06 вересня 2018, 19:08

Обшук на горизонті: що робити?

Навіть якщо компанія працює чесно, сплачуючи всі податки і нічого не приховуючи, це зовсім не гарантія, що одного разу до неї не прийдуть з податковою перевіркою, запитом на тимчасовий доступ до документів чи взагалі з обшуком та допитом всіх співробітників.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Тому про те, як підготуватися та діяти під час таких «пригод», сьогодні, 6 вересня 2018 р., розповідали провідні адвокати та юристи спільно з фахівцями Державної фіскальної служби України на семінарі-практикумі «Слідчі дії в офісі: обшуки та допити».

Перша сесія заходу стосувалася загальної характеристики проведення податкових перевірок. Злата Лагутіна, заступник начальника Головного управління ДФС у м. Києві, розповіла про формування плану графіка перевірок. За її словами, навіть якщо компанії немає в плані перевірок на рік, це не означає, що можна розслаблятися, адже цей план може змінитися.

Натомість Дмитро Донець, партнер AO PwC Legal Україна, керівник практики вирішення спорів, розповів про основні наслідки дій, які може вчинити компанія, коли до неї прийшли з перевіркою. З однієї сторони, якщо компанія допускає податковий орган до перевірки, то надалі втрачає можливість оскарження наказу призначення самої перевірки. Водночас, якщо одразу оскаржити цей наказ, то і результат перевірки буде недійсний.

Такий начебто аргументований недопуск перевіряючих і оскарження наказу, за його словами, є доречним лише за умов, якщо є вагомі процесуальні порушення. В іншому випадку це призведе до тривалих судових спорів про право на перевірку або накладення арешту. А от необґрунтований недопуск тягне за собою зовсім негативні наслідки для платника податків у вигляді арешту майна/рахунків. Це є явним сигналом про те, що на підприємстві не все гаразд, тому до таких заходів вдаватися не варто.

41237211_1835757719835861_5336995107256139776_o

Сергій Солодченко, начальник Головного слідчого управління фінансових розслідувань ДФС України, виділив типову послідовність дій слідчих податкової міліції з доступу до документів підприємств:

- вимога про надання документів в порядку ст. 93 КПК України;

- тимчасовий доступ до речей і документів в порядку, визначеному Главою 15 КПК України;

- проведення обшуку в порядку, визначеному статтями 234-236 КПК України.

Таким чином після одного етапу, скоріше за все, буде другий, і до нього потрібно бути готовим і морально, і юридично.

Друга сесія стосувалася особливостей розслідування податкових злочинів, основними з яких є фіктивне підприємництво, ухилення від сплати податків/зборів та легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом. В цьому контексті Олексій Скриль, адвокат практики кримінального права АО «Вдовичен та партнери», акцентував увагу на заходах, яких необхідно вжити для захисту керівника та головного бухгалтера підприємства - як превентивних, так і після виявлення «загрози» стосовно захисту службових осіб. Проте за наведеною статистикою від Олени Букуєвої, партнера КМ Партнери, за I півріччя 2018 р. було лише 15 вироків за ухилення від сплати податків, 6 з яких були виправдувальними.

Третя сесія була присвячена практичним порадам, як пережити обшук і допит. На думку Євгена Мірошнікова, адвоката, CEO в OBLAVAbot, найслабкішим місцем будь-якого підприємства є його співробітники. «З ними необхідно постійно проводити навчання і тренінги з приводу того, як себе вести в таких ситуаціях, інакше це будуть «прогалини» в захисті підприємства», - зазначив пан Мірошніков. Також він не рекомендує ігнорувати запити слідчих органів, адже у випадку відмови надання тимчасового доступу до документів до компанії обов’язково прийдуть з обшуком.

41109629_1835757586502541_7505899792975790080_o

За словами Наталії Швець, адвоката з податкового права Ario Law Firm, коли слідчі вже стоять на порозі, потрібно перевіряти все, що написано в ухвалі про дозвіл на обшук; пильно слідкувати за діями слідчих; заносити всі порушення проведення обшуку до протоколу обшуку.

В свою чергу Владислав Грищенко, радник Ario Law Firm, запевняє, що обшуків і допитів не потрібно боятися. Потрібно добре розуміти, які дії які наслідки породжують, адже в залежності від ситуації, упередженості чи неупередженості слідчих, клієнту може бути вигідна одна стратегія поведінки, яка в іншій ситуації може і зашкодити. Тому важливо вчасно звернутися до адвоката, який розумів би і потреби клієнта, і нюанси проведення цих слідчих дій.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати