04 жовтня 2016, 18:45

Офшор по-новому

Як зміняться відносини між Кіпром та Україною за новим DTT

Опубліковано в №40 (538)

З метою оптимізації системи міжнародного оподаткування та мінімізації ризиків, Кіпр, як і Європейські держави, і країни СНД, встановлює суворіші умови для підприємств, що проводять діяльність в країні перебування та є резидентами в країні оподаткування. Значно увагу органів контролю приділяється перевіркам підприємств. На що останні звертають увагу, та в яких питання потрібно розбиратися в умовах законодавчих змін у відносинах Кіпру та України, розповів керуючий партнер кіпрської юридичної фірми Nasos A. Kyriakides & Partners Насос Кіріакідес під час Правничої школи ЕВА-Астерс 27.09.2016 р.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


14470406_1100239470054360_5801379457219856297_n   

Що регулюють правила КІК?

Правила Контрольованих іноземних компаній (далі - КІК) — це принципи оподаткування на прибуток, призначені для обмеження штучних відстрочень від сплати податків, що досягається шляхом використання офшорних установ з низькою ставкою оподаткування.

Мається на увазі прибуток, що надходить з інвестицій або пасивних джерел (в тому числі відсотки, дивіденти, роялті), а також прибуток від купівлі продажу товарів або надання послуг до зацікавлених осіб за межами країн КІК.

Отже, держави посили контроль за обслуговуванням дивідентів, відсотків та роялті. Наприклад, свідоцтва податкового резидента Кіпру більше не достатньо для того, щоб компанія повною мірою користувалася перевагами Договору уникнення подвійного оподаткування (далі - DTT).

Хто такий бенефіціарний власник?

Поняття бенефіціарного власника має велику кількість визначень. Зокрема, найбільш всеосяжним є визначення Клаус Вогель: «Бенефіціарний власник - це особа, що здатна приймати рішення та нести ризики стосовно використання капіталу самостійно або надає таке право іншим особам, і цей прибуток може тоді підпадати під спрощенне оподаткування.»

Насос Кіріакідес, у свою чергу, наголошує: «Бенефіціарним  власником не обов’язково має бути директор підприємства. Це саме та особа, що приймає рішення стосовно капіталу  та обов’язково несе ризики діяльності».

Для того, щоб правильно ідентифікувати бенефіціарного власника необхідно виокремити фактори підвищення ризику отримувача прибутку:

- відсутність сабстенсу  (якісних характеристик компанії резидента);

- особа не несе стандартні ризики, пов’язані з її діяльністю;

- існує зобов’язання розподілу прибутку на користь третіх осіб;

- встановлено номінальне керівництво або обмеження повноважень ради директорів;

- проведення фіктивних операцій;

- надання позики з коштів позики, отриманих віддержави,  з якою немає DTT (наприклад, як у справі про Росію і Британські Віргінські Острови).

В цьому кейсі йдеться про те, що 05.08.2016 р. Головою 3-го судового складу СКЕС ВС РФ Зав'яловою Т.В. було розглянуто справу про виявлену податковим органом «податкову схему» з передачі акцій, які належать платникові податків,  на адресу компаній, які є резидентами Британських Віргінських островів, з використанням кіпрських компаній (справа № А13-5850 / 2014 року).

Податковим органом було проведено перевірку ТОВ «Капітал», під час якої встановлено, що товариство не виконало обов'язків податкового агента щодо обчислення, утримання та перерахування до бюджету суми податку з доходів іноземних організації від джерел в РФ з доходів, отриманих у вигляді цінних паперів (акцій російської організації ПАТ «Северсталь») іноземними компаніями (Британські Віргінські острови) через підконтрольні платнику податків кіпрські компанії.

За результатами перевірки, податковий орган донарахував ТОВ «Капітал» 214 млн руб., а також стягнуто податок на доходи іноземних організацій + 100 млн руб. пені.

Що таке економічний сабстенс?

Орган Економічного співробітництва та розвитку / G20 представила план дій BEPS  (протидії розмиванню оподаткованої бази й виведення прибутку з оподаткування), мета якого полягає у запровадженні рішень для модернізації міжнародного законодавства з оподаткування.

В цьому контексті сабстенс відіграє надзвичайно важливу роль, адже сприяє мінімізації ризиків на транснаціональному рівні та оптимізаціїї міжнародної системи оподаткування. Саме сабстенс демонструє те, що компанія, яка проводить діяльність у країні перебування, є резидентом в оподаткуванні та не є фікцією. Таким чином, сабстенс включає:

- наявність офісу;

- наявність оплати послуг водокористування, електроенергії тощо.

- сплата місцевих податків і зборів;

- наймані працівники та сплата податків з їхніх зарплат;

- банківські реквізити на Кіпрі;

- бухгалтерська звітність та інші договори, що укладаються на Кіпрі.

Які особливості зміненого DTT між Україною і Кіпром?

Україною та Кіпром підписано протокол щодо внесення змін до DTTвід 15.12.2015 р. Нова редакція набере чинності01.01.2019 р. Будуть внесені наступні зміни:

 

DTT

Новий протокол

Дивіденти

5% податок від дивідентів, якщо бенефіціарний власник володіє не менше ніж 20% акцій компанії, сплачує дивіденди основній компанії та інвестує у куплю акцій.

 

 

15% податок на дивіденди в інших випадках

5% податок від дивідентів, якщо бенефіціарний власник володіє не менше ніж 20% акцій компанії, платить дивіденди основній компанії та інвестує не менше ніж 100 тис. євро у куплю акцій.

 

 

10% податок на дивіденди в інших випадках

Відсотки

2% податок на репатріацію

5% податок на репатріацію

Доходи від приросту капіталу

Доходи, отримані резидентом Кіпру в результаті відчуження акцій або інших корпоративних прав компанії, підлягають оподаткуванню на Кіпрі.

Доходи, які отримані резидентом Кіпру в результаті відчуження акцій або інших корпоративних прав компанії, більш ніж 50% вартості яких прямо або побічно пов'язані з нерухомим майном, підлягають оподаткуванню в Україні.

Роялті

5% податок

10% податок з фільмів

5% податок

10% податок з фільмів

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати