У Касаційному господарському суді у складі Верховного Суду відбулася розширена нарада за участю керівництва ВС, суддів КГС ВС, апеляційних та місцевих господарських судів «Проблемні питання, що виникають при розгляді справ про банкрутство».
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На нараді, зокрема, розглядалися питання щодо застосування Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у контексті положень ГПК України; особливості процесуального регулювання розгляду справ про банкрутство; проблеми застосування норм процесуального права у справах про банкрутство тощо. Сам захід було поділено на дві сесії.
За словами Голови Верховного Суду Валентини Данішевської, новий Кодекс України з процедур банкрутства лише посилює ті принципи і ту ідеологію, які існувала раніше. «Новий Закон направлений, можливо, на досягнення кращого балансу між інтересами різних сторін процесу для досягнення мети – отримання якомога більшості кількості грошей від продажу майна. Питання й у тому, хто має на цей продаж впливати, – зазначила вона. – Слід споглядати на це все ширше – зі сторони, як наші процедури впливають на економічну ситуацію в цілому, на ринок, на стабільність договорів. Крім цього, необхідно сформувати свою політику та судову практику у цьому напрямі».
На думку Голови ВС, врегулювання процедури банкрутства в Україні відбувається дуже погано: «Ми є відповідальними за два критерії оцінки конкурентоспроможності нашої держави – забезпечення виконання контрактів і неплатоспроможність. Якщо щодо першого нас оцінюють непогано, то що стосується неплатоспроможності, то тут ми просто «пасемо задніх». Тому потрібно, зокрема, й краще розумітися на економічних процесах, якщо вже ми говоримо про процедури банкрутства».
На думку одного із розробників законопроекту Ігоря Ніколаєва, сам документ є результатом певного компромісу між різноманітними сторонами. «На сьогоднішній день це баланс дотримано. Водночас під час обговорення документу було дві протилежні позиції. Перша з них стосувалася максимального надання дискрецій для судів, адже це судова процедура, і саме суди мають впливати на всі процеси, які відбуваються у банкрутстві, інша (висловлювалася передусім банківською спільнотою) – забирання повноважень у судів для того, щоб вони не втручалися у процеси, які відбуваються у цій справі», – розповів він.
Також пан Ніколаєв торкнувся теми запровадження інституту банкрутства фізичних осіб, зазначивши, що з одного боку він є інноваційним, проте з іншого – нічого у ньому нового (принаймні для суддів господарських судів) немає.
На першій сесії з темою «Особливості процесуального регулювання розгляду справ про банкрутство» виступив суддя Центрального апеляційного господарського суду Ігор Вечірко. За його словами, особливостями провадження у справах про банкрутство є:
- два етапи порушення провадження – прийняття заяви до розгляду та порушення провадження;
- застосування судових процедур банкрутства – розпорядження майном боржника, мирова угода, санація, ліквідація;
- тривалість судового провадження;
- широке коло учасників справи;
- прийняття рішення про призначення (звільнення) арбітражного керуючого, контроль за його діями;
- врахування рішень зборів (комітету) кредиторів;
- застосування норм ГПК України при відсутності регулювання нормами Закону.
«Крім цього, має існувати розуміння того, що це не просто розгляд справ про банкрутство, а й розгляд питань, що впливають саме на економічні процеси. Ми маємо розуміти, що процесуальні аспекти надзвичайно важливі і мають бути зрозумілими усіма сторонами, а також однозначно тлумачитися», – зазначив він.
Також на заході з темою: «Проблеми застосування норм процесуального права у справах про банкрутство» виступила суддя Господарського суду Одеської області Лілія Грабован, яка зазначила, що норми матеріального та процесуального права у законодавстві про банкрутство нерозривно пов’язані, оскільки від застосування процесуальних норм залежить реалізація норм матеріальних. Також вона виокремила такі загальні питання, які підлягають розгляду у справі про банкрутство, які направлені на досягнення мети справи:
- відкриття справи;
- відмова у відкритті справи;
- призначення арбітражного керуючого;
- розгляд вимог кредиторів;
- введення процедур розпорядження майном боржника, санації, ліквідації;
- розгляд мирової угоди;
- розгляд звітів арбітражних керуючих;
- закриття справи.
На другій сесії заходу учасники обговорили такі теми, як принцип безсумнівної повноти дії ліквідатора у ліквідаційній процедурі, субсидіарна відповідальність, продаж заставного майна у ліквідаційній процедурі, проблемні питання щодо застосування установлених ст. 269 ГПК України меж перегляду справи апеляційним господарським судом при розгляді справ про банкрутство, провадження у яких порушено без достатніх правових підстав тощо.