24 листопада 2015, 15:01

Новий інститут – новий порядок

Опубліковано в №47(493)

Ігор Винокур спеціально для Юридичної газети

Зважаючи на ті функції, які сьогодні мають нотаріуси (нагадаємо, що нотаріусам цього року надано додаткові повноваження у сфері державної реєстрації прав), арбітражні керуючі (від діяльності яких фактично залежить доля багатьох українських підприємств), держслужбовці Мін’юсту та роль представників цих професій у суспільстві, підвищення їх кваліфікації є вкрай актуальним і важливим питанням. Раніше ним займався Центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції, а у червні цього року, відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 05.06.2015 №856/5,його було перейменовано в Інститут права та післядипломної освіти Міністерства юстиції України. Отже, сьогодні цим питанням займається цілий інститут.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Значно оновлено кадровий потенціал інституту, На сьогодні працює три доктори юридичних наук та два кандидати юридичних наук. Додатково залучаються науковці і фахівці  з інших вищих навчальних закладів, з якими укладено меморандуми про співробітництво та співпрацю. За даними Інституту, протягом II – III кварталу 2015 р. Центром загалом було проведено 54 семінари для 2403 осіб.

Так, коштом загального фонду проведено 26 семінарів для 636 осіб, з них (відповідно до плану-графіка підвищення кваліфікації працівників органів юстиції та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України на 2015 р., затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2015 №128/к) проведено 24 семінари для 565 осіб:

- 8 семінарів для 166 працівників структурних підрозділів апарату Міністерства юстиції та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України;

- 16 семінарів для 399 працівників територіальних органів юстиції (керівні працівники та спеціалісти головних управлінь юстиції з різних напрямів роботи);

Відповідно до Плану-графіка підвищення кваліфікації працівників юридичних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади у 2015 р., затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 25.12.2014 №283/7 проведено 2 семінари для 71 особи.

Коштом спеціального фонду Державного бюджету проведено 23 семінари, у яких узяли участь 1767 осіб, з них відповідно до Плану-графіка підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів на квітень-грудень 2015 р., затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 13.03.2015 №81/7 проведено 7 семінарів з групами приватних нотаріусів та помічників приватних нотаріусів у кількості 148 осіб, 8 семінарів з групами нотаріусів з регіонів у кількості 252 особи.

1 семінар – підвищення кваліфікації арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), відповідно до Положення про систему підготовки й перепідготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), і підвищення кваліфікації та перепідготовки арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) у яких узяли участь 27 осіб.

Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 26.01.2015 №10.2-7/108 проведено 7 семінарів з групами працівників юридичних служб міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, у яких узяли участь 77 осіб;

Також, за даними інституту, одночасно було проведено додаткові заходи – 5 семінарів для нотаріусів у кількості 1263 осіб, а саме:

- м. Київ – семінар проведено 30.06.2015, пройшли навчання 170 осіб;

- м. Харків – семінар проведено 10.07.2015, пройшли навчання 293 особи;

- м. Львів – семінар проведено 24–25.09.2015, пройшли навчання 316 осіб;

- м. Одеса – семінар проведено 23.10. 2015, пройшли навчання 239 осіб;

- м. Запоріжжя – семінар проведено 20–21.08.2015, пройшли навчання 245 осіб.

Контроль над нотаріальною кваліфікацією

На сьогодні підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів регулюється порядком, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.08.2014 №1422/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.08.2014 за
№1046/25823

Науковці Інституту внесли пропозиції щодо проекту Порядку та пропонують прийняття його в новій редакції. Проект документа визначає механізм забезпечення організації та проведення заходів з підвищення професійного рівня, а також підвищення кваліфікації державних та приватних нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів з урахуванням вимог Законів України «Про нотаріат» та «Про освіту».

Згідно з запропонованими змінами, механізм організації забезпечення підвищення професійного рівня державних і приватних нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів та підвищення кваліфікації нотаріусів складається з сукупності заходів, спрямованих на інформаційне, методичне, кадрове та матеріально-технічне забезпечення заходів з підвищення професіоналізму згаданих осіб.

Нотаріуси зобов’язані постійно підвищувати свій професійний рівень, а у випадках, передбачених п.3 ч. 1 ст.29-1Закону України «Про нотаріат», проходити курси підвищення кваліфікації за професійними програмами.

Проектом змін до Порядку пропонується, що проведення заходів з підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів без професійної програми або відповідно до професійної програми, не погодженої зі структурним підрозділом Міністерства юстиції України, який забезпечує реалізацію повноважень Міністерства юстиції України у сфері нотаріату, не допускається.

У плані Проекту пропонується детально регламентувати порядок підвищення професійного рівня та підвищення кваліфікації нотаріусів. Так, передбачається, що підвищення професійного рівня – це оновлення, поглиблення та розширення професійних знань, умінь і навичок вузької тематики, обраної нотаріусом за його вподобанням чи потребами. При цьому підвищення кваліфікації – це комплексне покращення знань, умінь і практичних навичок до рівня, що відповідає сучасним вимогам, за професійною програмою.

Підвищення кваліфікації навчальним закладом післядипломної освіти, який підпорядковується Міністерству юстиції України (далі – навчальний заклад Мін'юсту), проводиться відповідно до Планів-графіків підвищення кваліфікації нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор, нотаріусів державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів (далі – План-графік), які щороку затверджуються Міністерством юстиції України. Після затвердження План-графік розміщується на офіційному веб-сайті навчального закладу Мін'юсту в мережі Інтернет.

На підставі Плану-графіка навчальний заклад Мін'юсту спільно з Департаментом нотаріату та фінансового моніторингу (далі – Департамент) формує навчальні плани до кожного навчального заходу, якими передбачаються вид, загальна тема, строк підвищення кваліфікації, категорія слухачів, розподіл навчального часу, тематика навчальних занять та викладацький склад.

Навчальні плани щодо підвищення кваліфікації нотаріусів і консультантів державних нотаріальних контор та державних нотаріальних архівів погоджуються Департаментом кадрової роботи й державної служби та затверджуються директором навчального закладу Мін'юсту.

З метою оцінки результатів навчання, перевірки рівня теоретичних знань, практичних умінь і навичок застосовується підсумковий контроль, що здійснюється шляхом складання у навчальному закладі Мін'юсту в очному режимі підсумкового заліку або проходження на веб-порталі навчального закладу Мін'юсту тестування.

Для прийняття підсумкового заліку навчальним закладом Мін'юсту створюється комісія у складі голови комісії, заступника голови комісії (за потреби), членів комісії та секретаря. Персональний склад комісії затверджується наказом навчального закладу Мін'юсту. Голова комісії затверджує орієнтовний перелік теоретичних питань для винесення на залік чи тестування, які оприлюднюються на офіційній сторінці навчального закладу Мін'юсту в мережі Інтернет.

Білети, за якими слухачі складають підсумковий залік або проходять тестування, складаються з 3-х завдань: 1-го теоретичного питання з оприлюдненого переліку та 2-х практичних задач.

Підсумковий залік може проходити в письмовій або усній формах. Відповіді слухачів оцінюються комісією. Результат тестування визначається програмним забезпеченням автоматично. Слухач який отримав негативний результат у підсумковому контролі знань, вважається таким, що не пройшов підвищення кваліфікації. У цьому випадку йому надається право один раз узяти участь у підсумковому контролі знань на безоплатній основі.

Проектом наказу передбачається, що навчальний заклад Мін'юсту може організовувати позапланові та додаткові заходи з підвищення професійного рівня та підвищення кваліфікації за програмами тематичних короткострокових семінарів для державних і приватних нотаріусів, консультантів державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів, помічників приватних нотаріусів, за безпосереднім зверненням зазначених осіб та на договірних засадах.

У разі проведення навчальним закладом Мін'юсту таких заходів державним та приватним нотаріусам, консультантам державних нотаріальних контор і державних нотаріальних архівів, помічникам приватних нотаріусів видається сертифікат про підвищення професійного рівня за формою, наведеною у додатку до цього Порядку.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати