В Україні продовжує функціонувати успадкована від СРСР застаріла державна система охорони здоров`я, побудована на основі командно-адміністративної моделі управління. У зв’язку з цим наразі гостро стоїть питання модернізації системи охорони здоров`я, що надасть можливість створити нову сучасну модель функціонування системи охорони здоров`я, яка передбачає чіткі гарантії щодо обсягу медичної допомоги, фінансовий захист громадян у випадку хвороби, ефективний розподіл ресурсів. Про це йшла мова під час круглого столу «Старт громадських обговорень Концепції розвитку охорони здоров’я м. Києва», організаторами якого виступили Комітет з медичного права АПУ спільно з Комітетом з питань охорони здоров’я та медичного забезпечення Громадської ради при КМДА за підтримки Постійної комісії з питань охорони здоров’я Київської міської ради, Департаменту охорони здоров’я Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ГО «Громадська ініціатива «Право на здоров’я» та Комітету з питань розвитку самоврядування в охороні здоров’я ради Громадської ради при МОЗ України. Захід став початком громадського обговорення Концепції розвитку охорони здоров’я м. Києва, що запропонована Департаментом охорони здоров’я Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Сьогодні законодавчо не визначено напрями подальшого реформування галузі охорони здоров’я та поняття «медична послуга», відсутнє нормативне врегулювання розрахунку тарифів на платні медичні послуги, немає системи контролю якості медичних послуг та виробів. Повноваження місцевих органів виконавчої влади щодо встановлення тарифів на платні медичні послуги не відповідають вимогам Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Зазначені проблеми унеможливлюють ефективне функціонування системи охорони здоров’я, в результаті чого і виникла нагальна потреба у розробці нових сучасних підходів до модернізації системи охорони здоров'я м. Києва, спрямованих на визначення нового бачення подальшого розвитку сфери охорони здоров'я столиці. Так, Концепція розвитку охорони здоров'я у м. Києві спрямована на забезпечення доступної кваліфікованої медичної допомоги кожному киянину, створення умов для формування здорового способу життя. Однак в умовах сьогодення існує низка проблемних питань, які перешкоджають реалізації завдань, визначених зазначеним документом, а також ефективному функціонуванню системи охорони здоров’я м. Києва в цілому.
Як йдеться у документі, наразі немає чітко визначеного обсягу гарантій щодо забезпечення громадян безоплатною медичною допомогою. Необмежений Конституцією обсяг цих гарантій неможливо покрити лише завдяки публічним фінансам, тому громадяни зазнають значних витрат на оплату медичних послуг та лікарських засобів. Неефективна модель фінансового забезпечення формує структурну неефективність системи в цілому. Саме тому Концепція передбачає провадження нових механізмів фінансування, укладання договорів про надання медичних послуг, що входитимуть до гарантованого пакету медичних послуг, впровадження методики обрахування вартості медичної послуги та ефективних форм оплати на основі методики DRG.
Крім того, впроваджується механізм медичного страхування, що має забезпечити право кожного громадянина на одержання медичної допомоги. Для цього буде визначено основні медичні послуги для розробки базового соціального пакету, розроблено нормативно-правову базу для створення і впровадження механізму страхування в систему охорони здоров'я та ініційовано перед Урядом питання щодо включення м. Києва в якості пілотного проекту щодо запровадження страхової медицини.
В рамках модернізації системи охорони здоров’я в столиці запровадять електронну систему обслуговування пацієнтів: електронну реєстратуру, медичні картки, рецепти, єдину онлайн-систему обліку. Завдяки введенню такої системи громадяни зможуть дистанційно записуватися на прийоми до лікарів.