17 травня 2018, 11:17

Шлях до приватизації: українські реалії

7 березня 2018 р. набув чинності Закон України «Про приватизацію державного і комунального майна». Також Урядом було затверджено нормативну базу для запуску закону в дію та перелік підприємств великої приватизації на 2018 р., в який увійшли 26 підприємств. 16 травня 2018 р. Американською торговельною палатою в Україні спільно з компанією-членом Палати INTEGRITES було проведено круглий стіл «Україна на шляху приватизації», що був присвячений обговоренню поточного стану реформи у сфері приватизації, а також визначенню подальших кроків, що є важливими для покращення інвестиційного клімату, удосконалення та спрощення процедури приватизації.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


32639688_1681852048559763_3998624997936463872_o

«Сьогоднішня тема взагалі є історичним моментом. Те, що Президент підписав закон про приватизацію, - дійсно поштовх для початку приватизаційного процесу в Україні, на який так чекали інвестори», - зазначив на відкритті заходу президент Американської торговельної палати в Україні Андрій Гундер.

Основні зміни закону окреслив керуючий партнер INTEGRITES, співголова Комітету Палати з питань інфраструктури Олексій Фелів:

- відмінена складна законодавча інфраструктура. Існуюче до цього законодавство було застарілим, нетранспарентним та негнучким;

- всі проекти приватизації були розбиті на 2 блоки: проекти великої (вартість активів більше 250 тис. грн) і малої приватизації;

- з’явилася можливість залучення професійних консультантів у процесі приватизації, а у випадку, якщо консультант не залучається, створюється комісія, яка затверджує і приймає ті питання, які можуть бути покладені на консультанта;

- є можливість передбачити міжнародний комерційний арбітраж як юрисдикцію, що буде приймати рішення по спорам, які будуть виникати із договору;

- до 2021 р. по проектах великої приватизації на запит потенційного покупця може застосовуватися до договору приватизації законодавство Англії та Уельсу.

32512082_1681851875226447_7928499603962331136_o

Так, за словами пана Феліва, приватизація великих об’єктів буде реалізовуватися за такою схемою:

- приймається рішення про приватизацію;

- створюється комісія/залучається консультант;

- затверджуються умови приватизації;

- опубліковується рішення про приватизацію;

- здійснюється гарантійний платіж і плата за участь в приватизації;

- отримуються заявки на приватизацію;

- формування договору відбувається на стадії підготовки до аукціону, і учасники зможуть вносити свої пропозиції у договір;

- проводиться аукціон;

- укладається договору купівлі-продажу;

-  сплачується купівельна ціна;

- приймається рішення по завершенню приватизації.

У свою чергу Володимир Омелян, Міністр інфраструктури України, відмітив позитивні моменти таких процесів. «Найефективнішим власником є приватний, і державі немає чого робити там, де успішно працює бізнес. Це підтверджується в усіх сферах інфраструктури. Державні компанії є негнучкими; вони не готові пристосовуватися до ситуації сьогодення, переобтяжені соціальними зобов’язаннями і податковою базою. Тому, на жаль, вони є неконкурентними», - наголосив пан Омелян.

Відтак пан Омелян виділив два напрями для подальшої роботи Міністерства інфраструктури: передачу в швидкому темпі усіх малих та середніх держкомпаній Фонду держмайна з подальшим їх невідкладним продажем і питання великих державних компаній. В першу чергу це стосується морських портів, які наразі відносяться до стратегічних і заборонені до приватизації. На його думку, вони повинні бути передані в концесію на максимально довгий період з чіткими умовами, які задовільнять інтереси держави, платників податків і будуть сприяти збільшенню робочих місць. Тому Міністерством інфраструктури був підготовлений законопроект про концесію, і є сподівання, що він буде ухваленим, оскільки є базовим для інфраструктури та універсальним для усіх інших сфер.

32775104_1681852091893092_5924720235927044096_o

«Зацікавленість інвесторів до України та приватизації є, юридичні акти на сьогоднішній день створені. Очікуємо лише перші success story, щоб побачити, що ці проекти почали рухатися», - підсумував результати круглого столу Олексій Фелів.

«Прозорий процес приватизації - це потужний сигнал для інвесторів. Американська торговельна палата в Україні підтримує здійснення чесного і прозорого реформування сектору державних підприємств. Прискорення цього процесу є критично важливим для економічного зростання України та залучення інвестицій. Це сприятиме підвищенню ефективності роботи державних підприємств, створенню нових робочих місць, збільшенню надходжень до державного бюджету, а також допоможе у боротьбі з корупцією», - прокоментував Андрій Гундер.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати