал суддівского корпусу, я бачу інший підхід до цього процесу», – зазначив пан Андрійцьо.
Анатолій Мірошниченко порушив питання пропорційності суддівської відповідальності та суддівської незалежності. «Незважаючи на всі недоліки законодавства, суддя має ухвалювати законне і справедливе рішення. Водночас незалежність суддів – це важлива цінність, яку ВРЮ має боронити», – зазначив кандидат.
Нагадаємо, що на членство у Вищий раді юстиції за квотою вищих навчальних закладів та наукових установ претендували судді та судді у відставці Василь Андрійцьо, Микола Хандурін та Олександр Волков, а також кандидати, які не є суддями та суддями у відставці – Вʼячеслав Туляков, Сергій Остапець, Ігор Труш, Оксана Васильченко, Андрій Бойко, Іван Назаров, Анатолій Мірошниченко. Під час з’їзду свої кандидатури зняли О. Васильченко, І. Назаров, О. Волков. Кандидатура І. Труша була знята через відсутність необхідного трудового стажу. Коментуючи ситуацію щодо свого вчинку, пан Волков зазначив, що не хоче, аби рішення з’їзду оскаржувалися у суді, зокрема через якісь питання щодо його кандидатури. «Я дуже хочу, щоб ВРЮ запрацював і хочу, щоб не було підстав оскаржити результати зʼїзду у суді, щоб не було питань щодо моєї кандидатури, я прошу не включати моє прізвище до бюлетеню для таємного голосування, – звернувся до делегатів пан Волков. Нагадаємо, що О. Волков свого часу вже обіймав посаду члена ВРЮ. Відповідно до люстраційного законодавства, особи, які раніше обіймали посаду члена ВРЮ не можуть бути представлені ще раз у цьому органі.
За результатами голосуваня зʼїзду вдалося обрати лише двох із трьох членів до ВРЮ. Так, було обрано Андрія Бойка та Анатолія Мірошниченка, які склали присягу членів ВРЮ майже відразу після оголошення результатів голосування. За А. Бойка, було віддано 95 голосів делегатів, за А. Мірошниченка – 80 голосів. Обидва переможці перегонів не є суддями або суддями у відставці. Жоден з кандидатів, які є суддями та суддями у відставці, не набрав достатньої кількості голосів (Василь Андрійцьо – 55, Микола Хандурін – 80). Як зазначив голова зборів Леонід Губерський, обрання членів ВРЮ з суддів або суддів у відставці відбудеться на наступному зʼїзді, оскільки від цієї категорії брало участь лише двоє кандидатів, і жоден з яких не набрав мінімальної кількості голосів, переголосування їхніх кандидатур не передбачено законом.