24 квітня 2019, 13:21

Оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг та нове валютне регулювання

KPMG в Україні

22 квітня 2019 року KPMG в Україні та Українська асоціація Шовкового шляху Silk Link провели семінар на тему «Особливості оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг та нове валютне регулювання». Максим Завальний, директор відділу податкового та юридичного консультування KPMG в Україні подякував усім присутнім за участь в дискусії і передав слово юристам KPMG в Україні для висвітлення актуальних питань валютного законодавства.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


DSC04730-1

Розповідаючи про ключові нововведення в українському валютному законодавстві, Юлія Підлісна, юрист KPMG Law Ukraine зазначила, що з'явилося безліч можливостей для операцій з капіталом, які до цього були заборонені. «В першу чергу варто відзначити, що була скасована обов'язкова реєстрація кредитів від нерезидентів», - поділилася інформацією спікер.

Пані Підлісна також додала, що зараз юридичним особам-нерезидентам дозволено відкривати в Україні поточні рахунки, в той час як українським компаніям можна вільно відкривати рахунки за кордоном. Крім того, зараз Національний банк України (НБУ) зняв заборону на дострокове погашення зобов'язань за кредитними договорами, тобто тепер їх можна виплатити раніше строку, передбаченого договором. Однак, НБУ також надав можливість здійснювати контроль за кредитними операціями шляхом аналізу ринкової вартості відсоткової ставки. Іншими словами, якщо банк проводить платіж за відсотками по кредиту, він повинен перевірити чи дійсно розмір відсотка відповідає ринковим умовам. Для цього банки використовують кілька критеріїв: пов'язаність осіб, реєстрація в офшорних зонах, а також вартість кредиту в країні залучення. Про інші інвестиційні можливості, які надає нове валютне законодавство, розповів Олександр Руденко, менеджер KPMG Law Ukraine.

Спікер звернув увагу на те, що до лютого цього року інвестування за кордон юридичними і фізичними особами здійснювалося на підставі індивідуальних ліцензій, які видавалися НБУ за встановленою і досить тривалою процедурою. Зараз вимогу наявності такої ліцензії скасовано і операції можуть здійснюватися вільно, однак, в межах лімітів, встановлених НБУ - 50 тисяч євро на рік для фізичних осіб і два мільйони євро - для юридичних осіб. Фізичні особи також можуть здійснювати переказ валютних коштів за кордон без відкриття рахунку, але в межах 150 тисяч гривень. Як бачимо, з введенням нового валютного законодавства, з'явилося безліч ліберальних норм, однак не варто забувати і про низку валютних обмежень, які все ще діють. Спікер навів декілька прикладів таких обмежуючих норм, серед яких граничний термін для розрахунку за зовнішньоекономічними операціями (365 днів), пеня за порушення якого становить 0,3% за кожен день прострочення. Втім, за офіційною інформацією НБУ, такі валютні обмеження мають тимчасовий характер.

Антон Керімов-Вараницький, менеджер відділу податкового та юридичного консультування KPMG в Україні, проаналізував загальний порядок оподаткування доходів із джерелом їх походження в Україні. Так, спікер нагадав, що загальна ставка податку на доходи нерезидентів в Україні становить 15%, проте існує і ряд інших ставок - наприклад, 6% при оплаті послуг фрахту або 20% при оплаті послуг реклами. Оподаткуванню, за словами пана Керімова-Вараницького, підлягають всі виплати з джерелом  походження в Україні, за винятком оплати на користь нерезидентів доставлених товарів, виконаних робіт або наданих послуг. При виплаті доходів на користь нерезидента українська компанія діє в якості податкового агента такого нерезидента. Іншими словами, українська компанія відповідальна за утримання податку на доходи нерезидентів, його перерахування в бюджет та  подачу звітності про суми доходу, виплаченого на користь такого нерезидента, та суму утриманого податку на доходи нерезидентів. В кінці спікер розповів про правила застосування конвенції про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Китайською Народною Республіки, та основні пільги, яка ця конвенція надає резидентам договірних сторін.

DSC04740-1

В ході семінару Андрій Бузницький, старший консультант відділу податкового та юридичного консультування KPMG в Україні, та Катерина Гамрецька, менеджер відділу податкового та юридичного консультування KPMG в Україні, розповіли про базові та складні моменти роботи з податком на додану вартість (ПДВ), а також про нюанси реєстрації як платника ПДВ

За словами пана Бузницького, часто китайські компанії стикаються з труднощами навіть стосовно базових питань ПДВ, наприклад такими як, який в Україні податковий період для нарахування та сплати ПДВ. Спікер нагадав основні принципи роботи ПДВ в Україні, а також особливості оподаткування ПДВ операцій з нерезидентами.

Катерина Гамрецька звернула увагу на те, що нерезидент не може бути зареєстрований платником ПДВ в Україні, в той час як резидент може зареєструватися платником ПДВ в добровільному або обов'язковому порядку. Обов'язково резидент України повинен зареєструватися платником ПДВ, якщо обсяг оподатковуваних операцій такого резидента протягом 12 місяців перевищує один мільйон гривень. В іншому випадку до нього будуть застосовані штрафні санкції податковими органами України. Під операціями, що впливають на обсяг, варто розуміти продаж товарів на території України, а також надання або отримання послуг, місцем постачання яких є також територія України. Доповідачі акцентували увагу на тому, що лише та компанія, яка зареєструвалася як платник ПДВ, має право отримати ПДВ кредит і бюджетне відшкодування. Між іншим, процедура реєстрації платником ПДВ, як в добровільному, так і обов'язковому порядку має один і той же характер.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати