Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Для успішного процвітання будь-який бізнес потребує реклами відповідних послуг чи товарів. Юридичний бізнес не є виключенням. І хоча без реклами важко знайти нових клієнтів, існує низка суттєвих обмежень для просування адвокатських послуг. Про це повідомила адвокат, старший юрист ЮФ «Дмитрієва та Партнери» Любов Ігнатова під час круглого столу «Адвокатська етика та реклама адвокатської діяльності – тонкі грані співіснування», організований комітетом організації та маркетингу адвокатської діяльності Асоціації адвокатів України. У своїй доповіді «Сучасні вимоги щодо реклами адвокатської діяльності» керівник комітету організації та маркетингу ААУ нагадала присутнім, що реклама – це інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо такої особи чи товару. Основні принципи реклами: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди.
Реклама на сміттєзбірнику?
Експерт наголошує, що реклама не повинна підривати довіру суспільства до реклами та має відповідати принципам добросовісної конкуренції. Реклама не повинна містити інформацію або зображення, які порушують етичні, гуманістичні, моральні норми, нехтують правилами пристойності. І хоча в рекламі адвокатських послуг рідко зустрічається порушення етичних норм та нехтування правилами пристойності, іноді трапляються випадки, коли адвокати розміщують оголошення про надання юридичних послуг у дещо несподіваних місцях.
Так, у презентації пані Ігнатової були присутні фотоматеріали, що красномовно свідчать про такі випадки. Приміром, реклама, розміщена на сміттєвих бачках або ж просто написана білою фарбою від руки прямісінько на асфальті неподалік зупинок громадського транспорту. «Ці знімки я зробила власноруч, за допомогою мобільного телефону. Не розумію логіку адвокатів, котрі вважають, що оголошення, розміщене на сміттєвих контейнерах, обов’язково має привернути увагу людини, яка вранці виносить сміття», – з посмішкою зазначає адвокат.
Також доповідачка поділилася неприємною історією, пов’язаною з рекламою адвокатських послуг, написаною фарбою на асфальті перед входом в один з господарських судів столиці. Обурений голова суду ініціював звернення до «авторів» оголошення з тим, щоб усунути непорозуміння, пов’язане з розміщенням такої реклами на території суду. В результаті виявилося, що розмістили рекламу зовсім не адвокати, а пересічні юристи, які проживають не в Києві, а у Черкасах. На думку Любові Ігнатової, з одного боку – добре, що адвокатам не притаманні подібні витівки, але з іншого – випадки подібної реклами юридичних послуг зустрічаються дедалі частіше.
Крім державної символіки!
Пані Ігнатова також наголосила на тому, що у рекламі забороняється використовувати або імітувати зображення державного герба України, державного прапора України, зображення державних символів інших держав і міжнародних організацій та офіційні назви державних органів. «Раджу особливу увагу звернути на цю норму Закону України «Про рекламу», оскільки дуже часто адвокати нехтують цією забороною, використовуючи у своїй рекламі та оголошеннях державну символіку», – зауважила експерт. Крім того адвокат підкреслює, що в рекламі забороняється вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім'я без письмової згоди цієї особи. «Використовуючи в рекламі адвокатської діяльності фото, наприклад, співробітників з презентабельною зовнішністю, раджу попередньо отримати від таких осіб письмову згоду на розміщення їх фото», – акцентує увагу адвокат.
Дотримуйтесь правил етики!
Серед іншого, експерт також нагадала, що відповідно до Правил адвокатської етики,рекламні матеріали про адвокатську діяльність не можуть містити наступного: оцінювальних характеристик стосовно адвоката; критики адвокатами інших адвокатів; заяв про вірогідність успішного виконання доручень та інших заяв, що можуть викликати безпідставні надії у клієнтів; вказівок, які можуть сформувати уявлення, що діяльність саме цього адвоката характеризується рисами й показниками, притаманними адвокатурі як такій.
Рекламні матеріали про діяльність адвоката мають бути об’єктивними, достовірними, чіткими та зрозумілими й не повинні містити натяків, двозначностей або іншим чином утворювати підґрунтя для введення потенційних клієнтів в оману, а також мають відповідати розумним естетичним вимогам. Рекламні матеріали не можуть розміщуватись за допомогою способів, які дискредитують інститут адвокатури, створюють умови для його зневаги, принижують професію та статус адвоката України.
Адвокати, що здійснюють адвокатську діяльність індивідуально або через адвокатське бюро чи об’єднання (керівники адвокатського об’єднання) несуть персональну відповідальність за достовірність рекламних матеріалів про них (про адвокатські бюро, об’єднання), а також за їх відповідність чинному законодавству та Правилам адвокатської діяльності.
Якщо адвокату стало відомо про розповсюдження без його відома реклами про його діяльність(що не відповідає зазначеним вимогам), такий адвокат, керівник бюро чи об’єднання зобов’язаний вжити всіх доступних заходів щодо спростування і корегування цієї рекламної інформації та повідомити про це регіональну кваліфікаційно-дисциплінарну комісію.