04 квітня 2016, 15:40

Реформування енергетичного сектору: пріоритети та прогалини

Опубліковано в №14 (512)

11111111


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Беззаперечним пріоритетом України щодо зміцнення власної енергетичної безпеки є запровадження радикальних реформ у нафтогазовій галузі, щоб зміцнити її ефективність та привабливість як для держави, так і для інвесторів. Створення конкурентних, прозорих та недискримінаційних енергетичних ринків відповідно до правил та стандартів ЄС через регуляторні реформи є одним з ключових пунктів співпраці між Україною та ЄС, згідно зі ст. 338 Угоди про Асоціацію. Про це йдеться у Білій книзі пріоритетів для нафтогазової галузі, презентованій під час круглого столу «Реформи в енергетичному секторі: Біла книга пріоритетів для нафтогазової галузі», який був організований Американською торговельною палатою.

Як йдеться у виданні, міжнародний бізнес вважає першочергово необхідним подальше вдосконалення законодавства у сфері оподаткування видобутку вуглеводнів, проведення регуляторної реформи галузі та практичну реалізацію Закону «Про ринок природного газу».

Експерти компаній-членів Американської торговельної палати розробили список практичних рекомендацій по кожному блоку, виконання яких необхідне для досягнення позитивних зрушень у згаданих напрямках.

«Дуже важливо, щоб усі ці три блоки питань вирішувалися разом, оскільки вони є взаємопов’язаними. Наприклад, практична реалізація Закону «Про ринок природного газу» призведе до прозорості ринку та сприятиме залученню інвестицій. Водночас, без подальшого вдосконалення системи оподаткування, навіть за умови реалізації згаданого Закону й проведення регуляторної реформи, створення привабливого інвестиційного середовища не відбудеться», – відзначив Андрій Гундер, Президент Американської торговельної палати.

Пріоритети, зазначені у посібнику, відображають також зобов’язання України у таких документах як Угода про Асоціацію між Україною та ЄС. Разом з тим, Енергетична реформа й дерегуляція – це пріоритетні напрямки програми реформ «Стратегія–2020» Президента України Петра Порошенка. Енергетична безпека – одна з двох програм Стратегії.

Також пріоритети, які члени Палати виділили як необхідні для здійснення реформ, знайшли відображення в енергетичній частині Коаліційної угоди, підписаної 21.11.2014 р., яка за визнанням багатьох експертів є чи не найкраще розробленою.

IMG_6109

Не допустити монополізацію!

На думку експертів, для успішної реформи нафтогазового сектору України дуже важливо недопущення подальшої монополізації газового ринку України. Важливими кроками у цьому напрямку є скасування положень щодо обов’язкового продажу НАК «Нафтогаз України» газу, видобутого приватними компаніями.

В частині стабілізації умов оподаткування видобутку вуглеводнів в Україні зазначено, що податкові ставки на видобуток вуглеводнів було повернуто до рівня 2014 р. Проте це питання потребує подальшої роботи, оскільки навіть знижені податкові ставки не сприяють покращенню ситуації та не відповідають світовим тенденціям зниження цін на енергетичні ресурси.

Питання реформування земельного законодавства для потреб нафтогазової промисловості та процедури реєстрації нафтових та газових свердловин частково можуть бути вирішено шляхом прийняття законопроекту про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення деяких аспектів нафтогазової галузі (№3096).

До того ж дуже важливим є прийняття нових Правил розробки нафтових та газових родовищ (враховуючи передовий світовий досвід та специфіку розробки нетрадиційних вуглеводнів). А також розробка уніфікованого документа щодо оформлення дозвільної документації на основі аналізу чинної процедури, застосування кращих моделей затвердження дозвільної документації та зменшення бюрократії.

IMG_6196

Немає чіткої системи!

Особливе занепокоєння експертів викликає реформа оподаткування видобутку вуглеводнів. Так, незважаючи на нещодавнє довгоочікуване зниження ставок ренти, що застосовуються до незалежних видобувних компаній, в Україні немає чіткої системи оподаткування компаній з видобутку вуглеводнів. Система, що існує нині, є неконкурентною, у порівнянні з іншими країнами, дуже складною, оскільки передбачає багато різних ставок ренти, й у недалекому минулому зазнала кардинальних змін без попередніх консультацій. На думку фахівців, тут необхідна проста система, яка дозволила б Україні конкурувати з іншими країнами за великі та ризиковані капітальні інвестиції, що потрібні для відродження галузі. Простота означає скасування хиб, що виникають внаслідок застосування різних ставок ренти, скажімо, залежно від типу видобувної компанії (незалежна, державна або СП) чи типу споживача газу (постачання для промислових або побутових потреб).

Позиція Палати полягає у тому, що Україні слід якнайскоріше впровадити оподаткування на основі прибутку, але, зважаючи на труднощі перехідного періоду, важливим є спрощення системи ренти, яка має бути прив’язаною до об’єктивної ринкової ціни. Разом з цим мають бути надані гарантії стабільності для захисту інвесторів від будь-яких можливих несприятливих змін оподаткування.

Серед основних рекомендацій експертів Американської торговельної палати:

  • модернізувати, стабілізувати та зробити конкурентоспроможною систему оподаткування видобутку вуглеводнів в Україні;
  • лібералізувати правила обміну іноземних валют;
  • доопрацювати П(с)БО №33 «Витрати на розвідку запасів корисних копалин», задля цілей податкового обліку витрат на розвідку застосовувати дані бухгалтерського обліку;
  • усунути ризик нарахування ПДВ під час списання/ліквідації неуспішних свердловин;
  • дозволити включення вартості втрачених в зоні АТО активів у зменшення бази оподаткування податком на прибуток;
  • прийняти консолідацію податків між особами-резидентами України, що пов’язані відносинами контролю;
  • створити можливість використання ресурсів та послуг афілійованих компаній;
  • забезпечити у Податковому Кодексі чітке визначення інжинірингових послуг, яке не буде включати витрати на розвідку та розробку.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати