14 грудня 2018, 18:55

Рік роботи Верховного Суду: час підбиття перших підсумків

Про те, як пройшов рік роботи Верховного Суду, обговорювали сьогодні, 14 грудня 2018 р., на конференції «Роль Верховного Суду в забезпеченні прав і свобод людини». «Це визначна для нас подія і вже можна підводити деякі підсумки», - зазначила на відкритті заходу Голова Верховного Суду Валентина Данішевська.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


8T5A0093

Президент України Петро Порошенко наголосив: «Розпочинаючи судову реформу, в яку далеко не всі вірили, ми ставили перед собою мету створити сильний незалежний суд, вільний від корупції; суд, який діє на засадах верховенства права, сповідує принципи компетентності, незалежності, неупередженості та відповідальності». За його словами, навіть сьогодні, в умовах воєнного стану, судова влада залишається пріоритетом.

Продовжив вітальну частину конференції Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, який зазначив, що ключовими завданнями на сьогодні є відновлення справедливості та довіри суспільства до влади в цілому. Тому якраз рішення Верховного Суду викликають у населення довіру, що має спряти становленню авторитету судової гілки влади.

«Люди в Україні абсолютно чітко мріють про те, щоб в країні була встановлена справедливість, щоб всі перед судом були рівні, а судова гілка влади була незалежною. Тільки тоді ми, як суспільство, зможемо визнавати будь-яке прийняте рішення як справедливе», - наголосив він.

8T5A9948

Перші результати та нові виклики

У своїй доповіді «Ефективний захист прав і свобод прав людини: перший рік роботи» пані Данішевська окреслила основні досягнення ВС , акцентуючи також увагу на тих проблемах, з якими Суду доводиться стикатися. Один із найбільших викликів - той масив справ, який залишився у спадок від ВСУ, у поєднанні з кількістю нових справ, які надійшли за цей рік. На думку пані Данішевської, впоратися з цією проблемою має введення касаційних фільтрів, що стосуються зокрема малозначних справ. На її думку, суспільство сприймає це нововведення з певним обуренням, тому що кожна особа, яка не сприймає рішення не на її користь, вважає, що зможе здобути перемогу в Верховному Суді.

«Ми не хочемо, щоб у суспільства складалося враження, що тільки ВС є незалежним, неупередженим і таким, що здатен розглянути будь-який спір. Ми будемо працювати над тим, щоб всі судді і суди справляли таке враження», - наголосила вона.

8T5A9956

Разом з цим пані Данішевська відмітила, що найбільші резерви, які мають сприяти розвантаженню судової системи, якраз у руках уряду: «Якщо ми будемо співпрацювати у напрямку як прийняття гарних рішень, так і на виконання таких рішень, люди втратять необхідність звертатися до судів».

На іншій проблемі під час першої сесії акцентував увагу Всеволод Князєв, Секретар Великої Палати Верховного Суду. «Єдність судової практики, а точніше її відсутність, стала чи не найважливішою причиною та передумовою проведення судової реформи, тому це те питання, якому потрібно приділити найбільше уваги на перших етапах роботи ВС», - стверджує він.

Так, у частині єдності судової практики до реформування були такі проблеми:

- відсутність дієвого механізму формування єдиної практики вищими спеціалізованими судами;

- постійні суперечки між судами щодо визначення юрисдикції певних категорій справ;

- обмежені можливості Верховного Суду України в питанні формування єдиної практики, недієвість механізму спільного засідання палат ВС У;

- наявність великої кількості однотипних справ у межах однієї юрисдикції, в яких суди однієї інстанції могли виносити різні по суті рішення;

- нестабільна практика вищих судових інстанцій у багатьох категоріях справ, невмотивовані зміни правових позицій, незазначення про відступ від попередніх правових позицій.

8T5A0073

Тож, що ж вдалося за перший рік роботи? За словами пана Князєва, було зроблено наступне:

- визначено правила розмежування предметної та суб’єктної юрисдикції у багатьох категоріях справ;

- розглянуто велику кількість справ із виключною правовою проблемою, здійснено відступ від застарілих правових позицій Верховного Суду України та підтверджено правові позиції, які відповідають сучасному стану суспільних відносин;

- інформовано про нові правові позиції суддів першої та другої інстанцій, а також юридичної спільноти.

Певними внутрішніми менеджерськими інсайтами поділилася суддя Верховного Суду Олена Кібенко. За її словами, була проблема - перенавантаження суддів, тому після аналізу, чому так відбувається, чому замість запланованого часу на одну справу витрачається набагато більше часу, і звідки беруться «часові ями», роботу було певним чином оптимізовано.

8T5A0119

Окрім цього, пані Кібенко розповіла про особливості комунікаційної стратегії ВС, та навіщо Суду Facebook і Telegram. «Ми використовуємо ці засоби не тільки для того, щоб проінформувати населення стосовно роботи Верховного Суду, а й для того, щоб отримати зворотній зв’язок», - зазначила вона.

Відтепер, за словами Олени Кібенко, періодично оприлюднюватимуться дайджести судової практики, а саме:

- щотижневий - стислий огляд найбільш важливих постанов ВП ВС, внесених до ЄДРСР протягом тижня;

- позачерговий, коли є відступ від правової позиції;

- тематичний - постанови ВС щодо певної категорії справ;

- піврічний бюлетень - систематизовані постанови ВС з виділенням «пілотних справ».

Коментар

48266712_313687252574821_4735473577262841856_n Данило Гетманцев,

д.ю.н., професор, почесний президент Jurimex, президент Асоціації податкових радників

«У суспільстві відбуваються карколомні зміни і, безперечно, це позначається на судовій владі, основна функція якої - забезпечення прав і свобод.

Проведена судова реформа. На жаль, люди ще не побачили результату, адже довіра досі низка. Проте це довгий шлях, який ми всі разом повинні пройти для досягнення результату.

І перший крок - новий суд. Вже зроблено! Перші зміни в його підходах до судочинства ми вже бачимо. Реформа суду э наріжним каменем побудови демократичного суспільства та добробуту нації».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати