28 вересня 2015, 17:16

Реформаторські пропозиції з польського досвіду

Опубліковано в №39 (485)

Христина Венгриняк
Христина Венгриняк експерт з юридичних питань електронного документообігу Intecracy Deals

IMG_4554


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Інвестиції в Україну, досвід Польщі, польсько-український транскордонний бізнес, вплив європейського права на юридичний бізнес в Польській Республіці, – ці та інші питання обговорювалися в рамках ІІІ Польсько-українського юридичного дня, організованого Асоціацією правників України, який відбувся 18.09.2015 у Києві.

Як нагадав партнер АО Arzinger Маркіян Мальський, польсько-український юридичний день проводиться вже втретє. Перші два рази він локалізувався у Львові та Варшаві, а цього року нарешті завітав до Києва.

У той же час Алісія Томашик, представник Республіки Польща в Україні, зауважила, що польська і українська юридичні системи мають як багато відмінностей, так і багато схожих рис. Вона закликала обговорити мінімізацію відмінностей між цими системами в майбутньому.

Роман Петров, керівник кафедри ім. Жана Моне з права ЄС Національного університету «Києво-Могилянська Академія» нагадав, що цього року виповнюється 400 років від заснування університету – одного з найстаріших університетів України. «Через місяць буде дуже особливе святкування, до якого ми хочемо запросити юристів та публічних діячів. Наш університет радий україно-польській співпраці, яка триває протягом багатьох років», – відзначив Р. Петров. Нагадаємо, що в «Києво-Могилянській Академії» на сьогодні працює Центр польських та європейських студій ім. Єжи Гедройця.

«Особливою перлиною юридичної співпраці між Україною та Польщею є школа українського права, заснована в Ягелонському університеті в м. Кракові (Польща). Цей унікальний проект містить у собі курси, тренінги для польських студентів, включаючи практику на базі українського права, юридичну практику», – зауважив Р. Петров та додав, що університет також співпрацює і з іншими польськими університетами.

Партнер АО Arzinger Анна Зоря порушила питання щодо того, чому наша країна, в якій є ресурси, порівняно недорога робоча сила, вигідне розташування, приваблива для інвестицій та добра інфраструктура, досі чекаєна інвесторів. «Напевно кожен знає справжню причину. У нас є розробки реформ в Україні, але в той же час ми можемо побачити ті зміни, які вже відбулися. У нас є реформи, ми бачимо, що наша влада дійсно докладає певних зусиль, щоб здійснити більшість реформ у нашій країні, але вони повільні, не мають систематичного підходу та залежать від відповідних осіб. Позитивним я бачу те, що юристи, зокрема партнери юридичних фірм, дійсно бажаючи змінити на краще життя в країні, переходять працювати на державну службу. У них невеликі зарплати, але вони вирішили працювати на благо держави», – зауважила А. Зоря.

За її словами, років 20 тому в Польщі були аналогічні економічні проблеми, які зараз існують в Україні. За цей час ситуація у Польщі змінилась і ця країна стала однією з найперспективніших країн Європейського Союзу. У чому полягав план розвитку економіки? Можливо його можна застосувати і в Україні?

Відповідь на це питання певною мірою надав Каміл Завіцкі, партнер Kubas Kos Galkowski, який розказав про приклад успішного розвитку економіки в Польщі 1989-2015 рр.

Пан Завіцкі підготував презентацію щодо того, як відбулось «польське економічне чудо», з якої наведемо кілька найважливіших тез. За його словами, вибори ніяким чином не впливають на економічну ситуацію в країні. Перший польський уряд розробив план реформ. Було підписано президентом одразу 10 законів, які модернізували законодавчу базу Польщі. Але законодавство – це ще не все.

«Це був реально шок – перехід з комунізму до капіталізму. Відбулась трансформація економіки, зміна монетарної політики, приватизація… Виникла потреба реформи соціальної сфери. Зростала кількість безробітних. Необхідно було підвищувати стандарти життя у Польщі», – заявив Завіцкі. За його словами, зміни потрібно робити радикальні і дуже швидкі.

Віктор Марченко, директор департаменту залучення інвестицій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України зазначив, що робота здійснюється згідно з планом міністерства. Останні місяці в Україні спостерігається дефляція, НБУ часто приймає непопулярні заходи, які допомагають стабілізувати економіку, а за 4 квартали цього року і з початку наступного очікується зростання економіки в Україні, –спрогнозував В. Марченко.

У той же час він нагадав, що прийнято закон про відстрочення виплати державних позик, а проект податкової реформи майже закінчено.

«Минулого року стартувала дерегуляція бізнесу. Найближчим часом буде скасовано ще ряд ліцензій. Планується, що всі регуляторні акти будуть зобов'язані довести, що отримання дозвільних документів, які вони вимагають для бізнесу – потрібні. Тобто відбудеться реорганізація дозвільної влади», – зауважив директор департаменту залучення інвестицій Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати