Незаконно виведені колишніми українськими чиновниками режиму Януковича активи зможуть повернутися в Україну тільки після активізації розслідування відповідних кримінальних проваджень. Про це повідомив екс-заступник Генерального прокурора України (2014-2016 рр.) Віталій Касько під час прес-сніданку «Пошук скарбів: а віз і нині там?», організованого ЮФ «Василь Кісіль і партнери» та присвяченого питанням повернення корупційних активів колишніх високопоставлених осіб України, ролі Генеральної Прокуратури у їх пошуку та світовій практиці у цьому питанні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Якщо органи слідства в Україні найближчим часом не проведуть швидкого та ефективного розслідування, не притягнуть до відповідальності винних, не подадуть справу для розгляду по суті до суду і ми не отримаємо вироку, який набрав чинності (а ще в цьому вироку має бути прописано, яким чином ці кошти були викрадені та як опинилися на відповідних рахунках), то про повернення цих активів ми зможемо забути. На сьогодні справи щодо колишніх високопосадовців розслідуються Головним слідчим управлінням ГПУ. Понад 2 роки минуло, а жодного кримінального провадження стосовно колишніх високопосадовців, які фігурують в «чорному» списку, не направлено до суду для розгляду по суті. За великим рахунком, ми знаходимось на початковій стадії повернення цих активів, хоча на цій стадії вже повинні були бути як мінімум накладені арешти на активи, за рішеннями українських судів і за ініціативою українського слідства закордоном. Натомість, наразі більшість активів заблоковані на підставі адміністративних санкцій ЄС або відповідних країн. Я вже не говорю про те, що корупційні активи, заморожені нашими іноземними колегами, – це далеко не все, що було вкрадено, а лише мала його частка. Для того щоб зрозуміти, де решта коштів та активів, потрібно було в межах розслідування шукати, куди трансакції йшли далі, де осідали гроші й т. д.», – впевнений Віталій Касько.
Процедура складна…
За словами пана Каська, заяви колишнього прем’єр-міністра Яценюка щодо намірів уряду України вилучити арештовані $1,4 млрд з рахунків колишніх чиновників та повернути гроші до держказни в найкоротші терміни – голослівні, оскільки процедура повернення активів досить складна. При цьому, як приклад, експерт приводить справу проти колишнього прем'єра Павла Лазаренка. «У США досі триває цивільна справа про повернення частини його активів. А минуло вже чимало років. У США вже є кримінальний вирок, а цивільна процедура все ще тягнеться. Ті, хто розуміються на процедурах, прекрасно розуміють, що це не відбудеться ні через рік, ні через два, ні через три. Вирок повинен набрати чинності, а для цього треба пройти як мінімум першу та апеляційну інстанцію. Після цього вирок суду передається для виконання до відповідної країни, де знаходяться активи», – зазначив колишній співробітник ГПУ.
У цьому контексті пан Касько розповів присутнім про стандартну процедуру повернення активів представників колишньої політичної еліти. Так, за словами екс-заступника Генпрокурора, тут є декілька варіантів. «Є можливість так званої репатріації, коли повертається повна сума коштів, здобутих корупційним шляхом. Як правило, це країни цивілізовані, приміром, такі як Швейцарська конфедерація (котрі не займаються розподілом конфіскованих коштів). А є другий варіант – розподіл конфіскованих активів, який притаманний, як правило, для різноманітних офшорних юрисдикцій. Наприклад, в угоді про повернення може бути передбачено, що країна, в якій знаходяться корупційні активи, залишає собі 40%, а Україні залишає 60%, (або 70% залишає, а 30% повертає Україні). Тут вже враховуються обставини самого злочину: яку допомогу надавала Україна, зокрема у процесі запитів про міжнародну правову допомогу; яку допомогу надавала країна, що конфіскувала ці кошти; які кошти були витрачені на утримання майна та ін. Тобто процедура є досить складною. На початковому етапі залучаються органи слідства та ГПУ, надалі – Міністерство юстиції через направлення вироку для виконання, а потім – уряди країн, які вже між собою домовляються про повернення. Однак на сьогодні з цих трьох найпростіших стадій навіть перша стадія й близько не знаходиться на етапі завершення», – повідомив пан Касько.
Під грифом «таємниця слідства»
За словами експерта, ГПУ залучала до процесу повернення активів міжнародні організації, які є відомими у світі у цій сфері, проте через бездіяльність української сторони це не дало результату. Так, юрист розповів, що після його призначення на посаду заступника генпрокурора він здійснив кілька візитів до Швейцарії, в результаті чого (завідуючи лише міжнародним департаментом та маючи хороші зв'язки серед прокурорів інших країн), надав Головному слідчому управлінню ГПУ всі номери рахунків і назви банків, де знаходяться гроші колишніх посадових осіб. «Ви думаєте, ці рахунки заарештовані за запитами українського слідства? Ні. Швейцарці заблокували їх за власною ініціативою, ввівши санкції. Аналогічна ситуація і в Ліхтенштейні», – справедливо обурюється пан Касько.
Примітно, що міжнародний департамент, очільником якого був Віталій Касько, є субсидіарним департаментом, який допомагає слідству шукати й повертати активи. Департамент співпрацював з іноземними колегами, залучав експертів, які були готові надати допомогу слідству. Але при цьому Департамент не розслідує справ та не має права знайомитися з матеріалами кримінального провадження, давати вказівки, що робити в кримінальному провадженні. Таким чином, департамент лише виконував роль комунікатора між ЄС, Швейцарією, США, Канадою. Так, за словами пана Каська, для допомоги слідству в розслідуванні цих злочинів було запрошено міжнародних фахівців (агенти ФБР, Центр з повернення активів Базельського інституту тощо). Натомість українські колеги просто проігнорували готовність іноземних колег і не скористалося цією допомогою. «Як можна просити експертної допомоги й не надавати експертам доступу до матеріалів кримінального провадження, прикриваючись таємницею слідства? Американські та британські експерти дуже швидко покинули стіни Генеральної прокуратури, сказавши: «Коли вам знадобиться допомога, шановані українські слідчі, ми приїдемо. А оскільки зараз вам цього не треба, ми від'їжджаємо», – розповідає експерт.
«Коли це усе робиться в таємниці, коли усе сховане під таємницею слідства, складно комусь дати незалежну оцінку. Ми не могли цього зробити за законодавством, тому що у нас немає таких повноважень. Але експертів ми надали. Абсолютно сторонніх незалежних осіб, які могли б допомогти. На жаль, цією експертною допомогою не скористалися», – констатує Віталій Касько.
Торкнувся пан Касько і питання діяльності агенції з пошуку й управління активами. На думку юриста, на сьогодні така структура є вкрай необхідною, але виконувати функції слідства вона не зможе. «Агенція з пошуку й управління активами, як і міжнародний департамент ГПУ, є допоміжним підрозділом та, за великого бажання іншого підрозділу, може надати істотну допомогу. Але якщо слідчі ГПУ не мають бажання належним чином розслідувати справи, то які б органи ми не створювали, віз буде на місці», – резюмував колишній прокурор.