23 жовтня 2015, 14:04

Рейдерські атаки: як захиститися правовими механізмами?

Опубліковано в №42 (488)

пресс конф 022 (1)


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Сьогодні рейдерство в Україні є схемою і методом незаконного поглинання та захоплення підприємств, тобто встановлення контролю над ними всупереч волі власників. Це створює реальну загрозу національним та економічним інтересам держави. Масштаб захоплення приватної власності загрожує не лише окремим галузям бізнесу, а й державі в цілому, оскільки несе за собою погіршення інвестиційного клімату, знищення окремих секторів бізнесу, зниження ефективності розподілу ресурсів, а також сприяє розвитку корупції у виконавчих, судових і правоохоронних органах.

Про це йшла мова на прес-конференції «Рейдерство: стратегія захисту і механізми протистояння», організованій ЮК Prove Group, під час якої керуючий партнер компанії Владислав Кочкаров презентував антирейдерське рішення, розроблене юристами компанії та спрямоване на боротьбу з захопленнями підприємств у Дніпропетровську й Дніпропетровській області.

Предметом презентації став реальний кейс, який був реалізований юристами ЮК Prove Group. Йдеться про повернення активів СПП «Чумаки» законним власникам ТОВ «Юнісон Груп». Завдяки професійно побудованій юристами стратегії захисту, Вищий адміністративний суд України встановив протиправність дій державного реєстратора стосовно внесення змін до ЄДРПОУ щодо зміни керівника СПП «Чумаки» і його власника, а також прийняв рішення скасувати ці реєстраційні записи.

«Схема, використана рейдерами в цьому випадку, – не нова. Це банальна підробка документів. Нічого оригінального, звичайна прямолінійна схема, яка отримала локальне поширення в окремому регіоні України, – Дніпропетровську й Дніпропетровській області. Там, очевидно, працює злочинна група, яка використовує виключно цю схему. У жовтні 2014 р. ще невідомі правоохоронним органам особи звернулися до державного реєстратора, уповноваженого вносити зміни до ЄДРПОУ, і надали сфальсифіковані документи: протокол загальних зборів учасників ТОВ «Юнісон Груп»і договір поступки долі в статутному капіталі СПП «Чумаки». Після внесення змін до реєстру, відповідно до «класики жанру», на підприємство прибула певна група людей у камуфляжній формі, яких можна було ідентифікувати, як представників одного з територіальних батальйонів», – розповідає пан Кочкаров.

Класична схема не підходить!

За словами юриста, обираючи стратегію захисту стосовно цього рейдерського захоплення, в ЮК Prove Group розуміли, що вирішувати проблему за класичною схемою буде дуже довгойне просто, адже оскарження договору купівлі-продажу корпоративних прав, а потім дій державного реєстратора, може неабияк затягнутися. «Класична схема полягає у скасуванні в судовому порядку протоколу засновників і, відповідно, вже пізніше,– визнання дій держреєстратора незаконними. Тому ми одразу звернулися до суду адміністративної юрисдикції з оскарженням дій державного реєстратора, які вважали незаконними. У нас це вийшло: під час розгляду справи суд дійшов до обґрунтованого висновку, що реєстратор не мав правових підстав для зміни власника СПП «Чумаки» та скасував відповідні реєстраційні записи. «Родзинкою» цього кроку було розуміння того, що у рейдерів немає оригіналів документів, на підставі яких законним способом могло б здійснитися внесення змін до держреєстру. Якби вони надали якісь документи на судовий розгляд, то,звичайно, нашим наступним кроком було б призначення почеркознавчої експертизи. Так і сталося, під час судового розгляду представники рейдерів не змогли надати оригінали документів. Як нам пояснили, і це було підтверджено у рамках кримінального провадження, ці документи нібито були, але вони загубились при пересилці з однієї реєстраційної служби в іншу, у зв'язку зі зміною місцезнаходження підприємства. Наш досвід показав: попри те, що рейдерські захоплення – це заздалегідь продумана, а для законних власників бізнесу, досить несподівана схема, протистояти їм можна і треба. Але для цього потрібна певна стратегія. До того ж, ця стратегія має бути комплексною, з використанням судів не лише господарської юрисдикції, але й адміністративної», – говорить доповідач.

«Ситуація з агрофірмою «Чумаки»– це яскравий приклад використання сфальсифікованих документів з метою збагачення, коли права власності передаються іншому власникові», – констатує експерт.

Варто зазначити, що на сьогодні Генеральна прокуратура України проводить слідчі дії з метою з'ясування того, в чиїх інтересах сталося рейдерське захоплення, і хто повинен понести законне покарання за шахрайські дії.

Ніяких переговорів!

Під час заходу також виступили представники бізнесу: Василь Перенчук, директор ТОВ «Юнісон Груп» і Андрій Жарій, представник компанії «ІнтерлізінвестЮкрейн Б.В», законний власник компанії ТОВ «Інтерлізінвест», яка нещодавно також постраждала від рейдерів.

«Ми не вели переговори з шахраями, не намагалися розв'язати проблему якимись обхідними шляхами. Наша компанія писала листи до адміністрації президента, Кабінету міністрів і т.д. Але основне поле для боротьби з рейдерами – це судове засідання, яке ми виграли, за що я дуже вдячний професійній команді ProveGroup», – говорить Василь Перенчук.

При цьому експерт підкреслює, що українським компаніям, попри відсутність в Україні державних антирейдерських органів, необхідно активно захищати свої права. «Ми намагалися притягнути до проблеми відбирання приватної власності якомога більше державних і громадських інститутів, але, на жаль, вимушені констатувати, що рейдерські захоплення сьогодні практично не цікавлять державну владу. Якщо український бізнес хоче вижити у ці нелегкі часи, нам потрібно об'єднуватися», – закликає пан Перенчук.

За словами доповідача, після атаки на СПП «Чумаки» команда підприємства почала відстежувати кожне рейдерське захоплення в Україні. Згідно з проведеним аналізом, у середньому, щотижня в країні відбувається декілька рейдерських захоплень. «І це тільки ті підприємства, які публічно виносять свою проблему. Насправді їх набагато більше. Якщо дивитися об'єктивно, то ми – перша українська компанія, яка за останні кілька років довела, що від рейдерства можна захиститися самим,завдяки юридичним механізмам. При цьому важливо розуміти, що виграти суд – це на сьогодні половина справи. Надалі нам ще належить отримати контроль над підприємством, яке наразі контролюється невідомими особами. У цьому випадку ми можемо розраховувати тільки на інститут судових виконавців, оскільки головний принцип нашої компанії – рішення проблем винятково у рамках закону», – відмічає Василь Перенчук.

Сам на сам з проблемою…

На думку експертів, підприємства, по суті, залишилися наодинці з проблемою рейдерства, адже влада не надає ніякої підтримки у подібних ситуаціях. «Така тенденція спостерігається по всій країні, а передумов для поліпшення ситуації практично немає. Це при тому, що рейдерство, – чи не основна проблема падіння інвестиційної привабливості країни, і сьогодні український бізнес повинен об'єднатися у боротьбі проти рейдерства», – впевнений експерт.

У свою чергу Андрій Жарій, представник компанії, яка нещодавно також постраждала від рейдерів, поділився з присутніми історією захоплення свого підприємства. «Хочу зазначити, що історія захоплення нашого підприємства – це брат-близнюк згаданої атаки на «Чумаки». Абсолютно ідентичні документи, ідентичні підходи і навіть одні й ті ж особи брали участь у процесі. Відмінність полягає лише у специфіці діяльності.«Інтерлізінвест» – транспортна компанія, створення якої свого часу профінансував Європейський банк реконструкції та розвитку. Сьогодні ми перебуваємо у стадії боротьби за свої активи й хочемо притягнути увагу громадськості. Важливо розуміти, що рейдерське захоплення – це щось тонше і вишуканіше, ніж те, що наразі відбувається. Це звичайне шахрайство, яке у будь-якій державі, де працює система судів і правоохоронних органів, розкривається за декілька днів, а не потребує років доведення й такої важкої роботи, що провели колеги СПП «Чумаки». Швидкого ефекту, який має бути в такій прозорій ситуації, – немає», – говорить пан Жарій.

На думку експертів, сьогодні держава не розуміє всієї гостроти цієї проблеми тане надає їй належної уваги. «Це банальне шахрайство, ґрунтоване на підробці одного-двох документів. Для того, щоб припинити діяльність цього злочинного угрупування, потрібна чітка команда з боку Міністерства внутрішніх справ і контроль Генеральної прокуратури України. Ми, як підприємці, стикаємося з цією проблемою один на один. Мені здається, вже настав час відповідним компетентним органам звернути увагу на цю проблему та вирішити її на рівні держави», – резюмував Василь Перенчук.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати