Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Питання податкової реформи сьогодні цікавить чи не кожного представника бізнесу, адже наразі саме підприємці всіх рівнів є основною рушійною силою, яка створює робочі місця, акумулює грошові потоки танаповнює бюджет шляхом сплачування податків. Поряд з цим, вітчизняна економіка страждає від величезного, у порівнянні з країнами зподібнимрівнем розвитку, податкового навантаження. Основний тиск перекладається на сумлінних платників ітих, хто не здатен захиститися від податківців. Чого чекати від податкової реформи та якою врешті-решт вона має бути? На ці питання шукали відповіді експерти під час Національного форуму з актуальних питань у сфері оподаткування. Необхідність проведення такого заходу викликана наболілими для бізнесу проблемними питаннями відносин із фіскальними органами. До участі у форумі були залучені ключові експерти, представники галузевих асоціацій, Палати податкових консультантів, представники юридичних компаній тощо.
Біганина по колу
Як було зазначено на Форумі, податкова реформа 2015 має зупинити падіння економіки тасформувати конкурентні податкові умови для розвитку бізнесу. Задля цього має бути зменшене податкове навантаження на фонд оплати праці, збережена спрощена система оподаткування, а взаємини між платниками податків і державою мають будуватися на принципах взаємоповаги та довіри. Утім, сьогоднішні реалії кардинально відрізняються від райдужних очікувань та сподівань.
«Хоча ми вже не вперше обговорюємо питання податкової реформи2015, але й досі до кінця не розуміємо, якою саме вона має бути. До цього часу працює робоча група в Комітеті податкової та митної політики, члени якої намагаються відпрацювати якусь спільну модель із запропонованими змінами до податкового законодавства Міністерства фінансів України. Крім того, нещодавно відбувся з’їзд представників малого та середнього бізнесу, а вчора були парламентські слухання щодо розвитку середнього підприємництва. Квінтесенція цих заходів – зберегти «спрощенку», особливо для ФОП, скасувати ПДВ-рахунки, знизити навантаження на фонд праці, шляхом зменшення відповідного соціального внеску… Мені цей процес нагадує біганину по колу», – нарікає Андрій Забловський, керівник Секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України. Разом з тим експерт зазначив, що сьогодні податкова політика має бути стимулюючою, а не стримуючою та, як приклад, наводить політику економічно-розвинених країн під час світової кризи у 2008-2009 рр. «У цих країнах впроваджувалися масштабні податково-бюджетні стимули! І хоча немає ідеальних податкових моделей, і не можна цілком орієнтуватися на якусь країну у цьому плані, але варто брати до уваги та узагальнювати таку європейську практику. Нам необхідно комбінувати різні стимулюючі (у вигляді пільг) та стримуючі заходи, тому що під виглядом боротьби з корупцією ми можемо просто вбити реальний сектор економіки. Настав час радикальних заходів. Ми постійно говоримо про одні й ті ж проблеми, і я відчуваю ефектдежавю, хочеться вийти із цього замкненого кола. Податкова політика повинна відповідати тим умовам, в яких знаходиться економіка, вона не маєбути полем для маневрів, для різного роду експериментів. Вона має бути простою, прозорою, передбачуваною та зрозумілою», – резюмував пан Забловський.
А уряд все збільшує податки…
У свою чергу, координатор групи «Податковий кодекс» ГП «Нова Країна» Павло Себастьянович заявив, що малий бізнес не може розглядатися як джерело податків, аджеце, в першу чергу, джерело зайнятості тасамозайнятості, інструмент зменшення соціальної напруги і боротьби з бідністю. «На жаль, політики розглядають малий і середній бізнес саме як джерело податків. Іноді навіть доводиться чути, що бюджет начебто «недоотримав»стільки-то податків через існування спрощеної системи оподаткування. Автори таких висловлювань не розуміють, що без спрощеної системи сотні тисяч підприємців взагалі були бу тіні або виїхали б з країни. У нас і так лише 300 тис.з 1,2 млн підприємств платить податки йнадає звітність та лише 1,3 млн з 2,3 млн приватних осіб-підприємців. За різними оцінками, 45-65% економіки знаходиться у тіні», –говоритьпанСебастьянович. ,При цьому, він додає, що основні завдання податкової реформи наступні: унеможливити корупцію; зменшити податкове навантаження на заробітну плату; відновити довіру між державою та бізнесом; сприяти інвестиціям; збільшити надходження до бюджету через зростання економіки, а не шляхомзбільшення податків.
«Нам кажуть, ми йдемо в Європу, а там, дивіться, високі ставки податків, і як добре вони живуть. Дійсно, багаті країни можуть собі це дозволити. Але навіть там рівень перерозподілу ВВП через бюджет, зазвичай, не перевищує 50%. У нас – 54%. А в країнах, які прагнуть економічного зростання, цей показник не перевищує 35%. Подивімося, які податки були в європейських країнах тоді, коли вони стрімко зростали або відновлювалися після проблем. Рецепт економічного зростання відомий: зменшення податків та спрощення умов ведення бізнесу», – констатує експерт.
На думку пана Себастьяновича, наша податкова система сприятлива для старої олігархічної економіки: дуже високі податки на заробітну плату, дуже низькі податки на капітал. Це добре для тих підприємств, де частка праці у доданій вартості мала, а частка капіталу велика – саме такі підприємства переважають в олігархічній економіці. У новій же економіці частка праці у доданій вартості дуже висока, тож, за словами доповідача, саме таку економіку варто стимулювати.
Натомість уряд, під виглядом податкової реформи, пропонує нове збільшення ставок податків. Упротивагу, громадські організації, економісти та підприємці пропонують радикальне зменшення податків на заробітну плату задля стимулювання виходу економіки з тіні та запровадження податку на розподілений прибуток задля стимулювання інвестицій. «Я пропоную внести до рекомендацій парламентських слухань наступне: забезпечити розробку та пріоритетний розгляд нової редакції податкового кодексу, що передбачає радикальне зменшення податків на заробітну плату, збереження спрощеної системи оподаткування, скасування ПДВ-рахунків, суттєве зменшення дискреції фіскальної служби», – сказав Павло Себастьянович.
Геть «сірих кардиналів» із ДФС!
На думку віце-президента Українського союзу промисловців і підприємців Юлії Дроговоз, найбільшою проблемою на шляху до успішної податкової реформи сьогодні є електронне адміністрування ПДВ. «Це величезнапроблема, оскільки будь-яка, навіть найбільш ліберальна реформа, за умови, що у нас залишиться проблема з відмиванням грошей, буде нівельована цим негативним явищем. На сьогодні дуже багато проблем було створено завдяки цій системі. Ті обіцянки, які ми отримували від авторів ідеї цієї реформи в частині ПДВ, не збулися», – каже вона.
За словами експерта, ПДВ на фоні нинішньої системи електронного адміністрування передбачає суттєве збільшення податкового навантаження через вимивання грошових активів, злочинне адміністрування податку (ручне керування системою) та наявність корупційної системи, в якій успішно продовжують працювати «податкові ями». Найбільш корумпований податок протягом поточного року став ще більше корумпованим, повністю переведений на ручні рейки, проблеми бюджетного відшкодування лише загострилися та вирішуються все в тому ж ручному режимі. Як підтвердження своїх слів фахівець наводить приклад із ситуацією навколо Житомирської кондитерської фабрики «Житомирські ласощі», котра тривалий час безрезультатно намагається отримати бюджетні відшкодування. «Житомирські ласощі» проводять своєрідний експеримент: через ДФС вони вже 2 місяцінамагаються чесним шляхом отримати бюджетні відшкодування. Накопичена сума у них складає 43 млн, підтверджена сума – 23 млн. Але при цьому, через 2 місяці вони отримали лист про те, що ДФС тільки буде починати їх перевіряти, оскільки є сумніви стосовноусіх цих сум, навіть підтверджених. До того ж, підприємство зверталося до прокуратури, до омбудсмена (є відповідне заключення омбудсмена про те, що все це незаконно і є системна проблема саме неповернення)», – констатує експерт.
Ще однією проблемою на шляху до успішної податкової реформи Юлія Дроговоз називає корумпованість самої ДФС. Численних радників голови ДФС, пані Дроговоз справедливо називає «сірими кардиналами», оскільки нікому достеменно невідомо, хто з них за яку сферу несе відповідальність. «Реформу треба починати з ДФС. Цей інститут необхідноліквідувати, оскільки він тіньовий. Коли ми будемо отримувати квитанції з прізвищем та підписом тих осіб, котрі приймають якісь рішення, тоді буде простіше звернутися до суду та притягнути цих осіб до відповідальності. Реформа має бути комплексною», – впевнена пані Дроговоз.
Коментарі:
Павло Себастьянович,
координатор групи «Податковий кодекс» ГП «Нова Країна»
Переважна більшість реформ знаходиться сьогодні на тій стадії, коли значна за обсягами робота ще не призвела до жодного практичного поліпшення життя людей та бізнесу. А податкова реформа якраз і буде такою, яку побачить майже 50% населення. Це буде реальний результат. У нас невеликий вибір запобіжних заходів на той випадок, коли невдоволений народ скаже: «Реформ нема, годі чекати». Податкова реформа серед таких запобіжників – на першому місці.
віце-президент Українського союзу промисловців і підприємців
Запровадження податкової реформи без радикальної реформи ДФС України та без судової реформи є черговим фейком. Починати реформу треба зі зміни філософії взаємовідношення між платниками податків та контролюючими органами, зі встановлення персональної відповідальності посадових осіб, з гучних судових справ щодо діяльності сьогоднішнього та попереднього керівництва ДФС України, яке сприяло та сприяє грубому порушенню чинного податкового законодавства та порушенню конституційних прав громадян – платників податків.
Ефективність реформи залежить від того, чи буде скасована система депонування коштів на ПДВ-рахунках та від долі спрощеної системи оподаткування, а також від радикального зниження навантаження на фонд оплати праці. Тільки запровадження економічних стимулів для добровільного виходу бізнесу з тіні забезпечить зростання довіри до влади та збільшення ділової активності бізнесу йактивізації внутрішнього ринку. Без цих заходів відновити економіку України та знайти економічні компенсатори для зменшення навантаження на заробітну плату шляхом суттєвої легалізації бізнесу неможливо.