Сьогодні в Україні спостерігається тенденція до зростання кількості випадків квартирних пограбувань. За минулий рік було зареєстровано близько 25 тис. випадків проникнень злодіїв у житлові приміщення. У той час як у січні цього року зафіксовано 2137 випадків, що на 9,7% більше, ніж у січні 2015 р. При цьому відсоток розкриття таких злочинів вкрай низький та становить усього 30-40%. Про це повідомив начальник Департаменту поліції охорони, генерал поліції третього рангу Сергій Будник під час прес-конференції «Квартирні крадіжки: як захиститися?», організованої Департаментом поліції охорони Національної поліції України. Під час заходу працівники поліції охорони розказали як вберегти житло громадян від несанкціонованого проникнення. Також було розглянуто питання щодо вчасного реагування працівників поліції охорони на спрацювання охоронної сигналізації, методи уникнення громадянами потрапляння злодіїв до їх помешкань, найрезонансніші випадки та нові способи проникнення злодіїв у приватні оселі.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, за словами очільника Департаменту поліції охорони, основними причинами збільшення кількості квартирних пограбувань виступають загальна несприятлива економічна ситуація в країні та наслідки бойових дій на сході країни. «Наразі ситуація досить криміногенна в Україні. Це пов'язано з тим, що погіршується економічна ситуація, та з тим, що йде неоголошена війна. Як завжди буває у часи негараздів, голову піднімає злочинність», – констатує чиновник.
За словами Сергія Будника, одним з найдієвіших засобів запобігання квартирним крадіжкам наразі є встановлення сигналізації. Проникнень до помешкань, що знаходяться під охороною, у рази менше, ніж у ті, які не захищені. «Сигналізація, яка є в квартирі або приватному приміщенні, вже змусить злодія замислитися, чи варто проникати до помешкання», – зазначає пан Будник.
На сьогодні майже 165 тис. помешкань громадян України вже підключені до пунктів централізованого спостереження Поліції охорони України.
Обійти систему не вдасться…
У свою чергу, заступник начальника управління технічної служби Департаменту поліції охорони Сергій Кіфорук вважає, що встановлення грат на вікна, зміцнення дверей, заміна замків та інші заходи запобіжного характеру не дають 100% гарантії захисту помешкання від «домушників». Встановлення сигналізації також повністю не гарантує, що помешкання обійдуть крадії, але знижує ймовірність того, що житло пограбують. «Обійти систему не вдасться – сигнал все одно буде отриманий. Головне – якість реагування та швидкість. Сигнал про те, що на об'єкті, котрий знаходиться під охороною, відбулося проникнення, сьогодні можна отримати навіть на свій мобільний телефон. Важливо – хто і коли прибуде, щоб відреагувати на цю подію та які повноваження мають люди, котрі приїдуть на сигнал тривоги. Найкраще це зроблять спеціалісти, у яких найширша мережа реагування», – каже експерт.
За його словами, якщо квартира обладнана сигналізацією з підключенням на пульт централізованої охорони поліції охорони, то час приїзду наряду після отримання сигналу становить до 5 хвилин. Крім того, співробітники поліції охорони мають владні повноваження щодо затримання зловмисника на місці злочину.
Наразі в Україні охорону помешкань громадян та інших об'єктів здійснює 674 нарядів груп затримання поліції охорони. За допомогою 54 пунктів централізованого спостереження охороняється 118 тис. об'єктів різних форм власності й близько 165 тис. квартир, приватних будинків та інших приміщень з особистим майном громадян.
Як було зазначено на прес-конференції, наразі поліція охорони разом з територіальними підрозділами Національної поліції, з метою протидії квартирним крадіжкам, проводить соціальну акцію «Квартира під охорону-2016». Акція триває з 15 по 29 лютого й передбачає 50% знижку на монтажні роботи з обладнання помешкання засобами сигналізації. Варто відзначити, що учасникам АТО таку послугу пропонують з 75% знижкою.
Як свідчить статистика, щомісяця до централізованих систем спостереження підключають до 2 тис. квартир. За період аналогічної соціальної акції, яка проходила влітку минулого року, їх кількість становила 6 тис., а загалом за минулий рік під охорону поліції охорони було залучено близько 26 тис. помешкань громадян.
Зухвалі та винахідливі…
Важливо зазначити, що хвиля квартирних крадіжок, яка нещодавно прокотилася Києвом, відрізняється зухвалістю та винахідливістю домушників. Приміром, кияни звертають увагу на наліпки-цінники, що з'являються на поштових скриньках у багатьох під'їздах столиці. Злочинці помічають ними квартири, де тимчасово немає господарів, а потім їх грабують.
Ще однією новинкою серед квартирних злодіїв є вдавати з себе представників комунальних служб. Як свідчать очевидці, до цієї схеми залучена літня жінка, яка каже, що є представником, приміром, Київенерго. Довірливі мешканці відкривають їй двері, у той час як група злочинців вриваються до помешкання та, завдавши удар жертві, грабують помешкання.
Траплялися випадки, коли грабіжники, вдаючи людей, які займаються утепленням фасадів, спускалися до вікон, відтискали рами й таким чином потрапляли у квартиру. Жертвами таких злодіїв можуть стати мешканці будь-якого поверху.
Існує ще одна група злочинців, які для того, щоб безперешкодно проникнути до під'їзду, вдягаються у дорогий одяг. Злодії приїжджають до будинку на дорогому авто, у руках можуть тримати великий букет квітів, а у ньому – заховані відмички.
Нерідко професійний злочинець має зв'язку ключів, якими може відкрити будь-який замок. Професіонал, котрий спеціалізується суто на квартирних крадіжках, може відкрити замок менш ніж за хвилину. Тому експерти радять ставити кілька замків чи кілька дверей, щоб на те, аби їх відкрити, був потрібен якийсь час. Так з'являється ймовірність того, що до під'їзду або на поверх хтось прийде, злякає злочинців, і вони не доведуть справу до кінця.
Як правило, перед пограбуванням злочинці визначають, чи є вдома господарі. З цією метою вони продзвонюють домофони або перевіряють шпарини для замків, розсипають землю або пісок перед квартирою і перевіряють, чи з'явилися сліди, стежать за вікнами та визначають квартири, у яких кілька днів поспіль не вмикають світло.