Минулого тижня відбулась щорічна конференція Kyiv Arbitration Days 2019, завдяки якій учасники отримали можливість почути від іноземних експертів про останні світові тренди у сфері арбітражу. Варто зазначити, що цього року кількість зареєстрованих учасників досягла майже 200 осіб. «Це ще раз демонструє, що KAD є однією з провідних конференцій з арбітражу у Східній Європі», — наголосила під час відкриття заходу Ірина Назарова, ініціатор та програмний координатор KAD, керуючий партнер ENGARDE Attorneys at Law.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Зі спеціальною доповіддю про рівні можливості в арбітражі виступила Д‑р. Аліса Фреймут-Вольф, Генеральний секретар VIAC (Австрія): «Ця тема більш філософська, ніж юридична, але це питання впливає на наше життя, тому я хочу, щоб ми одразу розставили всі крапки над і». За її словами, питання рівності та різноманіття не є новим, сьогодні у правничих школах відсоток жінок і чоловіків серед студентів майже однаковий. Проте на керівних посадах тенденції зовсім інші. Звичайно, є певні зрушення. Приміром, 30 років тому на керівних посадах був лише 1% жінок, а зараз вже 20%. Це добре, але цей результат можна покращити.
Питання різноманіття стосується не лише гендерної рівності, але й наявності певних упереджень щодо віку, релігії, кольору шкіри тощо. На думку пані Фреймут-Вольф, різноманіття серед співробітників компанії може значно покращити результати її роботи, адже чим більше людей з різним досвідом і бекграундом продукуватимуть ідеї, тим якіснішим буде результат. Однак чому у нас з'являються ці упередження? Пані Фреймут-Вольф пояснює це тим, що історично наш мозок групував інформацію, щоб нам було легше її сприймати, щоб ми могли швидко приймати рішення, безпечно це чи ні. Раніше це давало суттєву перевагу для виживання у первісному суспільстві, тому не вдасться побороти ці психологічні процеси. Ми автоматично категоризуємо людей за віком, гендером, походженням і навіть за посадою. «Проте розуміючи наявність цих стереотипів, ви можете приймати інші рішення, розуміючи, що це лише упередження», — резюмувала експерт.
Перша спеціалізована сесія була присвячена підписаним 14.12.2018 р. Празьким правилам, що стосуються процесу отримання доказів у міжнародному арбітражі. Потрібно розуміти, що ці правила, як і Правила міжнародної Асоціації юристів (IBA Rules), мають рекомендаційний характер, тобто є нормами «м'якого права». В загальних рисах документ охарактеризував Томас Вільямс, партнер Sultan Al‑Abdulla & Partners (Катар). Планувалося, що ці правила зможуть вирішити гострі проблеми, які стосуються перехресного допиту і надання доказів шляхом суттєвого збільшення ролі арбітрів у процесі. Так, арбітри мають право вимагати надання певних доказів, призначати експерта, виконувати необхідні дії для встановлення фактів, самостійно визначати свідків, яких викликатимуть на допит. «Тут застосовується правило Iura Novit Curia — суд знає краще», — наголосив доповідач.
Даніель Грейнедер, партнер Peter & Partners (Швейцарія), звернув увагу на те, що це добровільні правила, про використання яких сторони можуть домовитися безпосередньо у контракті або погодитися на їх застосування вже у процесі. Також пан Грейнедер вважає, що тут наявна тенденція переоцінювати можливості арбітражу: «Мене ці правила трохи засмутили. Хоча тут є нові ідеї, але вони не завжди йдуть на користь процесу».
Джеймс Кастелло, партнер King & Spalding (Франція), назвав потенційні негативні моменти. По‑перше, арбітраж може сприяти мирному врегулюванню справи, лише якщо жодна зі сторін не заперечує (ст. 9). По‑друге, арбітраж може відхилити будь-яке питання, яке було поставлене свідку (ст. 5.9). По‑третє, арбітраж може оголосити свої попередні думки щодо позицій сторін вже на засіданні під час розгляду справи (ст. 2.4). Проте пан Кастелло зробив висновок, що навіть якщо празькі правила не будуть сприйняті, то вони позитивно позначаться на переоцінці правил IBA.
Друга сесія заходу була присвячена медіації в комерційних спорах. Про основні відмінності медіації від арбітражного розгляду розповіла Хеіді Мерікалла-Теір, керуючий партнер Merilampi та екс-генеральний секретар Фінського арбітражного інституту (Фінляндія): «В медіації є медіатор, який змінює динаміку процесу. Він оцінює ситуацію з іншого боку та з'ясовує основні потреби сторін, чого немає в арбітражі». За її словами, арбітраж — це доволі гнучкий механізм, але в результаті ви отримуєте рішення, виконання якого забезпечується, натомість медіація — це гнучка і рентабельна процедура.
Олександр Скард, старший юрист Kennedys (Швейцарія), зазначив, що йдучи в медіацію, сторони хочуть, щоб процес був дешевшим ніж арбітраж і не таким формальним. Однак інколи, коли на медіацію приходять дві великі компанії, для того щоб вирішити спір, потрібно проаналізувати чималу кількість документів, що потребує залучення відповідної кількості спеціалістів та збільшення витрат.
Також пан Скард наголосив, що існують спори, які не можуть бути вирішені шляхом медіації. Зокрема, коли є звинувачення у шахрайстві; якщо очевидно, що спір не вирішиться шляхом медіації через складні відносини сторін; якщо сторони хочуть отримати судове рішення; коли потрібно використати прецедент; коли є спір про право. «Деякі думають, що медіація — це альтернатива арбітражу, але це не так. Медіація — це доповнення арбітражу, адже вони мають різні плюси й мінуси», — підсумував експерт.
Не менш цікавою була сесія питань і відповідей з керівником НАК «Нафтогаз України» Андрієм Коболєвим, який розповів не лише про нюанси кейсу проти «Газпрому», але й про те, як обирати юридичного радника у таку складну категорію справ: «Якщо ви хочете максимізувати свої шанси на успіх, вам потрібно йти до тих, хто вже вигравав справу проти ваших опонентів. Звісно, були компанії, які мені обіцяли, що ми можемо виграти все, що хочемо. Однак я з насторогою ставлюся до таких обіцянок, адже в житті так не буває, що ти отримуєш все, що хочеш. Тому ми обрали інших консультантів».
(Акула — символ конференції, як і кит,
що зображені на ілюстрації «Мислити глобально!»)
Третя сесія стосувалася питань кібербезпеки, під час якої спеціалісти звернули увагу на кількість кібератак і вразливість юридичних компаній, а також надали практичні поради, що з цим робити. Ніколаус Пітковітц, партнер Graf & Pitkowitz (Австрія), радить постійно оновлювати програмне забезпечення, адже технології стрімко розвиваються, а хакери ще швидше навчаються їх ламати; не під'єднуватися до незахищеного вайфаю; мати резервну копію необхідних даних; мати віддалений доступ, щоб у разі потреби видалити дані; користуватися шифруванням даних тощо. До чого тут арбітраж? Пан Пітковітц наголошує, що в арбітражі є багато учасників, через необачність яких може статися витік даних. Тому виходом із ситуації є створення інформаційної кімнати з обмеженим правом доступу.
Також цікавим є питання використання в арбітражі доказів, отриманих з неофіційних джерел (наприклад, з WikiLeaks). Вероніка Кором, доцент ESSEC Business School, доцент International Business Law and Arbitration (Франція), стверджує, що арбітраж цього не схвалює, адже такі дії заохочуватимуть сторони вдаватися до сумнівних дій.
Коментар:
Ірина Назарова,
ініціатор та програмний координатор KAD, керуючий партнер ENGARDE Attorneys at Law
Люди часто побоюються перешкод на шляху до власних цілей. Я не виняток із правил. У 2011 р. я була впевнена, що неодмінно зіштовхнуся з перешкодами на шляху до своєї мети. Однак бажання створити в Україні майданчик для обміну досвідом між українською арбітражною спільнотою та рештою світу було настільки великим і незгасним, що переживання за подальші невідомі мені перешкоди просто нівелювалися. Україна повинна була стати осередком події небаченого для неї раніше масштабу у сфері арбітражу. Я рада, що знайшлися однодумці, які підтримали мою ідею, з якими ми спільно організували грандіозний проєкт — Kyiv Arbitration Days: Think Big!
Чи виправдали себе очікування? Звичайно! З кожним роком охочих взяти участь у конференції все більше і більше. Наприклад, у 2011 р. для участі в KAD зареєструвалися 127 осіб. Минулого року кількість охочих взяти участь у заході збільшилася до 170 осіб, що свідчить про успішність проєкту. Колеги знайомляться, обмінюються досвідом, обговорюють новели арбітражної сфери, а головне — мислять глобально! Це не просто слова, це гасло конференції, це ціль Kyiv Arbitration Days. Вже 9 років поспіль провідні юридичні фірми у сфері арбітражу об'єднують свої зусилля задля проведення заходу. Хочу подякувати за цьогорічну співпрацю нашим спонсорам, які допомогли заходу відбутися, а саме: Asters, White & Case, Shearman & Sterling, Marchenko Partners, Covington & Burling, ESSEC Business School, ENGARDE Attorneys at Law.
Цього разу організаційний комітет, як і завжди, намагався висвітлити у програмі конференції найгарячіші теми та сучасні тренди у сфері арбітражу. Дякую за плідну співпрацю членам оргкомітету: Ерхарду Бому (BAIER, адвокат), Сабіні Конрад (McDermott Will & Emery, партнер), Лізі Річман (McDermott Will & Emery, партнер), Матіасу Волькевітц (Wintershall Holding GmbH, головний юрист), Дмитру Доненко (ENGARDE Attorneys at Law, партнер), Джо Тірадо (Garrigues, партнер), Маркіяну Ключковському (Asters, партнер) та Арне Фухсу (McDermott Will & Emery, партнер).
В цьому році на заході переважали іноземні доповідачі над вітчизняними, що зумовлено специфікою тем та невеликою кількістю заявок на участь від українських юридичних фірм. Водночас одним з головних спікерів конференції був наш співвітчизник — Голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв, який виступав зі спеціальною доповіддю та ділився досвідом НАК «Нафтогаз України» в арбітражі.
Вже другий рік поспіль комунікація учасників конференції не обмежується лише Kyiv Arbitration Days. Kyiv Arbitration Night — родзинка нашого заходу, чудова можливість зустрітися з юристами-практиками арбітражу в неформальній та дружній атмосфері. Також важливим є те, що Kyiv Arbitration Night відбувається в ресторані української кухні, оскільки ми зацікавлені в тому, щоб наші іноземні колеги відчували колорит нашої держави протягом усього перебування в Україні.
Також хочеться подякувати провідним українським юридичним компаніям, які брали участь в організації Kyiv Arbitration Night цього року: AEQUO, Arzinger, Asters, CMS Cameron McKenna, DLA Piper Ukraine, Kinstellar, Marchenko Partners, Redcliffe Partners, Sayenko Kharenko, Vasil Kisil & Partners та ENGARDE Attorneys at Law.
Сподіваюся, що наш захід Kyiv Arbitration Days 2019 виправдав ваші очікування!
Джеймс Кастелло,
партнер King & Spalding (Франція)
Особливість Kyiv Arbitration Days полягає не лише в тому, що ця конференція збирає в одному місці практиків з різних країн для обговорення найбільш «гарячих тем» міжнародного арбітражу, але й в тому, що аудиторія (включно з наймолодшими українськими практиками) настільки обізнана у сфері арбітражу та охоче бере участь в обговоренні.
Денис Лисенко,
керуючий партнер Aequo
На мою думку, Kyiv Arbitration Days — це унікальний захід. Сьогоднішній склад учасників різних панелей свідчить про те, що це абсолютно міжнародний форум з дуже широким географічним представництвом. Під час проведення заходу українські юристи можуть обмінятися думками та перейняти досвід колег з інших юрисдикцій.
В першій панелі, яку я модерував, предметом обговорення були Празькі правила в галузі міжнародного арбітражу як новий інструмент, який народився в результаті зусиль юристів-арбітражників. Цей інструмент покликаний створити альтернативу правилам IBA, які широко застосовуються з 1983 р., а також створити нові умови для більш ефективного вирішення деяких категорій спорів у країнах з континентальною системою права.
Я переконаний, що в результаті дискусії аудиторія отримала відповіді на питання про те, як арбітражне співтовариство оцінює особливості нових правил, чим вони відрізняються від наявної практики, чим можуть бути корисними, а також які існують додаткові загрози для подальшої уніфікації правил арбітражного процесу з використанням інструментів м'якого права.
Ірина Паліашвілі,
керуючий партнер RULG-Ukrainian Legal Group
Kyiv Arbitration Days — мій улюблений захід, де немає зайвих людей. Спеціалісти, які сюди приїжджають, є справжніми професіоналами з величезним досвідом. Для мене Kyiv Arbitration Days — це завжди пріоритет №1. Юрист, який сюди приходить, отримує глобальні знання, адже тут виступають фахівці, які мають концентрований світовий досвід.
Водночас варто зазначити, що у нас дуже просунуте лігал-ком'юніті. Наші юристи їздять по всьому світу, навчаються за кордоном. Наприклад, я брала участь у ролі арбітра на арбітражних змаганнях у Парижі, там було кілька команд-студентів з України. Вони починають дуже рано! Також дуже багато наших фахівців працюють у міжнародних фірмах. Тут все більш сконцентровано і сфокусовано на Україну.
Окрім того, позитивним є той факт, що на конференції працюють як українські, так і міжнародні юристи, тобто відбувається постійний та глобальний обмін інформацією і досвідом. Ще одна ідея, яка добре характеризує Kyiv Arbitration Days та нашу юридичну спільноту — це те, що всі юридичні фірми, які спонсорують захід, об'єднуються і роблять це спільно, ніхто не намагається перетягнути на себе ковдру. KAD сьогодні — це те, чим може пишатися професійна спільнота України. Велика подяка Ірині Назаровій, яка змогла реалізувати цю ідею, витративши на цей проект багато сил та часу з власних ресурсів.
Іван Касинюк,
партнер Avellum
Kyiv Arbitration Days став основним арбітражним івентом у цьому році. Цей захід збирає фактично всіх арбітражників на юридичному ринку, а також приваблює іноземних спеціалістів, з якими національні експерти достатньо тісно співпрацюють. Основні меседжі заходу: КАД — це точка «А» зборів усіх юристів-арбітражників; це перспективи для спільних проєктів; комунікація, яка вкрай важлива для розвитку міжнародного арбітражу. На мою думку, теми підібрані вдало, актуальні та обговорювані світовим арбітражним суспільством. Я переконаний, що якби не було такого івенту, то його потрібно було б створити.
Олександр Мартиненко,
старший партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang
Kyiv Arbitration Days — це безцінний міжнародний досвід для українського юридичного середовища. Рівень цього заходу дуже високий! Щороку я спостерігаю, що кількість та якість аудиторії зростає, все більше поважних юридичних фірм та арбітрів присутні на заході. KAD став європейським явищем. До того ж українські юристи практикують не лише в Україні, але й за кордоном (Відень, Париж, Женева, Лондон). Тобто вони мають бути знайомі з тими процесуальними правилами, які застосовуються у міжнародних комерційних арбітражних судах у відповідних юрисдикціях.
Сергій Свириба,
співкеруючий партнер Астерс
Головне завдання Kyiv Arbitration Days — об'єднати професіоналів з усього світу, щоб в експертному середовищі вони могли поділитися власним досвідом, напрацюваннями, сформувати спільну думку та окреслити питання, з якими вони не погоджуються. Це професійна комунікація, яка сьогодні стоїть на дуже високому рівні. Спікери приємно дивують своїми глибокими поглядами на тему арбітражу. Подібні зустрічі дозволяють підняти питання, які є важливими для арбітражної спільноти.
Шарон Онг,
директор з радчої політики Міністерства права Сінгапуру (Сінгапур)
— Чи допомагають такі заходи як KAD налагодити співпрацю між колегами?
— Так, звичайно. Захід служить форумом для промислових та технічних експертів, який надає їм можливість збиратися, обговорювати останні події у сфері альтернативного вирішення спорів, а також створювати та поновлювати професійні зв'язки.
— Яка тема цього року Вас найбільше зацікавила? Чому? В чому її актуальність? Яку сесію Ви чекаєте найбільше?
— Міжнародна комерційна медіація, зокрема, нова Конвенція ООН про міжнародні мирові угоди, що були укладені в результаті медіації, відома як Сінгапурська конвенція про медіацію. Можна сказати, що Конвенція змінює хід гри, уможливлюючи та полегшуючи примусове виконання транскордонних мирових угод, укладених внаслідок медіації.
— Як Ви ставитеся до медіації у комерційних спорах?
— Застосування медіації у транскордонних комерційних спорах — це такий засіб вирішення спорів, який дозволяє зекономити час, витрати та зберегти взаємовідносини. Сінгапурська конвенція про медіацію підвищить роль та використання медіації.
Крістен Янг,
партнер White & Case (США)
Такі заходи як KAD є чудовою можливістю для юристів з усього світу зібратися та обговорити важливі й актуальні питання міжнародного арбітражу. Я з нетерпінням чекаю доповіді всіх учасників конференції цього року, а особливо презентацію Д‑р. Аліси Фреймут-Вольф щодо рівних можливостей в арбітражі, що залишається важливим питанням у цій сфері.
Останнім часом я мала хороший досвід роботи з кількома українськими юристами у сфері міжнародного арбітражу і можу сказати, що вони розумні, старанні та креативні у своєму підході.
Євген Кубко,
старший партнер ЮФ Салком
Завдяки Kyiv Arbitration Days юристи інтегруються в арбітражний та загалом у міжнародний правовий простір. Це важливо, тому що у нас є можливість обмінюватися досвідом не лише у сфері арбітражу, але й у пов'язаних правових системах. Сьогодні експерти торкалися питань цивільного права, англосаксонської правової системи, процесу взаємопроникнення тощо. Рівень експертів підвищується тоді, коли відбувається обмін досвідом. Цей захід допомагає українській юридичній спільноті не відставати від світових тенденцій.
Д‑р. Аліса Фреймут-Вольф,
Генеральний секретар VIAC (Австрія)
— Чи допомагають такі заходи як KAD налагодити співпрацю між колегами?
— Безперечно, такі заходи як KAD є дуже важливими, адже вони сприяють об'єднанню арбітражної спільноти в цьому регіоні.
— Яка тема цього року Вас найбільше зацікавила? Чому? В чому її актуальність? Яку сесію Ви чекаєте найбільше?
— Кібербезпека, адже надзвичайно важливо зберегти конфіденційний характер комерційного арбітражу та довіру до цього інструменту.
— Які Ви можете назвати сильні та слабкі сторони українських юристів, коли вони виступають в міжнародному арбітражі (якщо Ви з ними зіштовхувалися)?
— Хороший досвід, рішучість, чіткість у роботі та професіоналізм.
— Як Ви ставитеся до медіації у комерційних спорах?
— Я вважаю, що медіація є дуже хорошим інструментом для вирішення спорів, якщо комерційні відносини між сторонами мають бути збережені, а тому її слід розглядати як додатковий до арбітражу засіб вирішення спорів.
Даніель Грейнедер,
партнер Peter & Partners (Швейцарія)
Цьогорічний KAD сильно збадьорив його учасників. І все це завдяки чудовій роботі його організаторів, які забезпечили теплий прийом з приємними веселощами, які не часто зустрінеш на такого роду конференціях. Я не впевнений, що у більшості організацій вистачило б сміливості та почуття гумору, щоб організувати вечірку в стилі «drink big» або ж випустити акулку поміж делегатів.
Продовжуйте в тому ж стилі! Арбітраж був би доволі нудним без українського колориту. Я з нетерпінням чекаю, коли зможу ще раз приїхати до Києва!