Після великої кількості гучних заяв про необхідність створення антикорупційного суду в ході судової реформи Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - ВККС) оголосила 2 серпня 2018 року про проведення конкурсів на посади суддів Вищого антикорупційного суду і Верховного Суду (далі - ВС).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Окрім ажіотажу, у потенційних кандидатів та громадськості виникає чимало питань про те, які ж особливості проведення конкурсу до Вищого антикорупційного суду порівняно з конкурсом до ВС; яка роль громадськості у цьому процесі; як проходитиме відбір кандидатів в Громадську раду міжнародних експертів і якою буде їх роль під час проведення конкурсу. На ці та інші запитання експерти намагалися дати відповідь під час експертної дискусії, що була проведена сьогодні, 7 серпня 2018 р., Асоціацією правників України спільно з українським представництвом міжнародної антикорупційної мережі Transparency International за участі Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Сергій Козьяков, Голова ВККС, акцентував свою увагу на таких аспектах:
- Громадська рада міжнародних експертів буде складатися з 6-и членів, обраних з числа запропонованих міжнародними донорами кандидатів (не менше 12 кандидатів);
- список запропонованих кандидатів на посади в Громадську раду міжнародних експертів має бути більш-менш узгодженим між організаціями, які його подають, але від кожної організації буде свій список, а не один на всіх.
За словами пана Козьякова, паралельно проходить конкурс на посади суддів Вищого суду з питань інтелектуальної власності та кваліфікаційне оцінювання всього суддівського корпусу, тому у ВККС в цей період буде дуже щільний графік.
В свою чергу Станіслав Щотка, заступник Голови ВККС, зазначив, що перед початком конкурсу 782 кандидата виявили свій намір для проходження конкурсу, проте ці наміри не мають ніякої юридичної сили, і це лише статистичні дані, які необхідні Комісії для розуміння, до якого приблизного обсягу кандидатів потрібно готуватися.
Особливості проведення цього конкурсу обумовлені змінами до Закону України «Про судоустрій та статус суддів», а саме: «Вища кваліфікаційна комісія суддів України у пленарному складі може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо результатів виконаного учасником іспиту практичного завдання». Це є можливістю для кандидатів оскаржувати результати іспиту, що, на думку пана Щотки, дещо суперечить анонімності проведення конкурсу, адже оскаржувати буде вже конкретна персоніфікована особа, а відтак виникають певні ризики.
Що стосується Громадської ради міжнародних експертів, то в її компетенції буде не лише перевірка доброчесності кандидатів, що робила Громадська рада доброчесності, а й перевірка професійної компетентності кандидатів.
Головну роль участі громадськості у проведенні такого роду конкурсів прокоментував Максим Костецький, керівник проектів Transparency International Україна. За його словами, у громадськості є 3 інструменти впливу: контроль, моніторинг і тиск. «Якщо ми будемо бачити, що щось було порушено, то одразу ж про це будемо повідомляти», - стверджує він.
Андрій Романчук, член Правління Асоціації правників України, керуючий партнер MORIS GROUP, наголошує на великій відповідальності перед українським суспільством за проведення конкурсу до Вищого антикорупційного суду, оскільки саме на цей суд покладається найбільша надія по відновленню довіри як до судової системи, так і до влади загалом. За його словами, цей період буде серйозним викликом для правничої спільноти, оскільки молекулярний розгляд кандидатів буде навіть жорсткіше, ніж під час конкурсу до ВС.
На думку пана Романчука, в суспільстві існує стереотип, що антикорупційний суд - це каральний орган. Насправді, перш за все, він має бути органом правосуддя, тому правова спільнота сподівається, що ухвалені вироки будуть справедливими, а покарання - співрозмірним вчиненому діянню.
З цього приводу Маркіян Галабала, адвокат, що має бажання стати кандидатом на посаду судді в Вищий антикорупційний суд, додав, що цей суд не входить в систему органів по боротьбі з корупцією (таких як НАБУ та антикорупційна прокуратура), а відтак цей термінологічний нюанс, на його думку, має зменшити завищені очікування українського суспільства.
Отже, подібні заходи будуть проводитися і в інших містах України (Харків, Одеса, Львів) задля залучення більшої кількості належних кандидатів для участі в цих конкурсах та налагодження зворотного зв’язку між Комісією та кандидатами.