23 березня 2015, 11:37

Підприємці в online

Запроваджується система електронних сервісів у сфері держреєстрації підприємців

Опубліковано в №12 (458)

IMG_8569


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кабінет Міністрів на засіданні 18 березня прийняв ряд важливих рішень із дерегуляції. Зокрема прийнято розпорядження, яке забезпечує функціонування системи електронних сервісів у сфері державної реєстрації юридичних осіб і фізичних осіб – підприємців. Про це повідомив міністр юстиції України Павло Петренко під час брифінгу в будинку уряду того самого дня.

Онлайн-сервіси держреєстрації

Як зазначив міністр, щорічно підприємці звертаються до органів юстиції у середньому близько 4 млн разів для отримання різного роду довідок, витягів і виписок. «Це шалена кількість документів і контактів українців з органами державної влади, зокрема з Міністерством юстиції. Ці контакти асоціюються, насамперед, із величезними чергами, бюрократією, демотивованими державними службовцями, побутовою корупцією тощо. Ми проаналізували практику низки країн і почали рухатися за принципом дебюрократизації, прибирання паперових контактів і переходу до електронного сервісу», – наголосив міністр.

За його словами, рішення уряду передбачає спрощення процедур отримання підприємцями потрібних документів: «Тепер ці сервіси можна буде отримати через Інтернет вдома чи на роботі».

Для цього достатньо просто із сайту Міністерства юстиції зайти на відповідний портал, зробити замовлення на формування потрібної довідки чи витягу, оплатити цю послугу за допомогою платіжної карти, після чого потрібний документ буде сформований у режимі онлайн, і його можна роздрукувати як офіційний. Він нагадав, що згідно із дерегуляційним законодавством статус офіційних надано документам, які формуються електронною системою і яким присвоюється унікальний номер. Ці документи без печаток і без підписів відповідних держаних реєстраторів матимуть такий самий офіційний статус як і паперові.

Міністр юстиції також зазначив, що замовлення щодо формування необхідного документа з реєстру підприємств можна буде робити за максимально розширеним переліком для пошуку: назвою компанії, інформацією про засновників, інформацію про директорів, за відповідним кодом.

«Ми розраховуємо на те, що близько 1 млн 300 тис. довідок, які стосувалися реєстрації і ведення бізнесу, наші громадяни у поточному році не будуть отримувати у відповідних реєстраційних органах, а більшу їхню частину, за бажанням, зможуть отримати через електронні сервіси», – наголосив посадовець. Він також пояснив: якщо документ знадобиться повторно, то нема потреби формувати його ще раз, оскільки він визначений час зберігатиметься на серверах Мінʼюсту і, скориставшись унікальним номером, підприємець може знову його роздрукувати.

«Це зекономить багато часу, бо раніше потрібно було потратити декілька днів, щоб потрапити до реєстратора, та ще декілька днів, щоб він сформував вам потрібний документ. Зараз це зробити можна значно простіше», – додав міністр.

Крім того, за словами П. Петренка, службовці органів Міністерства юстиції, які працюють у підрозділах із реєстрації бізнесу, в середньому понад половину свого робочого часу займаються саме тим, що формують, роздруковують, підписують і видають довідки, витяги і виписки. Тому, перевівши цю роботу в електронний формат, у цих працівників з’явиться значно більше часу для надання інших послуг. «А якщо у результаті стане зрозуміло, що такої кількості службовців уже не потрібно, то будемо проводити скорочення і оптимізацію функцій», –  пояснив міністр.

Коментуючи запровадження електронного сервісу, очільник Мінʼюсту акцентував увагу на необхідності проводити серйозну роз’яснювальну роботу серед населення, в якого панують стереотипи, «що потрібно приходити і отримувати паперовий документ».

Щодо реєстрації прав на нерухомість

Ще один блок питань, які розглядав уряд на засіданні 18 березня, стосується порядку реєстрації прав на нерухомість. Він зазначив, що упродовж року в Україні здійснюється близько 3 млн таких дій.

«Досі для реєстрації нерухомого майна громадянину потрібно прийти і подати пакет документів, а через певний час – знову прийти, щоб їх забрати», – зазначив чиновник. Він пояснив, що на рівні закону ми передбачили, що такі документи, як свідоцтво про право власності, витяг про державну реєстрацію, рішення про зупинення розгляду заяви і рішення про відмову в реєстрації права власності мають однакову юридичну силу як в електронному, так і в паперовому вигляді. «Тепер двічі приходити в підрозділ органу юстиції необов’язково. Людина повинна лише раз прийти і фізично подати пакет документів, а відповідний правоустановчий акт, за бажанням, вона може отримати вже у вигляді електронного правового документа», –  зазначив міністр.

До того ж запроваджується ще одна новація у системі спрощення сервісів – розширення кола суб’єктів, які можуть надавати реєстраційні послуги. Зокрема міністр нагадав, що парламент прийняв закон, який дає змогу нотаріусам виконували функції державних реєстраторів за договорами оренди земель сільськогосподарського призначення.

Для того аби передати в оренду фермерському господарству земельний пай або ділянку, людина повинна оформити договір оренди земельної ділянки, який підлягав обов’язковій реєстрації в органах юстиції. «Лише за минулий рік мільйон українців звернулося за перереєстрацією цих договорів. Фізично це зробити силами, умовно кажучи, 2 тис. реєстраторів неможливо. Тепер до цього процесу ми підключаємо приватних нотаріусів, який в Україні близько 6 тис. Цим ми знімемо величезні черги і напруження, особливо в аграрних областях, де люди декілька тижнів поспіль стояли у чергах для того, аби зареєструвати один з договорів оренди свого земельного паю», – повідомив П. Петренко. Наступним кроком, зазначив він, може бути передача приватним нотаріусам права реєструвати всі об’єкти нерухомості. Міністр також повідомив, що згідно з рішенням уряду, усі органи державної виконавчої влади зобов’язані використовувати інформацію з реєстрів і повторно її від громадян не вимагати.

Реформи з перспективною метою

Також очікується, що ці реформи позначаться на позиції України в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business. «Ми маємо великі перспективи отримати новий рейтинг для України за чотирма позиціями, які веде Міністерство юстиції. У напрямі реєстрації бізнесу з 76 місяця ми маємо шанси піднятися до 12. У реєстрації власності – з 59 до 35 місця. У вирішенні питань із неплатоспроможності – перескочити із 142 на 108 місце. А у напрямі забезпечення виконання контрактів піднятися з 43 на 27 місце», – зазначив міністр юстиції.

Загалом додав він, покращивши лише ці чотири показники, Україна має шанс піднятися в загальному рейтингу Doing Business з 96 на 79 місце. А це чудовий показник для інвесторів. «Досвід інших країн свідчить, що кожне підвищення рейтингу країни на один пункт оцінюється приблизно в 600 млн дол. додаткових інвестицій. На важко порахувати, скільки ми отримаємо додатково, якщо піднімемося в рейтингу Doing Business на 16-17 пунктів», – резюмував П. Петренко.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати