Розпорядженням КМУ №418-р від 27.05.16 р. затверджено План пріоритетних дій Уряду на 2016 р., який передбачає низку ключових реформ, що дозволять забезпечити стале економічне зростання та створять сприятливі умови для розвитку бізнесу в Україні. Зокрема, передбачено проведення реформи податкової системи та реформування Державної фіскальної служби. Днями Міністерство фінансів оприлюднило попередню версію пакету змін до податкового законодавства. Наразі документ активно обговорюється експертами ринку й представниками іноземних та українських бізнес-асоціацій. Варто відзначити, що в цілому законопроект підтримується фахівцями, підтвердженням чому стало обговорення документу експертами під час V Податкового форуму Асоціації правників України, серед яких були правники, представники державних органів, судді та фахівці у сфері оподаткування.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, за словами заступника директора Департаменту податкової, митної політики та методології бухгалтерського обліку Мінфіну Юрія Романюка, запропоновані зміни стосуватимуться конкретних інститутів і не торкатимуться всієї системи загалом. Розробники зосередилися на реформі Державної фіскальної служби, вдосконаленні системи адміністрування податків, відшкодуванні ПДВ тощо.
Заступник голови Комітету ВР з податкової та митної політики Андрій Журжій наголосив на тому, що всі бази даних повинна адмініструвати одна установа, послугами якої користуватимуться митні й податкові органи. Оскільки відповідно до запропонованих змін податкова міліція ліквідовується, а замість неї створюється новий орган – фінансова поліція, заступник голови Комітету ВР з податкової та митної політики зауважив, що квота для старих працівників повинна становити не більше ніж 30%. В цілому, чиновник запропонував бізнес-спільноті підтримати ініціативи Мінфіну.
Важелі – Мінфіну!
Проектом Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України» пропонується переведення всієї методології на Мінфін (порядки адміністрування податків, бюджетного відшкодування ПДВ, процедури технічного супроводження баз даних, порядок обліку платників податків), а також адміністрування всіх баз даних Мінфіном чи ДП при Мінфіні. Нова структура ДФС передбачає перевірочну роботу лише на обласному рівні, а районні податкові інспекції виконують виключно сервісні функції. Запроваджується повноцінний електронний кабінет платника податків. Він включає: доступ до всієї податкової інформації про платника, проведення звірки розрахунків з бюджетом, заповнення і подання податкової звітності, управління надміру сплаченими коштами, реєстрація податкових та акцизних накладних, інформування про перевірки й надання актів або довідок перевірок, листування з контролюючим органом.
Можна без копій
Документом також передбачається звільнення великих платників податків від обов’язку надавати в електронному вигляді копії документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документів, якщо такі документи створюються ним в електронній формі. Запроваджується листування контролюючих органів з платниками податків, які подають звітність в електронній формі, виключно засобами електронного зв'язку.
В частині перевірок документом встановлюється 30-денний строк, протягом якого може бути проведена камеральна перевірка (на сьогодні такий строк встановлений лише щодо податку на додану вартість). Скасовується право посадової (службової) особи контролюючого органу, яка проводить перевірку, отримувати від платника податків копії документів, що належать до предмета перевірки.
А що з податком на прибуток?
Серед іншого, законопроектом також передбачається зменшення фінансового результату до оподаткування на суму первісної вартості об’єкта невиробничих основних засобів або нематеріальних активів у разі продажу об’єкта. Такі витрати були здійснені платником податку під час придбання об’єкта та відповідного збільшення фінансового результату до оподаткування на суму залишкової вартості об’єкта, визначеної згідно з національними положеннями (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Крім того, документом уточнюються правові підстави списання безнадійної дебіторської заборгованості шляхом резерву сумнівних боргів, яка відповідає ознакам, визначеним у пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, а також порядок розрахунку обмеження при виплаті процентів нерезидентам, які є пов’язаними особам з платником податку на прибуток (в частині обмеження процентів за борговими зобов’язаннями, які виникли перед нерезидентами – пов’язаними особами). В частині податку на додану вартість законопроектом вдосконалюється система електронного адміністрування податку на додану вартість, запроваджується єдиний публічний Реєстр заяв на бюджетне відшкодування податку на додану вартість.
Запропонованими змінами передбачається розповсюдження обов’язкового реквізиту, зокрема коду товару відповідно до УКТ ЗЕД, який відображається у податковій накладній, на всі без виключення товари; доповнення новим обов’язковим реквізитом для послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; надання права на перенесення податкового кредиту при реорганізації шляхом приєднання або злиття з іншим платником податку на додану вартість до складу податкового кредиту правонаступника.
Без обмеження термінів!
В частині податку на доходи фізичних осіб розширюється перелік витрат фізичної особи-підприємця від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, на суми акцизного податку, сплачених під час роздрібної торгівлі підакцизними товарами, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Фізичній особі надається право на звернення до контролюючого органу задля отримання консультативної допомоги при заповненні річної податкової декларації без обмеження термінів (на сьогодні до 1 березня року, що настає за звітним періодом).
Серед іншого, розширюється перелік осіб, що отримують благодійну допомогу на лікування та медичне обслуговування платника, які є членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення, законними представниками дитини, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги. Також скасовується обмеження щодо розміру суми, сплаченої за навчання, що дозволяється для включення до податкової знижки платника податку або членів його сім’ї першого ступеня споріднення (у 2016 р. така сума не повинна перевищувати 1930 грн на місяць).