05 вересня 2018, 17:35

Конкурс до Вищого антикорупційного суду: на що звернути увагу

Наразі відбувається створення нової судової інституції - Вищого антикорупційного суду, - про проведення конкурсів на посади якого 2 серпня 2018 р. оголосила Вища кваліфікаційна комісія суддів України (далі - ВККС). Про особливості процедури добору суддів та як відбуватиметься сам конкурс йшлося на експертній дискусії від Transparency International щодо проведення конкурсу на зайняття посад суддів Вищого антикорупційного суду в Україні.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


41099237_1834663016611998_6856912479155388416_o

Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України, зазначив, що закон про Вищий антикорупційний суд слід було прийняти ще два роки тому, проте наразі можна зітхнути з певним полегшенням, оскільки багато процесів вже розпочато. «На мою думку, підставами до цієї дискусії щодо створення зазначеного суду були не суб’єктивні, а об‘єктивні чинники. На жаль, дуже практикується використання стороною захисту зловживань своїми процесуальними правами, що затягує процес», - зазначив він.

До того ж, не всі судді районних судів готові розглядати антикорупційні справи з багатьох причин. «Багато суддів не готові до цих справ - ні з точки зору вольових якостей, ні з точки зору професійних. Таких справ не буде дуже багато, тому повинен бути створений спеціалізований суд, який з професійної точки зору готовий слухати ці справи. Саме професійність тих суддів, які пройдуть до Антикорупційного суду, залишається одним із аргументів, чому ми виступали за створення цього суду», - розповів очільник НАБУ.

Щодо вольових якостей, то, на думку пана Ситника, це залежить і від умов, в яких працюють судді: «Якщо відбувається, наприклад, тиск на суддю (фізичний або юридичний), то це може відлякувати кандидатів до майбутнього Антикорупційного суду. Якщо ми не будемо захищати суддів, то сама ідея створення суду не зможе бути реалізована. Дуже важко вимагати від суддів законних рішень, коли вони перебувають під адміністративним тиском». За його словами, ті судді, які пройдуть до Антикорупційного суду, повинні розуміти, що сам конкурс не є основним випробуванням, а серед головних викликів на сьогодні є створення тих умов для роботи нових суддів, які дадуть можливість виносити законні та професійні рішення.

40906766_1834662653278701_9048154280464220160_o

За словами голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергія Козьякова, прізвища кандидатів до Громадської ради міжнародних експертів вже обговорюються і будуть відомі після 14 вересня цього року, а станом на 4 вересня 2018 р. документи на конкурс до Вищого антикорупційного суду подали 28 кандидатів, 4 з яких - до апеляційної палати.

Як зазначила член РГК при НАБУ Злата Симоненко, питання виникають і у напрямі доброчесності майбутніх суддів Вищого антикорупційного суду. Вони стосуються декларації суддів; розслідувань, які вже зафіксовані стосовно кандидата; як саме дана особа приймала або не приймала певні рішення, а також обґрунтовує свої дії. У свою чергу експерт Центру протидії корупції Анастасія Красносільська звернула увагу на участь громадськості у процесі створення Суду, а також на певні додаткові фактори, що були б доречними у процесі відбору кандидатів, зокрема, створення певного експертного органу у ВККС, який допоміг би з перевіркою практичних завдань кандидатів; оприлюднення прозорого рейтингу кандидатів (та перегляд методології рейтингування кандидатів взагалі) і передбачення там більш об’єктивних факторів, наприклад, зняття балів за ухвалення рішень, які були потім визнані ЄСПЛ порушенням прав людини, або за ухвалення рішень, які були потім визнані політичними переслідуваннями тощо.

На думку Максима Костецького, юридичного радника Transparency International Україна, закон про Вищий антикорупційний суд є досить компромісним, проте той законодавчий базис, який був закладений, є достатнім для того, щоб створити незалежний і справедливий суд. «У свою чергу громадськість буде проводити моніторинг, контроль і постійну комунікацію з представниками органів державної влади стосовно різноманітних питань, оскільки чим більше уваги до конкурсу та процедури, тим більше шансів, що ми отримаємо у результаті професійний та доброчесний склад суду. Трьома основними моментами, які повинні перевірятися у кандидата, є майнові декларації, здійснення суддями судочинства (чи скасовувалися їх рішення у ЄСПЛ тощо), чи є питання щодо етичної поведінки кандидата», - зазначив пан Костецький.

40889523_1834663143278652_8010011322961887232_o

Серед іншого, своїм особистим досвідом у роботі судді Верховного Суду поділилася суддя ВС Ганна Вронська, а заступник голови Комітету Асоціації правників України з кримінального та кримінально-процесуального права Євген Грушовець зазначив, що сам конкурс на посади суддів Вищого антикорупційного суду є чудовою можливістю для правничої спільноти. За його словами, основним месенджем на сьогодні є те, щоб і адвокати, і юристи також приймали участь у конкурсі: «Кожен адвокат, практикуючий юрист, який має досвід представництва інтересів в суді, захисту інтересів громадян під час кримінального провадження тощо, має реальну можливість пройти цей відбір і стати суддею. До того ж, якщо існуватиме Вищий антикорупційний суд, який розглядатиме виключно справи за певною спеціалізацією, то за рахунок цього у т.ч. виграє й держава».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати