«Конституційний суд України захищає права і свободи кожної людини, незалежно від її політичних поглядів, національності, віросповідання, громадянства, статі чи майнового стану», – про це заявив Голова КСУ Юрій Баулін на відкритті Міжнародної конференції «Конституційний контроль і процеси демократичної трансформації в сучасному суспільстві», присвяченої 20-й річниці КСУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Так сталося, що у 21-й рік своєї діяльності КСУ вступає з суттєво оновленими конституційними повноваженнями, оскільки 30.09.2016 р. набув чинності Закон про внесення змін до Конституції України в частині правосуддя», –зауважив конституційник.Зазначені зміни стосуються, зокрема, повноважень Суду, гарантій незалежності йнедоторканності суддів КСУ, а також порядку призначення та звільнення їх з посад.
Однак головною новелою вказаного Закону є запровадження інституту конституційної скарги. Щороку вСуді очікують близько 7 тис. ремств. І перша ластівка вже є – до КСУ через 4 дні після набрання чинності змінами до Конституції надійшла конституційна скарга. Документ, продемонстрований Ю. Бауліним, який разом із додатками зайняв 133 аркуші, присутні зустріли аплодисментами.
За словами панаБауліна,скаргаскладена вельми професійно. Однак поки що вона не може бути розглянута через те, що механізм такого розгляду має бути прописаний вновому Законі про Конституційний Суд. Поки що не було оприлюднено навіть проекту документу. Проте в КСУ сподіваються, що ні Парламент, ні Президент України не зволікатимуть з прийняттям та підписанням акту.
Розгляд справ «по совісті»
Пообіцяв не затягувати з новим Законом і сам Керманич держави, який був присутнім на відкритті заходу. Він зауважив, що Конституційний Суд не лише в Україні, а й в інших країнах світу, є унікальним органом, на який покладені функції забезпечення конституційних прав і свобод людини та збереження конституційного ладу в державі. Рішення такого органу не може бути оскаржене тамає виконуватися негайно.
«Символічно, що 20-річчя КСУ збігаєтьсязі стартом глибокої реформи сфери правосуддя. Це був дуже довгий конституційний процес, який супроводжувався активною роботою Конституційної комісії»,– зазначив Гарант Конституції. Результатом цієї роботи стали зміни до Конституції в частині правосуддя, які склали фундамент модернізації судової системи в цілому та КСУ зокрема.
Реформою запроваджуються зміни, які посилюють незалежність КСУ. Як підкреслив Очільник держави, вони є надзвичайно важливим. «Адже Конституційний Суд за своєю природою та в ідеалі має бути винятково неполітичним органом, рівновіддаленим від всіх гілок влади, а такожповинен виступати головним арбітром політичних суперечок. Він має неухильно стояти на сторожі верховенства права та Конституції. Тому дуже важливо, щоб тут не було «підкилимної» боротьби йподілу за чиїмись квотами. Найголовніше, щоб кожен суддя, склавши присягу, мав змогу працювати чесно, професійно, відповідно до букви закону і духу права, керуючись власною совістю»,– наголосив пан Президент.ПетроПорошенко переконаний, що судова реформа цілком здатна забезпечити зазначене.
Система для справжніх суддів
На це ж сподіваються і вЄвропейській Комісії «За демократію через право» (Венеційській Комісії), голова якої Джанні Букіккіо, також присутній на Конференції, наголосив на тому, що всі рекомендації Комісії були врахованіУкраїною. «Нажаль, корупція залишається дестабілізуючим фактором для судової системи. Хоча на практиці ми можемо провести межі між політичною корупцією та звичайною корупцією.Політична корупція з часу Майдану значно зменшилася, а звичайна корупція всудовій системі, а також вінших державницьких секторах залишається дуже актуальною. З нею потрібно активно боротися»,– підкреслив європеєць.Також пан Букіккіо звернув увагу на іншу проблему – недостатню аргументацію судових рішень. Він зауважив, що експертам зі Старого Світу доводилося бачити неякісні судові вердикти, що виходили з-під пера навіть суддів вищих судів. Це неприпустимо!
«Разом зі структурними змінами, головний фокус судової реформи має бути зверненим на те, щоб кожен, хто носить мантію, став справжнім суддею, а той, хто не спроможеться на таке,повинен залишити систему», –зауважив доповідач,
Також Голова Комісії звернув увагу на інститут конституційної скарги. Він зазначив, що громадяни дійсно отримали змогу апелювати до Суду. Проте об’єктом цих звернень можуть бути лише нормативні акти. Однак неконституційних індивідуальних актів набагато більше, ніж неконституційних, тому вКомісії постійно закликають до впровадження повних індивідуальних скарг в Україні, які дозволять приватним особам скаржитися до КСУ на неконституційні остаточні судові вердикти.
У КСУ з цим зауваженням погоджуються. Протейого виконання вимагає змін до Основного Закону, що поки є неможливим. Тож у Суді готуються до розгляду конституційних скарг у тому вигляді, в якому це продемонструвалиавтори судової реформи.
Коментарі
Юрій Баулін, Голова Конституційного Суду України
- Під час Конференції планується обговорити, які механізми необхідно запровадити для захисту прав і свобод людини. Один з таких механізмів – конституційна скарга. Ми неодноразово спілкувалися з іноземними колегами з приводу досвіду впровадження подібного інституту. І зараз, при написанні проекту закону про КСУ, цей досвід виявляється надзвичайно важливим. Ми намагаємося наблизитися до європейських стандартів. Однак ми лише починаємо з того, що кожна особа має право звернутися до КСУ зі скаргою, якщо вона вважає, що остаточне судове рішення постановлене на підставі закону, який суперечить Конституції. В Європі наполягають на тому, що в Україні повинна бути впроваджена повна скарга. Однак для цього знову мають бути внесені зміни до Конституції.
Джанні Букіккіо, Голова Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеційська Комісія)
- Дійсно, надання можливості громадянам звертатися до Конституційного Суду шляхом подання скарги, є кроком уперед на шляху до демократії таверховенства права. Варто зазначити, що цей процес має бути добре підготованим, тому Венеційська Комісія завжди наполягала на провадженні підготовчих дій в країнах Європи, аби подібні механізми діяли ефективно. Ми зацікавлені у тому, щоб усі вказані зміни були належно опрацьовані. Адже ми маємо побоювання, що Конституційний Суд (і в цьому випадку я маю на увазі Конституційні Суди багатьох країн) буде завалений величезною кількістю скарг. В цьому аспекті я хочу звернутися до Голови КСУ з тим, щоб він не відкладаючи починав підготовку Суду та суддів до процесу розгляду індивідуальних скарг.