20 січня 2015, 16:44

Мобілізація 2015: повна готовність

Опубліковано в №1-2 (447-448)

Оксана Іжак
Оксана Іжак спеціально для "Юридичної газети"

«Необхідність проведення часткової мобілізації в Україні зумовлена небезпекою державній незалежності України, виникненням реальної загрози територіальній цілісності, спричиненої агресивними діями Російської Федерації, необхідністю підтримання бойової та мобілізаційної готовності Збройних сил України, інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави», – саме з таким обґрунтуванням чергової хвилі мобілізації 2014-2015 рр. парламент погодив чергове її проведення. Зокрема, 15 січня Верховна Рада затвердила президентський указ про мобілізацію у 2015 році, ввівши в дію відповідне рішення РНБО.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Указ про мобілізацію: нові військові зобов'язання

«З метою підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних сил України та інших військових формувань України на рівні, що гарантує адекватне реагування на загрози національній безпеці держави, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пп. 1, 17, 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України постановляю оголосити та провести протягом 2015 року часткову мобілізацію у три черги протягом 210 діб із дня набрання чинності цим Указом», – заявлено в тексті документа.

Документ передбачає три черги часткової мобілізації: перший етап має розпочатися 20 січня і триватиме 90 днів – до квітня; другий – орієнтовно з квітня і триватиме 60 днів; третій етап почнеться з червня і також триватиме 60 днів. Тож весь період мобілізації триватиме 210 днів і загальна кількість мобілізованих, за інформацією Міністерства оборони, сягне близько 50 тисяч осіб. Передбачається, що чергова хвиля мобілізації торкнеться всієї України, крім території окупованої АРК. За офіційним текстом, Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Пунктами Указу також передбачено зобов'язання провести у період з 18 березня по 1 травня 2015 року звільнення в запас (демобілізацію) військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу президента України від 17 березня 2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію». Міністерству оборони України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Адміністрації Державної прикордонної служби України надано доручення:

1) провести звільнення військовослужбовців, які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу президента України від 17 березня 2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію», у визначені терміни, але не пізніше ніж за 10 діб до завершення однорічного строку їхнього перебування на військовій службі, та перевезення звільнених військовослужбовців до місць проживання (перебування);

2) забезпечити зазначених військовослужбовців комплектом польової форми одягу за сезоном та харчуванням під час переміщення до місць проживання (перебування).

Крім того, передбачається здійснити призов військовозобов'язаних, резервістів та поставку транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, інших військових формувань України в обсягах, визначених мобілізаційними планами з урахуванням резерву.

Особливий набір повноважень накладається на Кабінет Міністрів України, який має здійснити такі дії:

– перевести національну економіку України на функціонування в умовах особливого періоду в обсягах, що гарантують безперебійне забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань України під час виконання покладених на них завдань, привести визначені галузі, підприємства, установи та організації у ступінь ПОВНА ГОТОВНІСТЬ;

– установити з метою мінімізації негативних наслідків для економіки держави обмеження під час виконання мобілізаційних завдань та довести їх до визначених суб'єктів національної економіки, які переводяться на функціонування в умовах особливого періоду, з введенням ступеня ПОВНА ГОТОВНІСТЬ;

– забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних з оголошенням і проведенням часткової мобілізації та звільненням у запас військовослужбовців (демобілізацією), які були призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період відповідно до Указу президента України від 17 березня 2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію», зокрема з їхнім перевезенням до місць проживання (перебування).

Новий призов: слово Генштабу ЗСУ

За два дні до того, а саме 13 січня, відбувся брифінг генерал-майора, першого заступника начальника Головного управління оборонного та мобілізаційного планування Генерального штабу Збройних сил України Володимира Талалая щодо особливостей майбутньої мобілізації, на якому посадовець озвучив основні особливості прийдешнього призову.

Необхідність чергової хвилі мобілізації, за його словами, пов'язана з тим, що призвані військовозобов'язані мають стати заміною тому особовому складу, який було призвано ще навесні 2014-го. Зокрема, особовий склад, задіяний ще за першої хвилі мобілізації 2014, буде звільнений з військової служби у березні-травні 2015 року.

Такі заходи вживаються на виконання положень чинного законодавства, яким передбачається, що за громадянами України, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, закріплені гарантії щодо збереження за ними місця роботи (посади) на термін, що не перевищує одного року (ст. 39 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», ст. 119 Кодексу законів про працю України).

Крім того, також було зазначено, що ще однією метою мобілізації, окрім ротації, є необхідність створення якісного резерву. До складу такого резерву ввійдуть призовники строкової служби, яких не відправлятимуть у зону військових дій.

«При проведенні мобілізації у 2015 р. ми будемо враховувати ті помилки, які були допущені у 2014 р. Одним із недоліків минулого року є недосконалість законодавчої бази нашої держави. Коли ми починали мобілізацію в минулому році, не було взагалі такого виду військової служби як військова служба за мобілізацією. 2014 року було внесено чотирма законами 28 законодавчих змін, а також постановами Кабінету Міністрів було врегульовано цілі блоки соціальних питань, встановлені нові показники щодо відстрочки від військової служби», – налогосив посадовець.

Категорії, що підпадають під мобілізацію

Як було зазначено, під мобілізацію можуть потрапити лише ті, у кого є війська спеціальність, тобто військовозобов'язані чоловіки віком від 25 до 60 років та жінки віком від 25 до 50 років. При цьому, жінок мобілізуватимуть лише за потреби за кваліфікаційним рівнем.

У Генштабі ЗСУ зазначили, що під час наступної черги будуть мобілізовані практично ті самі категорії, як і торік: громадяни, які за станом здоров'я придатні до несення військової служби та мають військову підготовку, тобто спеціальність. Нині армія потребує фахівців механізованих військ – танкістів, артилеристів; фахівців протиповітряної оборони, зв'язку, ремонтників, спеціалістів радіоелектронної боротьби та техніків різних напрямів. Крім того, представник міністерства оборони зазначає, що мобілізація в регіонах буде пропорційна.

Особи, яких не торкнеться мобілізація

Як зазначив посадовець, від мобілізації звільнені кілька категорій громадян. Серед них:

-        непридатні за станом здоров'я;

-        студенти денної форми та аспіранти;

-        священослужителі, які обіймають посаду в зареєстрованих релігійних організаціях;

-         батьки трьох і більше дітей віком до 18 років;

-        люди, котрі зайняті постійним доглядом за недієздатними родичами та «заброньовані» підприємствами особи (відповідна процедура врегульована розпорядженнями КМУ).

Також було озвучено, що у зону АТО не відправлятимуть солдатів-строковиків.

Призов з окупованих територій

Важливо тут і те, що мешканці окупованих територій Донецької, Луганської областей та Криму також не підлягають обов'язковій мобілізації. У зв'язку з цим із цих територій до мобілізації залучатимуться лише добровольці. Тому ті, хто бажає на добровільних засадах вступити на службу в ЗСУ, мають звернутися до найближчого військкомату на українській території і заявити про своє бажання бути мобілізованим.

Проте запрошуватимуть чоловіків до військкоматів зі звільнених міст та містечок Донецької та Луганської областей (але не з Криму). Так, безпосередньо із цих територій планується мобілізувати менше 1% населення.

Повістки

Володимир Талалай наголосив, що військовозобов'язані почнуть отримувати повістки, щойно Верховною Радою буде затверджений указ президента про мобілізацію (тобто з 15 січня такі повістки уже будуть направлятися). При цьому, він також зазначив, що наразі осіб призовного віку (від 18 до 60 років) викликають на співбесіду до військкомату і медичний огляд, що само по собі не є повісткою до призову.

Крім того, посадовець зауважив, що повістки, що надсилаються в поштову скриньку, не вважаються врученими. Документ повинен вручатися особисто в руки під підпис особі, якій вона адресована.

Військова підготовка

Чиновник сказав, що мобілізовані під час наступної хвилі обов'язково пройдуть спеціальне навчання і непідготовленим у зону АТО ніхто не піде. Така військова підготовка (всього 40 діб) матиме три етапи, зокрема:

-        перший – загальновійськова підготовка для офіцерів, сержантів та солдатів, яка включає медичну, тактичну, вогневу та інженерну підготовку;

-        другий – фахова підготовка за спеціальністю тривалістю 26 діб;

-        третій – проведення бойового злагодження у підрозділах терміном до 15 діб.

Матеріальне забезпечення та військова зарплата

Посадовець зазначив, що наразі вживаються заходи, спрямовані на забезпечення належного матеріального оснащення і устаткування, одягу для військовослужбовців (зокрема, в рамках надання гуманітарної допомоги від інших держав). Також тривають заходи щодо накопичення необхідних запасів та оснащення. Також у Генштабі повідомили, що військові, задіяні в зоні АТО, отримають вдвічі більшу зарплату – 100-відсоткову надбавку до відповідного утримання військовослужбовців ЗСУ.

Наразі рядові та молодший начальницький склад отримує 10,5 тис. грн, молодші офіцери (капітани, лейтенанти тощо) – 17,8 тис. грн, а зарплата старших офіцерів (майори і полковники) становить 21,9 тис. грн. Зарплати військовим у зоні АТО були підвищені постановою Кабміну в жовтні 2014 року. Однак військові не виключають, що ці суми в майбутньому можуть варіюватися.

Ухилення від мобілізації

Чиновник зазначив, що у ЗСУ не планують масштабної операції із розшуку осіб, які ухиляються від призову, адже вважають недоречним укомплектовувати армію особами, які невмотивовані або не бажають служити.

Проте всім було нагадано, що за умисне ухилення від мобілізації вітчизняним законодавством передбачена кримінальна відповідальність від двох до п'яти років та адмінiстративна відповідальність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати