12 вересня 2018, 11:19

Kyiv Legal Hackers у Нью-Йорку

Опубліковано в №37 (639)

Валентин Півоваров
Валентин Півоваров Сo-Founder, MD PatentBot, співорганізатор Kyiv Legal Hackers

Історія української частини міжнародного ком'юніті фахівців, які працюють на межі технологій та права Kyiv Legal Hackers, розпочалась півтора року тому. Мій партнер знайшов у Twitter пост з хештегом legaltech про пошук людей, які зацікавлені у просуванні індустрії інновацій у праві в Сан-Дієго. Про Україну там не згадувалося, але невже це може стати перешкодою? Я написав автору твіта, засновнику Legal Hackers чаптера в Лос-Анджелесі Amy Wan, що територіально ми знаходимося не в США, але бажання і можливості у нас величезні. В результаті – інтро із засновником Global Legal Hackers з Нью-Йорку, декілька скайпів та планування на рік уперед. Вже у квітні 2017 р. Kyiv Legal Hackers заявили про старт роботи в Україні, ставши першим legaltech ком'юніті в Східній Європі та серед країн пострадянського простору. Згодом ми провели перший в історії Східної Європи хакатон юридичних інновацій, перший EU Legal Hackers Summit, на якому зібрали людей з більше ніж 12 країн, в тому числі legaltech ентузіастів з Канади й США, численні конференції та мітапи. Сьогодні загальна кількість учасників ком'юніті налічує вже майже 500 осіб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Глобальний рух, який став основою для появи Legal Hackers чаптерів у всьому світі, розпочався у 2012 р. в Нью-Йорку. Тоді після обговорення нововведень в авторському праві американські юристи вперше спробували дати відповідь на запитання про те, як вони можуть використовувати технології для вирішення правових питань.

Біля витоків стояли професор Джонатан Аскін та студенти клініки Бруклінського юридичного інкубатора і політики, які вирішили провести перший у світовій історії хакатон юридичних інновацій. Зустріч у вузькому колі назвали New York Legal Hackers. Після успішно проведеного хакатону ідею подібних зустрічей підхопив Вашингтон, а потім ком'юніті поширилося на інші штати та континенти.

Тому саме в США щорічно проходить International Legal Hackers Summit, головною ідеєю якого є обмін досвідом серед локальних відділень, а також обговорення ідей та думок щодо майбутнього розвитку ком'юніті.

Мій шлях до того, щоб взяти участь у глобальному саміті та представити український legaltech світу із серця Нью-Йорка, розпочався ще рік тому. Тоді, за певним збігом обставин, видача візи затягнулася. У 2017 р., до останнього сподіваючись на краще, мені не вдалося своєчасно отримати дозвіл та полетіти в США. У 2018 р., маючи на руках візу, я зрозумів, що просто зобов'язаний зробити все можливе, щоб мати можливість особисто розповісти про успіхи українського legaltech та нашого ком'юніті.

На момент прийняття цього рішення я вже четвертий місяць перебував у Гонконзі, де проходив акселераційну програму з проектом PatentBot в одному з найбільших акселераторів Гонконгу Betatron. Чесно кажучи, летіти з Гонконгу в США – не найлегше завдання, але я усвідомив, що є лише два варіанти: летіти через півсвіту (а це близько 13 тис. км), змінювати свій біоритм та отримати сильний джетлаг, оскільки різниця в часі становить 12 годин, але ризикнути й узяти участь, або залишатися в Гонконзі та працювати в комфорті, як і в минулі місяці, у штатному режимі.

Українському legaltech на Східному узбережжі бути! Перші емоції

Рішення було прийнято: ризикнути та полетіти! Звичайно, зіграли роль ще й інші чинники. Раніше я ніколи не був на Східному узбережжі США, мені було цікаво побачитися з першим американським клієнтом нашого проекту PatentBot, з яким ми підтримуємо дружній зв'язок вже не один місяць. Ставки були зроблені, квитки придбані, житло зарезервовано поблизу Центрального парку. 19 серпня я виїхав в аеропорт у Гонконзі. У мене одразу ж почалися пригоди. Я летів ізраїльськими авіалініями. Ще до отримання квитка мені поставили близько 50 запитань, перевернули та перевірили весь багаж. Ті ще розваги! Потім було два перельоти по 11 годин з пересадкою в ТельАвіві. Мабуть, як компенсацію, на велике здивування, кордон та паспортний контроль в аеропорту Кеннеді в Нью-Йорку я пройшов за 5 хвилин.

Перше враження від Нью-Йорку було дуже сильним. Насамперед, я помітив контраст з Гонконгом – це люди та енергія міста. Погода також набагато ближча до нашої, ніж та, до якої я вже звик в Азії. Оскільки мій багаж був загублений під час перельотів і на той момент з речей у мене був лише рюкзак, я вирішив прогулятися до Центрального парку пішки. Енергетика міста дійсно вражала! Це навіть складно описати словами. Вирішивши слідувати американським традиціям, я купив вегетаріанський сендвіч з кавою за 5 доларів у кіоску та з'їв його на лавочці. Саме там і в цей момент я усвідомив: я в одному з найвідоміших міст планети, в економічному та фінансовому центрі США, в місті, куди мріє потрапити кожен. Величезне задоволення та одночасно відповідальність! З Нью-Йорком ми почали дихати в один такт з перших хвилин. Попереду чекав не лише саміт, підготовка до якого розпочалась ще до поїздки. Разом з моєю колегою, CEO PatentBot Наталією Владимировою, протягом тижня ми зустрічалися з потенційними партнерами, інвесторами та клієнтами, які давали нам цінні поради щодо американського ринку.

6193201104_IMG_4750

International Legal Hackers Summit. Початок

Програма саміту складається з 3-х днів, включаючи пре-паті напередодні головної конференції в Брукліні в одному з американських барів. Це був мій перший візит у Бруклін і можу сказати, що він значно відрізняється від Манхеттена своїм спокоєм та розміреністю. Він навіть чимось схожий на Лівий берег Києва. В цей день я познайомився з багатьма організаторами інших Legal Hackers чаптерів з різних куточків світу, яких раніше бачив лише в інтернеті. Це дивовижне відчуття! Адже те, що кілька років тому здавалося таким далеким і недосяжним, виявилося таким близьким. Оскільки мені було важливо гідно представити наше ком’юніті Kyiv Legal Hackers наступного ранку, з пре-паті я поїхав набагато раніше ніж інші.

IMG_7890

День перший. 25 серпня

Програма першого дня саміту була найбільш насиченою. Початок о 9 ранку, потім вітальне слово від одного з організаторів Джеймсона Демпсі (до речі, він брав участь в Європейському Саміті в Одесі, який ми провели у травні 2018 р.), потім презентації експертів та світових чаптерів.

Першою виступила Colleen V. Chien (Коллін В. Чиєн) – професор права в юридичній школі університету Санта-Клара, в якому вона викладає патентне право, міжнародну інтелектуальну власність та засоби правового захисту. У 2013 р. вона була визнана одним з кращих юристів у сфері інтелектуальної власності у світі, а з 2013 р. до 2015 р. працювала в Білому домі та була старшим радником президента США Барака Обами з інтелектуальної власності та інновацій. Коллін відома в усьому світі своїми дослідженнями та публікаціями з питань внутрішнього й міжнародного патентного права і політики США.

Вона неодноразово давала свідчення перед Конгресом, а також придумала термін PAE – патентні судові розгляди. Політичні рекомендації, які вона розробляла разом зі співавторами, у статтях щодо перегляду законодавства та інших форумах, були прийняті Верховним судом США, в законопроектах Конгресу, в Патентно-торговельній палаті США і 32 штатами. Коллін визнана «одним з найбільш цитованих експертів у патентній системі» США. Оскільки наш проект PatentBot пов'язаний з інтелектуальною власністю, для нас було цінним поспілкуватися з Коллін після презентації та отримати від неї особистий фідбек.

Після виступу Коллін були презентації організаторів Legal Hackers чаптерів з різних куточків світу. У перший день було близько 10 презентацій, під час яких кожен розповідав про успіхи ком'юніті у своїй країні. Мені запам’яталися і стали найбільш цікавими дві презентації.

Colombia Legal Hackers відзначилися своєю активністю. Вони займаються підготовкою до масштабного міжнародного заходу в лютому 2019 р. Цікавим та кумедним був досвід того, як не розуміючи, чим займаються «правові хакери», до них часто зверталися за послугою хакнути акаунт у соціальних мережах або іншу подібну систему. До речі, з чимось подібним ми також декілька разів зіштовхувалися в Україні.

Здивували своєю презентацією Legal Hackers з Бразилії. У них в країні є 9 відділень і вони настільки активні, що загальна кількість всіх учасників становить близько 1,5 тис. осіб. До цього я не знав, що юридичний ринок Бразилії настільки великий. З населення 208 млн людей – 1 млн юристів і ще близько 1 млн студентів навчаються на всіх юридичних факультетах. Потенціал автоматизації та загалом впровадження юридичних інновацій в цій країні величезний.

У своїй презентації я розповів про наше ком’юніті Kyiv Legal Hackers. Коротко про наші результати. Відтоді як мій партнер Нестор Дубневич знайшов у Twitter за хештегом #legaltech засновника Los Angeles Legal Hackers Amy Wan, минуло півтора року. За цей час ми стали першим у Східній Європі Legal Hackers відділенням, провели два масштабних хакатона, які відвідали більше ніж 300 осіб, створили 25 legaltech продуктів. Незважаючи на те, що наш чаптер київський, окрім Києва, ми провели івенти у Львові, Харкові, Одесі. Ми взяли участь та представили Україну на Digital Festival у Брюсселі разом з відділенням Legal Hackers з Бельгії. Частина нашої команди минулого року представила ком'юніті на International Legal Hackers Summit у Нью-Йорку.

2018-09-04 08.33.53

Крім великих конференцій та хакатонів, ми провели дві літні нетворкінг-вечірки, на яких під музику (в минулому році у нас навіть був вініл) та напої об'єднуємо всіх legaltechентузіастів для якісного спілкування. Також ми провели перший в історії EU Legal Hackers Summit у травні 2018 р. в Одесі та зібрали близько 150 учасників з 12 країн світу, які обмінювалися міжнародним досвідом та ідеями розвитку legaltech у своїй країні. Також ми допомогли відкрити Legal Hackers відділення в Росії, Білорусі та Молдові. Це лише початок, адже у нас ще багато глобальних планів на майбутнє.

Після презентацій усіх чаптерів та ланчу неймовірну презентацію провела Katherine Maher, виконавчий директор фонду Wikimedia Foundation – некомерційної благодійної організації, яка підтримує інфраструктуру для роботи низки багатомовних краудсорсингових вікі-проектів, включаючи Вікіпедію, Вікісловник, Вікіцитати, Вікіпідручник та ін. Як виявилося, Кетрін – друг дитинства організатора Global Legal Hackers Джеймсона Демпсі. Її презентація стосувалася Вікімедіа та сайту Вікіпедія.

З головного, що запам'яталося, варто відзначити, що Вікіпедія входить у ТОП-5 найпопулярніших сайтів у світі. В середньому понад 3 тис. разів на день користувачі читають матеріали на тему прав людини (для порівняння, новини про Президента США Дональда Трампа – понад 6 тис. разів). Також здивував факт про Вікіпедію в Африці, де населення континенту становить 1,2 млрд людей, а матеріали про культуру континенту на 98,3% написані не африканцями.

Крім досвіду в галузі інформаційно-комунікаційних технологій, Кетрін Маєр працювала в некомерційних та міжнародних секторах, приділяючи особливу увагу використанню технологій для розширення прав людини й міжнародного розвитку. Головна теза, яку вона намагалася донести протягом усього виступу – знання та доступ до інформації є важливою та неодмінною складовою доступу правосуддя.

Після презентацій Legal Hackers чаптерів та виступів експертів відбулась низка воркшопів на теми Legal Design, програмування для юристів, Blockchain Law & Policy Town Hall і LegalTech. За щорічною традицією, після закінчення першого дня всі учасники саміту зібралися на спільне фото біля Бруклінського і Манхеттенського мосту.

2018-08-31 10.01.00

Другий день розпочався з презентації Justin Brannan, колишнього музиканта-гітариста одного з відомих американських гуртів, який наразі є членом Ради в Нью-Йорку з Бей-Рідж та директором зі зв'язків і законодавчих питань політика Вінсента Джентіле. Джастін допоміг розробити та передати важливі закони, спрямовані на розширення доступу до посібників, програм і послуг Нью-Йорку для ветеранів, а також закони, які захищають безробітних від дискримінації в роботі. Крім того, Джастін допоміг створити повсюдний реєстр жорстокого поводження з тваринами. Він вважається одним з небагатьох людей, які перетворили права тварин у гарячу тему на виборчих перегонах мера Нью-Йорка у 2013 р. У 2017 р. Джастін Браннан був обраний представником одного з округів у Брукліні та успішно бореться за права людей з малим і середнім достатком.

Після виступу Джастіна відбулися стратегічні сесії про те, як можна зробити ком'юніті Legal Hackers краще та ефективніше, під час яких кожен ділився своїми думками. Загалом, у 2018 р. в International Legal Hackers Summit у Нью-Йорку взяли участь 85 осіб з різних країн. Багато з них пообіцяли взяти участь в наступному міжнародному івенті нашого ком'юніті Kyiv Legal Hackers.

Можу з впевненістю сказати, що у світовому бізнесі та в процесі розвитку індустрії legaltech, насамперед, все будується на людських стосунках, обміні культурними цінностями, а вже потім – знаннями. Підтвердженням цього є те, що організатор Global Legal Hackers Джеймсон Демпсі після відвідування Європейського Legal Hackers Саміту в Одесі вивчив кириличний алфавіт та багато почерпнув для організації івентів від глобального чаптеру та для просування legaltech індустрії на американському ринку.

Це ще раз підтверджує, що український legaltech вже давно вийшов за межі нашої країни та багато в чому задає тренд індустрії не лише в Європі або в країнах пострадянського простору, але й у США. Можливо, нашим проектам не завжди вистачає бізнес-спрямованості та інвестицій, але головне, що є запал, який все подолає. У Kyiv Legal Hackers дуже багато планів на новий сезон! Тому приєднуйтеся до нас в Telegram (@kyivlegalhackers) і залишайтеся на зв'язку! Я обіцяю багато цікавого!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати