Вже понад рік суспільство вимагає очистити судову владу від недолугих та недобросовісних володільців мантій. Прагнучи задовольнити цю вимогу, законодавець приймає нові акти, які, за висновками окремих фахівців, не лише не здатні кардинально змінити ситуацію у судовій царині, а й посягають на права сумлінних суддів. Аби захистити своїх колег та відновити авторитет судової влади, який останнім часом значно похитнувся (не в останню чергу через популістські заяви, що лунають від перших осіб держави), Рада суддів України неодноразово направляла звернення до вищих державних інституцій. На жаль, цей засіб захисту не лише не виправдав себе, а й дав зрозуміти служителям Феміди, що порятунок потопельників – справа рук самих потопельників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Намагаючись перейти від боротьби з наслідками до усунення їх причин, законники дійшли висновку про необхідність відновлення довіри громадськості до судової влади. Задля цього протягом року представниками національної правничої спільноти та іноземними експертами була проведена низка заходів, на яких обговорювалася стратегія й тактика поведінки володільців мантії у такій несприятливій ситуації.
Під час круглих столів, форумів та конференцій із професійного товариства виокремилось коло ініціативних суддів, готових активно захищати інтереси служителів Феміди. Саме у них народилася ідея створення громадської організації, яка стала б опорою суддівського самоврядування та координувала дії з практичної реалізації Стратегії розвитку судової влади та рішень самоврядних суддівських органів.
Ця громадська організація отримала назву «Асоціація розвитку суддівського самоврядування України» (далі – АРССУ).
Установчі збори
21.01.2016 р. у Кловському палаці (м. Київ) відбулись установчі збори АРССУ. На зборах були присутні ініціатори нового об’єднання – Олександр Кравець, Володимир Кравчук, Андрій Жук та інші судді, відомі своєю активною позицією, а також представники самоврядних суддівських органів. Голова РСУ Валентина Симоненко не змогла відвідати зібрання, однак передала листа, який був зачитаний на засіданні представником РСУ, суддею Вищого адміністративного суду України Тетяною Чумаченко. У листі голова РСУ привітала законників зі створенням АРССУ й висловила свої сподівання на партнерські відносини та плідну співпрацю. Сама ж Т. Чумаченко, приєднавшись до слів голови, відзначила значення, яке надають створенню ГО судді вищих судових інстанцій, у тому числі й судді Верховного Суду України, про що, зокрема, свідчить дозвіл на проведення першої зустрічі у стінах Кловського палацу. Як зазначила Т.Чумаченко, навіть РСУ не мала такої можливості на час свого формування.
До вітань та сподівань В. Симоненко долучився ще один член РСУ, суддя Львівського окружного адміністративного суду – Олександр Сасевич. За його відсутності позиція «адміністративника», також викладена у листі, була озвучена серед учасників засідання. Далі присутні перейшли до розгляду порядку денного.
Технічні аспекти
У цій частині засідання присутніми був обраний президент АРССУ, яким став суддя Львівського окружного адміністративного суду, доктор юридичних наук В. Кравчук; затверджений статут та основні напрями діяльності організації; обране правління АРСС у кількості 5 осіб; затверджено положення про Ревізійну комісію АРССУ, обраний її склад; визначений уповноважений для вчинення усіх дій для державної реєстрації ГО.
Статутною метою АРССУ проголошено об’єднання суддів, розвиток суддівського самоврядування, сприяння становленню в Україні справедливого суду, підвищення авторитету судової влади та зміцнення незалежності суддів, підвищення професійної кваліфікації, задоволення інформаційних, культурно-просвітницьких та інших потреб володільців мантій.
Членство в АРССУ є індивідуальним. Її членами можуть бути судді, судді у відставці, судді, які вийшли на пенсію з посади судді. Серед вимог до кандидата у члени Асоціації зазначена хороша репутація та визнання її мети.
Особливо було підкреслено, що АРССУ фінансується не з державного бюджету, а коштами засновників. Через це нова організація поки обмежена у коштах. Однак вже найближчим часом у планах її членів – проведення різноманітних заходів, залучення до висвітлення діяльності журналістів та навіть відкриття курсу судової журналістики за підтримки одного з національних вищих навчальних закладів. Це наштовхує на думку щодо надій членів АРССУ на істотне поповнення бюджету організації згодом.
Сподівання та коментарі
Серед планів АРССУ на поточний та наступний роки є: підтвердження всеукраїнського статусу організації; підтримка ініціативних суддів та надання їм механізмів для впровадження ініціатив; висловлення позиції з приводу ключових ідей, законодавчих актів, правових рішень у державі, що стосуються судової влади; підтримка РСУ; здійснення громадського контролю за діяльністю Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради юстиції, Державної судової адміністрації та інших державних інституцій у частині, що стосується судів та суддів; налагодження ефективної співпраці Асоціації з іншими громадськими організаціями; організація комунікації суддів між собою та з громадським суспільством; налагодження відносин з провідними засобами масової інформації та розвиток власних каналів комунікацій тощо.
Зазначені «наполеонівські» плани вже встигли викликати побоювання в окремих експертів стосовно того, що АРССУ конкуруватиме з самоврядними органами, що діють нині. Звісно, журналіст «ЮГ» не міг не поставити це питання присутнім на засіданні. Відповідаючи на нього, вони зазначили, що Асоціація не є альтернативною органам суддівського самоврядування хоча б тому, що діяльність цих органів регламентована національним законом. АРССУ налаштована на взаємодію з цими органами, зокрема з РСУ.
Що ж до самої організації, то ключовим словом, яке б характеризувало її діяльність, спікери визначили слово «ініціатива». Увійти до АРССУ зможуть лише ті судді, які не відмовлятимуться брати участь в організованих нею заходах. В іншому випадку сама ідея створення АРССУ буде дискредитованою. Як було підкреслено на зустрічі, асоціація створюється не в інтересах суддів, а в інтересах судочинства і, відповідно, в інтересах усього суспільства.