23 вересня 2015, 18:46

Реєстраторів прав на нерухоме майно збільшиться

Опубліковано в №37-38 (483-484)

IMG_3183


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Реформування системи державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень активно рухається до переможного кінця. Відповідний пакет законопроектів, щодо дерегуляції повноважень у цій сфері буде розглянутий вже найближчим часом. Про це йшлося під час обговорення з представниками бізнесу актуальних питань державної реєстрації речових прав, а також порядку доступу до реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, організованого АО Arzinger.

Так, за словами керуючого партнера АО Arzinger, керівника практик нерухомості та будівництва Тимура Бондарєва, з 1 січня 2013 р., коли припинив існування інститут БТІ та з’явилася єдина система реєстрації прав на всі об’єкти нерухомості, Україна зробила рішучий та важливий крок вперед. Сьогодні Державний реєстр речових прав на нерухоме майно – єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об’єкти та суб’єктів цих прав. Реєстр містить відомості про зареєстровані права та обтяження, суб’єктів прав, об’єкти нерухомого майна, документи, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, і картографічні (графічні) дані. Невід’ємною складовою частиною Державного реєстру речових прав на нерухоме майно є база даних про реєстрацію заяв і запитів та реєстраційні справи.

«Утой час виникало дуже багато питань, дискусій та критики з приводу того, чи не буде зловживань та махінацій під час переходу зі старого реєстру до нового. Але як показала практика, система спрацювала дуже добре. Порівняно з іншими реформами, які відбуваються в нашій країні, ця реформа пройшла дуже гарно. Так, звичайно у нас є певнітехнічні питання, пов’язані з тим, що деякі активи із минулого реєстру ще не перенеслися донового реєстру, але це не проблема, а лише технічний аспект», – зазначає пан Бондарєв.

Разом з тим, експерт відмічає позитивну динаміку у напрямку подальшої децентралізації та дерегуляції в цій сфері. Так, проектом Закону «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №2982 (Далі –законопроект №2982), прийнятим у першому читанні 14.07.2015 р.,розширюється система органів та осіб, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав. Документом пропонується внести зміни до законодавчих актів, які регулюють питання проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, спрямовані на спрощення відповідної процедури та врегулювання процедурних питань, пов’язаних із передачею відповідних повноважень органам місцевого самоврядування.

Зміна суб’єктів

Таким чином, законопроектом значно розширюється суб'єктний склад осіб, наділених повноваженням проводити державну реєстрацію прав. Крім того, поряд зі зміною суб’єктів, уповноважених на проведення державної реєстрації прав, запроваджуються важелі контролю за проведенням такої реєстрації з боку Міністерства юстиції України та його територіальних органів. 

Так, вперше в системі державної реєстрації прав пропонується запровадити можливість оскарження рішень дій та бездіяльності органів державної реєстрації прав в адміністративному порядку. Особа, яка вважає, що її права порушено, зможе оскаржити відповідні дії чи рішення до територіального органу Міністерства юстиції. У разі незгоди з рішенням вказаного органу за результатом розгляду скарги, його можна буде оскаржити до Мін’юсту.

Також пропонується ввести адміністративну відповідальність за порушення строків державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Документи, що видаються за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав, заявник може отримувати як в електронному, так і в паперовому вигляді. Варно зазначити, що документи, отриманні в електронній і паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

Метою розроблення проекту є реалізація положень Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 р. № 333-р, щодо розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади в частині надання адміністративних послуг.

Доречно децентралізувати!

У свою чергу директор департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України Сергій Бенедисюк, який брав активну участь у дискусії, заявив, що законопроект №2982 є одним із законопроектів пакету щодо децентралізації реєстраційної функції. «Міністерство юстиції, напевне, одне з небагатьох міністерств, яке наразі відмовляється від своїх повноважень. Якщо звернутися до історії, то, навпаки, воно набирало все більше і більше повноважень: виконавча служба, банкрутство, реєстрація... Утім, через певні обставини, функції щодо реєстрації речових прав, реєстрації бізнесу, юридичних та фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, напевно, доречно децентралізувати. Що ми розуміємо під децентралізацією? Це передача відповідних повноважень органам місцевого самоврядування і,обов’язково, нотаріусам», – зазначає директор департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції.

До того ж пан Бенедисюк підкреслює, що основна ідея закону – передача реєстраційних повноважень, як мінімум, цим двом групам суб’єктів. «У нас досить сильний нотаріат: сьогодні в Україні працює понад 6 тис. нотаріусів. У нас є загальна концепція щодо децентралізації влади в країні, тому, коли розробляли цей законопроект, за активної участі Міністерства юстиції, саме ці суб’єкти були визначені в колі тих органів, які, в разі прийняття відповідних законопроектів, будуть мати повноваження щодо реєстрації. Зокрема, речових прав на нерухоме майно», – констатує чиновник.

Щодо того,  який вигляд матиме система реєстрації, якщо відповідні законопроекти будуть прийняті, пан Бенедисюк відмічає, що нотаріуси, райдержадміністрації і органи місцевого самоврядування будуть працювати і як фронт-офіси та бек-офіси. Фронт-офіс виконуватиме функції приймання документів та їх обробки, а працівники бек-офісу вчинятимуть реєстраційні дії. «Розподілу, хто прийматиме документи, а хто виноситиме рішення, не буде. Основна ідея розподілу повноважень – збільшення кількості точок доступу споживачів до відповідних послуг і, звісно, зменшення черг. Таким чином усунеться ексклюзивність та корупційна складова», – каже експерт.

Доречна конкуренція

За словами пана Бенедисюка, основною проблемою сьогодні є значне навантаження на органи відділу реєстрації, що спричиняє виникнення корупційних факторів (пройти поза чергою, отримати відповідний папірець за винагороду і т.д.). «Коли буде багато суб’єктів, які зможуть реєструвати та приймати відповідні рішення, коли буде конкуренція між цими суб’єктами, – ситуація кардинально зміниться. Якби ми передавали повноваження щодо реєстрації виключно органам місцевого самоврядування, то замість одного монополіста з’явилося б багато таких монополістів. Ідея полягає в тому, щоб передати ці повноваження різним групам суб’єктів, які будуть конкурувати до певної міри між собою», – наголосив він.

Зараз законопроекти знаходяться на доопрацюванні у відповідних комітетах Верховної Ради. «Я не можу сказати на 100% яким буде результат після розгляду в комітетах. Наразі готуються порівняльні таблиці, і можна буде говорити про редакцію до другого читання. Я сподіваюся, що протягом наступного тижня-двох їх розглядатимуть. Я сподіваюся, що якихось концептуальних змін там не буде, але деякі нюанси можуть бути модифіковані», – резюмував Бенедисюк.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати