Обговорення судової системи продовжується і після того, як обидва законопроекти – «Про внесення змін до Конституції України щодо правосуддя» та «Про судоустрій та статус суддів» – були представлені на розгляд парламенту. В останній день травня головний реформатор судової системи – заступник Глави Адміністрації президента України Олексій Філатов зустрівся з журналістами правничих видань, аби в чергове роз’яснити окремі положення проектів та їх реалізацію. Невимушена розмова точилась навколо нових судових інституцій, очищення судового корпусу, фінансування судової системи тощо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Серед іншого, журналістів цікавило, яка доля очікує на суддів вищих судів, яким не вистачить місця у новому Верховному Суді. Як запевнив посадовець, такі володільці мантій не позбавлятимуться статусу судді та зможуть працювати в інших судах, куди також потраплятимуть на конкурсних умовах, якщо місць виявиться менше, ніж охочих. Цікавим тут є те, що кількість подібних конкурсів для служителя Феміди є необмеженою, а протягом усієї «конкурсної компанії» він отримуватиме заробітну плату. Однак чиновник не виключає можливості, що надалі це питання буде врегульоване Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.
А ось долю суддів-п’ятирічок, не на жарт наляканих закликами Міністерства юстиції щодо їх звільнення, на думку О. Філатова, має вирішувати новостворений орган – Вища рада правосуддя. При цьому чиновник вважає за необхідне застосовувати індивідуальний підхід, оскільки інакше Україна ризикуватиме добрими відносинами зі Старим Світом.
Що ж до самої ВРП, на переконання посадовця, вона має уособити у собі «вершки» суддівської спільноти та перебрати значну частину повноважень Ради суддів України. В деяких державах рада суддів взагалі відсутня. В Україні ж, за словами чиновника, відмовлятись від РСУ зарано. Однак її компетенцію варто обмежити лише самоврядними функціями.
Цікавим є підхід законотворців до оплати праці володільців мантій. О. Філатов погодився з тим, що розрив між зарплатнею судді Верховного Суду та судді суду першої інстанції є досить великим. Однак саме у належній оплаті праці «верховників» чиновник вбачає необхідну умову для справедливого правосуддя. Заробітні ж плати їхніх колег з перших інстанцій підвищуватимуться поступово. А ось працівникам апаратів, роботу більшості з яких держава оцінила у розмірі прожиткового мінімуму, доведеться почекати на завершення реформування суддівської царини. Реформування сектору судових апаратів, у тому числі й у частині оплати праці їх робітників, стане другим кроком. Отже, з голосуванням проектів законів про зміни до Конституції та про судоустрій реформа не завершиться.