08 листопада 2017, 12:02

Kiеv Arbitration Days 2017: що нового?

Опубліковано в №45 (595)

Анна Трішичева
Анна Трішичева журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»

Минулого тижня відбулась щорічна міжнародна конференція Kiеv Arbitration Days: мислити глобально! Захід зібрав 160 учасників – це найбільша кількість за 7 років проведення. Керуючий партнер ENGARDE, програмний координатор заходу Ірина Назарова у своєму вітальному слові зазначила, що за 6 років конференція довела стійкість перед викликами, щоразу залучаючи учасників з усього світу. Також вона підкреслила відкритість для нових учасників та висловила вдячність фірмам-спонсорам цьогорічного заходу: ЄПАП Україна, AEQUO, Marchenko Danevych, Heuking Kühn Lüer Wojtek та CMS.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Олексій Філатов, заступник Глави Адміністрації Президента України, зауважив, що революції в Україні розпочиналися саме в листопаді. Сьогодні ми є свідками революції в міжнародному арбітражі. За його словами, ця конференція – це великий крок уперед для нашої країни. Також він наголосив на останніх законодавчих змінах, що вплинуть на розвиток арбітражу. «Однак головним драйвером реформ є не закони, а люди», – підкреслив пан Філатов.

Президент АПУ, керуючий партнер ЮФ «Василь Кісіль і Партнери» Андрій Стельмащук висловив щиру подяку всім учасникам заходу, партнерам та організаторам, а також Ірині Назаровій, яка є «натхненником конференції з 2011 року».

Ситуація 101

№45(595)_33-40-2 Першу сесію організатори присвятили особливостям проведення арбітражу в надзвичайних ситуаціях. Модератором заходу виступив старший партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (Україна) Олександр Мартиненко. Партнер King & Spalding (Франція) Джеймс Кастелло зауважив, що цей вид арбітражу з’явився та розвинувся на ринку за короткі строки. Вперше передбачений у положенні ICDR (Міжнародний центр вирішення спорів) 2006 р., арбітраж у надзвичайних ситуаціях знайшов своє відображення в положеннях ключових арбітражних асоціацій до 2016 р., включаючи LCIA (Лондонський Міжнародний Арбітражний Суд, SCC (Арбітражний інститут торгової палати м. Стокгольм), ICC (Міжнародна торгова палата), SIAC (Сінгапурський Міжнародний Арбітражний Центр).

Враховуючи швидкість розвитку цього виду арбітражу, може виникнути запитання, чи така тенденція є «примхою», чи новою рисою арбітражу? Однак, за словами доповідача, цифри говорять самі за себе. Зокрема, ICDR провів 75 арбітражів у надзвичайних ситуаціях починаючи з 2006 р., ICC – 61 (з 2012 р.), SIAC – 57 (з 2010 р.), SCC – 27 (з 2010 р.). Якщо говорити про контекст, надзвичайні арбітри можуть розглядатися як частина широкої тенденції полегшення в міжнародному арбітражі протягом останніх 40 років.

Якщо повернутися назад у 70-ті роки, багато юрисдикцій забороняли арбітрам виносити тимчасові заходи. Наприклад, у Європі це були такі країни як Німеччина, Австрія, Швейцарія, Італія, Іспанія та Греція. Це позначилося на загальній думці про те, що національні суди краще для цього підходять, оскільки боялися, що в арбітра може бути упереджений погляд на ситуацію. Проте з часом з’явилася інша позиція, згідно з якою визнавалося, що арбітражний трибунал може мати переваги.

Стосовно особливостей проведення надзвичайного арбітражу, доповідач зазначив, що принцип його дії такий же, як і у звичайного. Щодо часових меж, то залежно від правил, призначення надзвичайного арбітра відбувається від 24 до 72 годин. На прийняття рішення може бути надано від 5 до 15 днів (також залежить від правил).

Александр Дж. Фессас, Генеральний Секретар ICC International Court of Arbitration (Франція), виступив з темою «Огляд відводів та прискорені процедури – чи варто чекати підступів?». За його словами, обговорення цієї теми вже давно не є новинкою. Як підкреслив спікер, арбітраж – це продукт. Для того щоб забезпечити його високу якість, потрібно вкласти гроші та виділити час. Однак чи можливо щось зробити добре, дешево та швидко? На його переконання, в арбітражі це можливо. Важливу роль в успішності проведення прискореного арбітражу грає попередня підготовка: сторони за 2 тижні повинні зустрітися та домовитися про те, як проходитиме арбітраж. Що стосується фінансової сторони, то прискорені процедури розгляду, як правило, коштують на 20% менше, ніж звичайний процес.

Про попередні слухання справи в арбітражі розповів партнер Freshfields (Німеччина) Борис Касоловський.

Де ваші/мої докази?

Другу сесію модерував Скотт Весел, партнер Three Crowns (Великобританія). Темою доповіді Маркіяна Ключковського, партнера ЄПАП Україна, були особливості проведення перехресного допиту свідків. За словами юриста, під час підготовки до виступу він намагався вияснити, які зміни, що стосуються цієї теми, відбулися за останні 10-20 років. Коли виявилося, що жодних змін не відбулося, він вирішив розповісти про 10 заповідей перехресного допиту від відомого американського юриста Ірвінга Янгера. Полягають вони в наступному:

  • Бути лаконічним. Ви можете робити помилки. Чим менше часу витрачаєте на перехресний допит, тим менша ймовірність зробити помилку.
  • Використовувати прості слова.
  • Використовувати лише основні питання. Не витрачати час на запитання «Хто…?», «Що…?», «Навіщо?...». Ці запитання є антитезою ефективного перехресного допиту. Ідеальним перехресний допит є тоді, коли свідок на всі запитання відповідає «Так».
  • Бути підготовленим (доповідач наголосив, що поставив би цю тезу на перше місце).
  • Слухати. Уважно слухати відповіді свідків.
  • Не сваритися. Не вступати у конфлікт зі своїми свідками. Не потрібно ставити риторичних запитань (наприклад, «Як Ви можете таке говорити?»). Ви повинні передати це право трибуналу.
  • Уникати повторень. Якщо свідок повторюватиме одну й ту ж інформацію декілька разів, це не зробить її більш правдоподібною.
  • Не дозволяти пояснення зі сторони свідків під час перехресного допиту.
  • Обмежувати кількість запитань.
  • Основні аргументи варто приберегти на завершення допиту.

Спікер також додав бонусну 11-ту заповідь, яка полягає у побажанні отримувати задоволення від того, що ти робиш.

Каріта Валлгрен-Ліндхольм, партнер Lindholm Wallgren Attorneys (Фінляндія), виступила з темою «Розкриття інформації та як не відкрити одразу всі карти». Вона стверджує, що залежно від того, ви позивач чи відповідач, відрізнятиметься ваша «стратегія» розкриття інформації в суді. Будучи на місці арбітра, для розуміння суті справи ви повинні отримати достатню кількість документів. Звинувачуючи іншу сторону (приміром, у шахрайстві), ви повинні надати хоча б якусь інформацію на підтвердження своїх слів. Доповідач підкреслила, що в різних юрисдикціях існують різні «звички» подання інформації. «Якщо, на вашу думку, ви не можете уникнути надання певних документів, краще надати їх одразу», – порадила експерт.

Про конфіденційність як одну з переваг міжнародного арбітражу розповів радник AEQUO (Україна) Павло Бєлоусов. За його словами, конфіденційність означає забезпечення того, що надана вами інформація не набуде публічного поширення. В різних юрисдикціях існують відмінні правила конфіденційності. Арбітражні правила різних арбітражних інституцій не розкривають всі аспекти конфіденційності. З огляду на зазначене, експерт порадив прописувати в арбітражній угоді всі аспекти щодо конфіденційності.

Також на конференції були представлені окремі доповіді. Зокрема, Нікос Лавранос, Генеральний секретар Європейської федерації інвестицій та арбітражу (EFILA) (Бельгія), виступив з темою «Нові виклики: спори щодо інвестиційних договорів під час війни та анексії». Про найпоширеніші помилки під час переговорів щодо BITs та способи їх уникнення у своїй доповіді розповів Максим Кодунов, начальник управління представництва інтересів держави в закордонних юрисдикційних органах Міністерства юстиції України.

Третя та четверта сесії КАD були присвячені питанням альтернативного фінансування та впливу постійного інвестиційного суду на майбутнє ISDS.

Коментарі:

Nazarova_March_2017_1 Ірина Назарова,

керуючий партнер ENGARDE, програмний координатор заходу

«Конференція набирає обертів. Це дуже приємно.

Свого часу ICSID вже визнав конференцію як одну з передових у країнах Східної Європи.

Ми помічаємо все більший інтерес з боку іноземних колег брати участь у дискусіях у Києві.

Звичайно, це не може нас не тішити».

Гришко Сергій Гришко,

партнер Redcliffe Partners

«Зрозуміло, що чергова конференція Kiеv Arbitration Days вже є абсолютно успішною. Вона зібрала найбільшу кількість учасників за всі часи.

Сподіваємося, що це лише початок.

Це ще одне підтвердження того, що наші іноземні колеги серйозно розглядають Україну як проарбітражну юрисдикцію». 

martinenko_olexander_master Олександр Мартиненко,

старший партнер CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang

«Сьогоднішній захід було проведено на достатньо високому професійному рівні. Склад учасників конференції є достатньо показовим, присутні досить серйозні експерти. Чого вартий, наприклад, Джеймс Кастелло, який приїхав, погодився зробити доповідь, витратив свій час, що є свідченням високого статусу цього заходу.

Що стосується моєї сесії, вона була грамотно сформована, були порушені важливі питання, які не є однозначними в арбітражній практиці. Насамперед, це те, про що доповідав Джеймс Кастелло, – emergency and its arbitrator. Як не дивно, але Україна є першою у світі країною, яка встановила прецедент, коли рішення emergency arbitrator було винесене та застосоване судом в Україні проти держави в межах інвестиційного арбітражу. Звісно, це рішення ще оскаржується (тому що держава оскаржила його до Верховного Суду), але формально воно набрало законної сили. Остаточної позиції української судової влади з цього приводу ще немає, але Україна вже зробила прецедент, заявила про себе достатньо гучно, а по всьому світу пішла хвиля розголосу».

1_Ключковский Маркіян Ключковський,

партнер ЄПАП Україна

«Окрім того, що це найбільша арбітражна конференція в Україні, цього року вона ще й має певну особливість. За рік, який минув, в Україні відбулися доволі істотні зміни в арбітражному середовищі. По-перше, це прийняття «арбітражних» законопроектів у межах судової реформи та реформи процесуальних кодексів, які повинні підняти стандарти судового сприяння арбітражу до звичного на Заході рівня, тим самим підвищити доступність та ефективність арбітражу в Україні. По-друге, це судова реформа, яка триває , судове бачення арбітражних питань, яке також змінювалося в кращу, ліберальнішу сторону. Окрім того, важливе значення має Реформа МКАС при ТПП в Україні та прийняття нового Регламенту, який невдовзі вступить в силу.

Все це сприяє тому, що Україна поступово підвищує свій потенціал стати арбітражним центром у межах Східної Європи. Всі ці аспекти ми сьогодні обговорюємо в контексті досвіду, про який розповідають колеги. Тішить, що зараз можемо говорити не скільки про наші плани, скільки про нову реальність того, як арбітраж працюватиме в Україні.

Цього року на конференції було дуже багато учасників, що свідчить про її популярність. Сподіваємося, що наступного року буде ще більше».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати