22 червня 2018, 10:54

Медична реформа в дії: чого очікувати фармринку

На хвилі реалізації медичної реформи та змінах у фармацевтичному секторі зокрема, залишається ще багато питань про те, яким же чином буде відбуватися фінансування системи охорони здоров’я, в чому полягає роль Національної служби здоров’я, які конкуренційні обмеження будуть на фармацевтичному ринку, яким чином будуть здійснюватися закупівлі лікарських засобів та їх просування і т.д. Для обговорення цих важливих для фармринку питань в Києві продовжується дводенна конференція «Ukrainian Pharmaceutical Congress 2018», організована Юридичною компанією «Правовий Альянс» разом з Aleshko, Bezhevets, Siedlecki Сonsultants (ABSC).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


35682230_1721195537958747_8804395778106720256_n

Перша сесія заходу стосувалася стану медичної реформи в Україні.

Так, Павло Ковтонюк, заступник міністра, МОЗ України, зазначив: «Процес реформи іде швидко, навіть швидше ніж ми думали. Ми очікували, що за півроку десь 2 млн людей оберуть лікаря, бо ми тільки починаємо. Але все виявилося інакше. Наразі більше 9 млн людей за 2,5 місяці вже обрали собі лікаря. І разом з цим кожного дня додається ще 200 тис., що зовсім немало. Іншим цікавим результатом для нас стала активність приватних закладів. Заявки на укладення договорів з Національною службою здоров’я подали 26 приватних закладів, що було для нас дуже неочікувано».

Стосовно ж тих медичних закладів, які не приєднаються до цієї системи, пан Ковтонюк зазначає, що кожен заклад буде самостійно за це відповідати. «Не зайшли – думайте самі, звідки ви будете фінансуватися», – стверджує він.

Роман Ілик, заступник міністра, МОЗ України закцентував увагу на проблемах самолікування. «Ми можемо скільки завгодно закривати очі на ту проблему, яку ми маємо в Україні, але вона є очевидною. Пацієнт не йде до лікаря, пацієнт зневірений, пацієнт намагається під впливом маніпулятивної реклами сам собі призначати лікування. Зараз, враховуючи інтернет можливості займатися google-терапією, у підсумку ми маємо серйозні ускладнення, високі показники інвалідизації і скорочену тривалість життя, порівняно з іншими країнами. Це є наші реалії», – стверджує він.

35779257_1721194494625518_6860038270454071296_n

Відповідаючи на питання, як буде формуватися список ліків, які потраплять до гарантованого пакету і як цей список має співвідноситись з національним переліком, який існує на сьогодні, пан Ковтонюк зазначив, що наразі цей гарантований пакет складається із двох частин: послуги первинної допомоги та доступні ліки з чітким переліком, що туди входить, і фінансуванням з боку держави. Проте він наголосив, що все ж однією з на найбільших проблем залишаються нічим не забезпечені обов’язки держави, яких мільйон. «Людям оголосили «пільга, пільга, пільга», а який механізм їх забезпечення – незрозуміло». Тому при формуванні гарантованого пакету першим завданням, яке ставить перед собою МОЗ, буде налагодження механізмів для реалізації таких програм, а другим – зменшення фінансового тягаря на людей.

Стосовно механізмів управління Національною службою здоров’я висловив свою думку Михайло Радуцький, президент клініки «Борис». «Вона не повинна бути підпорядкована тільки державі, оскільки держава як була так і залишається найгіршим менеджером, незалежно від країни. Ми завжди вважали, що Національна служба здоров’я має належати на 51% – державі, а 49% мають бути продані на вільному ринку міжнародним чи українським страховим компаніям. А наразі при розподіленні коштів існує дуже великий корупційний ризик. При наявності ж фінансових контролерів, які будуть ризикувати своїми грошима, ситуація буде іншою. Тому що ніщо так не контролює гроші, як участь власними грошима. Так, якщо хтось купить акції Національної служби здоров’я, він не буде потім красти ці кошти з однієї кишені в іншу», – стверджує пан Радуцький.

Корупція дійсно є великою проблемо, яка стоїть на заваді всіх реформ, тому за словами Павла Ковтонюка, наразі випробується такий механізм подолання корупції, як зменшення людської участі при оформленні всіх договорів і документів між Національною службою здоров’я і медичними закладами, а саме відбувається перехід до повної технологізації.

35842412_1721194847958816_2709982054329614336_n

В той же час Ірина Сисоєнко, народний депутат, голова підкомітету з питань контролю реалізації медичної реформи Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, в контексті прийнятих минулорічних законів в сфері охорони здоров’я, зазначає, що все буде залежати від того, як ці закони будуть реалізовані урядом і органами місцевого самоврядування. Тому що саме ОМС отримали дуже багато повноважень, а як наслідок і відповідальності. Але населення, зі її словами, про це ще належним чином не проінформоване.

«Якщо Україна пішла активно в інформаційну кампанію з приводу початку нових змін, якщо сьогодні МОЗ декларує, що майже 10 млн людей уклали декларації зі своїми лікарями, то держава має забезпечити, щоб ці лікарі отримали кошти за цими деклараціями. Але за новою моделлю фінансування кошти одержать лише ті лікарі, які працюють в центрах ПМСД, що реорганізувались в комунальні неприбуткові підприємства. Але деякі пацієнти укладали декларації з тими лікарями, які ще працюють в державних установах першого рівня, а ці медичні заклади не одержать кошти, а залишатимуться на медичній субвенції (240 грн на одного пацієнта, що набагато менше ніж за новою системою фінансування)», –зазначає пані Сисоєва. Тому, на її думку, спершу доречніше було б роз’яснити населенню, які є повноваження і контроль за реалізацією зі сторони уряду до представників міської влади, щоб люди розуміли, хто і за що відповідальний.

35814919_1721194054625562_2597003991875321856_n

Друга сесія була присвячена конкуренції на фармацевтичному ринку в час цих змін. За словами Андрія Горбатенко, асоційованого партнера ЮК «Правовий альянс», адвоката, нове законодавство, яке з’явилося,стало більш конкретним. На основі типових вимог існує 3 моделі:

  •  Аптечна мережа займає до 30% ринку – неризикова зона;
  •  До 35% – середній ризик;
  •  35% і більше – великий ризик, що АМКУ може обмежити таку діяльність.

Окрім цього в межах роботи конференції експерти обговорили Національний перелік основних лікарських засобів, просування лікарських засобів через різні форми взаємодії з медичними і фармацевтичними працівниками, а також поділилися прогнозами розвитку сфери охорони здоров’я й фармацевтики. Другий день конференції присвячений майстер-класам від ведучих юридичних експертів фармацевтичної галузі. Серед найбільш актуальних тем – алгоритм оцінки конкурентних ризиків, практичні аспекти здійснення закупівель, новий закон про ТОВ та ТДВ, digital promotion лікарських засобів та питання захисту бізнесу та інтелектуальної власності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати