05 липня 2016, 14:14

Охорона ПЗ не авторським правом: computer implemented inventions

Опубліковано в №27-28 (525-526)

Як свідчить статистика, в багатьох європейських країнах заявки на так звані патенти computer implemented inventions, тобто патенти на винаходи, в яких комп’ютерна програма відіграє технологічну роль, задовольняються на 20-25%. За словами експертів, це досить високий показник. До того ж в деяких країнах допускається отримання патенту і на комп’ютерну програму (не зважаючи на те, що комп’ютерна програма як така не захищається патентом, якщо вона працює лише спільно з якимось пристроєм). Однак в Україні ці питання ще не достатньо врегульовані на законодавчому рівні. Про це та інше йшла мова під час чергового семінару профільних комітетів Асоціації правників України «Охорона ПЗ не авторським правом: експертиза заявок на патенти/корисні моделі, судова практика», де обговорювалися практичні питання, які виникають у представників компаній під час отримання охоронних документів.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, за словами директора з питань експертизи ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) Наталії Петрової, питання про патенти computer implemented inventions ніяким чином не регулюються вітчизняним законодавством. «Комп’ютерні програми в Україні не охороняються. Вони йдуть у комплекті із заявкою, а охорону на них ми не видаємо, патент на це отримати не можна. Сказати, що ситуація невдовзі зміниться і в Україні введуть видачу таких охоронних документів, я не можу. Скільки б ми не обговорювали можливості введення видачі охоронного документа на комп’ютерну програму, як на додаток до заявки, сьогодні говорити про це не доводиться. Мова про це не йшла на жодному з обговорень проектів законів, на яких я була присутня, або тексти яких я читала», – зазначила експерт.

IMG_5593 - копия

Також підтримує позицію колеги начальник відділення експертизи заявок на винаходи, корисні моделі та топографії інтегральних мікросхем ДП «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) Федір Луценко. «Більше ніж за 20 років роботи я не бачив ні однієї заявки на комп’ютерну програму. Що таке комп’ютерна програма? Це дещо написане на якійсь мові програмування, тобто якийсь набір команд, які розуміє комп’ютер. Поки що ні однієї форми, де був би лістинг програми, я за свою багаторічну роботу не бачив. Жодної заявки на патент, де б у формі винаходу був лістинг програми, написаний на ліцензійній мові програмування, я не бачив. Будь-який алгоритм можна написати (навіть однією і тією ж мовою програмування) абсолютно по-різному, використовуючи різні оператори. Патентами не можливо охороняти комп’ютерні програми, оскільки немає форм, написаних мовою програмування. Такого немає в жодній державі світу», – констатує пан Луценко.

У свою чергу, судді Господарського суду м. Києва Віта Бондарчук та Оксана Марченко ознайомили присутніх з мізерною судовою практикою у цій сфері. Так, за словами суддів, найчастіше предметом розгляду тут стає порушення авторських прав на програмне забезпечення. Поряд з цим відсутня практика захисту алгоритмів як винаходів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати