Про перспективи європейських інвестицій у вітчизняну економіку в поточному році говорили на прес-конференції 25 лютого проекту Український Інвестиційний Діалог (Ukrainian Investment Dialog, UID-2015) на тему: «Європейські інвестиції в Україну у 2015 р.: погляд інвесторів та можливості для українського бізнесу». Участь у заході взяли представники бізнес-структур, зокрема міжнародних, інвестори та експерти.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ініціативи за малим та середнім бізнесом
«З боку організаційного комітету проекту «Український інвестиційний діалог» хочу сказати, що ми повністю усвідомлюємо, що нинішня ситуація в Україні залишається важкою, зважаючи на тривалість воєнних дій на сході країни, стрімке зростання безробіття та повальне закриття бізнесу, зокрема малого та середнього, який втрачає всі обіги. Проте ми вважаємо, що саме малий на середній бізнес можуть стати тим двигуном, поштовхом для розвитку України в поточному році», – зазначила Анастасія Баклан, голова оргкомітету UID-2015, генеральний директор «BusinessGathering», спеціаліст з комунікацій Національної платформи МСБ. На підтвердження своїх слів експерт повідомила про створення нової бізнес-платформи, зокрема про те, що 20.01.2015 було створену нову ініціативу бізнес-об’єднань із різних регіонів країни у вигляді Національної платформи МСБ.
Про тенденції цьогорічного інвестування в економіку України говорив президент Україно-іспанської торгової палати Михайло Петруняк. Зокрема він наголосив на тому, що іноземні інвестори все-таки зацікавлені в співпраці, особливо це стосується представників української діаспори. Так, як було зазначено, іноземним інвесторам цікава співпраця з українським бізнесом, і вони будуть готові інвестувати в Україну після стабілізації ситуації в Україні. «Ми бачимо бажання європейців співпрацювати з Україною в економічному напрямі. Однак як можна говорити про інвесторів, коли в Україні йде неоголошена війна», – зазначив він.
До того ж він зазначив, що його організація багато спілкується з іспанськими інвесторами, які висловлюють готовність у разі стабілізації обстановки на сході країни повернутися до України. «Інвестор все одно найближчим часом буде в Україні у разі стабілізації обстановки», – зазначив він. Також президент Україно-іспанської торгової палати повідомив, що, незважаючи на те, що останнім часом спостерігається нова хвиля імміграції українського бізнесу до Європи (до прикладу, він навів данні про те, що понад 10 підприємств зареєстрували українці в Іспанії за останні 3 місяці), це не можна назвати цілковом негативним фактором. Оскільки, на його думку, такі суб’єкти підприємництва можуть повертатися до України або ж згодом створювати спільні міжнародні бізнесові проекти тощо. Також, з позиції пана Петруняка, нашій державі необхідна ефективна робота так званої середньої ланки між іноземними інвесторами та вітчизняними бізнес-проектами, тобто різного роду платформ, де перші могли б знаходити ті об’єкти інвестування, які їм найбільш цікаві.
Проблеми та перспективи економіки
Озвучили присутні на прес-конференції і питання найбільш перспективних для іноземних інвесторів сфер вітчизняної економіки. Як зазначив президент інвестиційної компанії «OgilchynCapitalInvestmentBank» Іван Огільчин, інвесторам цікаві в Україні такі сфери, як сільське господарство, альтернативна енергетика, IT-технології, енергозберігаючі технології. Проте, за його словами, наразі вони не готові вкладати кошти. «За даними за 2014 р. іноземних інвестицій в Україну було у 10 разів менше, ніж у 2013 р.. Передусім це питання поточної ситуації в Україні – на сході України», – зазначив експерт.
Водночас важливим чинником, що стримує інвестиції, з позиції пана Огільчина, є відсутність високого захисту інвестицій. «Інвестору необхідний захист його інвестицій. На жаль, на сьогодні судова система і правосуддя не можуть забезпечити той захист міжнародним інвесторам, який вони хочуть», – зазначив експерт.
Водночас, за словами директора, з комунікації проекту UID Ганни Крисюк, найпривабливішими для інвесторів залишаються харчова промисловість, АПК, вугільна промисловість, металургія і лісопереробна промисловість. До того ж Г. Крисюк також повідомила, що керівництво українських областей, особливо на заході України, відкрито для комунікацій з інвесторами. «Співпраця з областями набагато простіша, ніж співпраця на рівні держави», – зазначила вона. Пані Крисюк також повідомила, що у межах проекту UID-2015 були відправлені офіційні листи до облдержадміністрацій і обласних рад з приводу проведення у кожному регіоні конференцій для визначення інвестиційної привабливості регіону. «Є вже відповіді з Вінниці, Івано-Франківська, Чернігова, Сум, які зацікавлені в тому, щоб презентувати свою область, у них вже є готові проекти», – наголосила директор з комунікації проекту UID.
Зазначимо також, що під час прес-конференції керівники Українського інвестиційного діалогу та Україно-іспанської торгової палати підписали Меморандум про співпрацю між організаціями.