28 вересня 2015, 15:57

IV Податковий форум: чи почують влада та бізнес одне одного?

Опубліковано в №39 (485)

Україна як держава, для якої реформи стали перманентним явищем, навчилася вести внутрішній діалог між суспільством, бізнесом і владою. І хоча податкова реформа – це складна тема, платники податків і податківці розуміють, що спільну мову хочеться чи ні, але знаходити треба. Це підтвердив і IV Податковий Форум Асоціації правників України, що відбувся 25.09.2015.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Так, відкриваючи захід, Президент АПУ Денис Бугай розкритикував роботу податківців і закликав до кардинальних реформ. «Нам постійно кажуть, що податкова реформа – це складно, що це навантаження на бюджет, що в нас немає культури сплати податків тощо. Разом з тим, особисто у мене є дуже простий рецепт, – ліквідувати податкову міліцію. Людина, яка це зробить, увійде в історію. Ми, безумовно, і надалі будемо проводити наші зустрічі, висувати багато ініціатив. Сподіваюся, що все-таки нам щось вдасться змінити», – зазначив пан Бугай.

Розкритикував роботу фіскалів, а також податкову реформу і народний депутат Андрій Журжій. За його словами, на сьогодні Україна знаходиться трохи в патовій ситуації, тому що є дві концепції податкової реформи: одна – від групи народних депутатів, до якої він належить, інша – від Міністерства фінансів України, яка мала бути запроваджена ще на початку вересня. Отже, відсутність Мінфінівського законопроекту говорить про те, що рішення ще немає і дискусія триває. «Говорячи про концепцію Міністерства фінансів, з позитивного можна виділити зниження податкового навантаження саме на фонд заробітної плати. Коли ми говоримо про «плоскі» ставки, я повністю згоден, це фантастична ідея, але давайте говорити чесно, «плоскі» ставки податку на одну базу 20% – це логічно. Але коли у нас два податки на одну базу, це не 20%, це – 40%. Якщо ми говоримо про скорочення податків, а ЄСВ з позиції Мінфіну це податок, то він має бути один», – наголосив пан Журжій. Також за словами заступника голови профільного комітету 80% дербюджету формують 1,5 тис. компаній, через таку ситуацію він закликав ліквідувати всі фіскальні органи нижче обласного рівня. Також було зазначено, що кожного разу, коли влада розпочинає чергову податкову реформу, бізнес хапається за голову і просить не чіпати хоча б те, що нормально функціонує.

Позицію Міністерства фінансів України на форумі представляла заступник міністра Олена Макєєва. За її словами, Мінфін є прихильником єдиного від усіх проекту змін до податкового законодавства. «У нас є мета, щоб проект Податкового кодексу було подано в єдиному варіанті до Верховної Ради України. Ми розуміємо ті ризики з податковими новаціями за наявності кількох законопроектів, бо депутатам буде важко голосувати, тому ми проводимо дискусії, і дуже хотілося, щоб ми напрацювали рішення, які будуть чітко відповідати інтересам бізнесу, громадськості і, звичайно, державі», – зазначила заступник міністра. Говорячи про податкову реформу, пані Макєєва відмітила, що дуже важливо встановити однакові правила оподаткування для всіх представників бізнесу. «Ми проти будь-яких пільг, у тому числі спеціального режиму ПДВ аграріїв і тимчасової відмови ставки 7% для фармацевтичної продукції. Необхідно переглянути спрощену систему оподаткуваннями, змінити її філософію. Ми розуміємо і абсолютно згодні з тим, що малому і середньому бізнесу потрібен поштовх до фінансових ресурсів, необхідне навчання тощо. Ми – за збільшення податкового навантаження, воно має бути не більше ніж 2% на рік», – підкреслила чиновниця.

Арбітром між юридичною спільнотою та представниками державного апарату виступив керуючий партнер ЮК ProveGroup Владислав Кочкаров. Під час свого виступу, присвяченому досудовому врегулюванню податкових спорів, він відзначив наступне: «У сучасних українських реаліях є всі передумови для проведення правильних змін у процедурі досудового врегулювання податкових спорів. Наша компанія розробила концепцію, якою може скористатися Міністерство фінансів України, адже саме їм відводиться головна роль у врегулюванні зазначеного питання. Ми наголошуємо на тому, що ДФС не може об’єктивно розглядати скарги на власні рішення. Крім того, оптимальним було б створення нарадчо-консультаційного органу при Мінфіні, функцією якого є обговорення суперечливих питань, пов’язаних із тлумаченням норм права та підготовка проектів відповідних узагальнюючих роз’яснень. Також звертаю увагу на необхідності утворення у фіскальній службі підрозділу, працівники якого фахово та прозоро, із застосуванням принципів медіації, будуть здійснювати переговорні процеси, в першу чергу, з великими платниками податків, направлені на досягнення компромісних рішень та відчуття результату «win-win» для обох сторін конфлікту».

Заради справедливості зазначимо, що не всі учасники форуми погодилися з тим, що Україні конче необхідне запровадження податкової медіації, з цієї підстави, що не зрозуміло, хто і на яких принципах буде виступати у якості арбітру, і що це може звести непогану ідею до банального узаконення «вирішення питань».

Також учасники форуму обговорили останні тенденції міжнародного податкового планування. За словами партнера International Tax Associates BV Рустама Вахітова, у світі спостерігається тенденція до посилення адміністрування, інформаційної прозорості та вирівнювання умов для гри усіх без виключення учасників податкових правовідносин. Отже, якщо Україна буде рухатися у правильному напрямку, можливо, вона зможе запровадити кращій світовий досвід.

Коментарі:


Jurj_677023982151 Андрій ЖУРЖІЙ
, заступник голови комітету ВРУ з питань податкової та митної політики:

- В перу чергу необхідно реформувати фіскальну службу як таку. Наша пропозиція полягає в тому, щоб ліквідувати всі підрозділи ДФС нижче обласних, щоб бізнес просто подавав електрону звітність і мав змогу зателефонувати куди-небудь з тим, щоб проконсультуватися. Звільнені працівники ДФС, фактично, зможуть стати приватними підприємцями та дійсно надавати сервісні послуги бізнесу, і це будуть якісні послуги, тому що буде конкуренція. Якщо говорити про ставки податків, зміни в оподаткуванні, то необхідне вдосконалення системи електронного адміністрування, для того щоб забезпечити невідволікання обігових коштів бізнесу. Це дуже важлива умова, без якої бізнес не може працювати. Взагалі, вона може бути досить просто вирішена, це або збільшення так званого оверддрафту, або зміна терміну реєстрації податкової накладної. Разом з тим, це дозволить відмовитись від перевірок податкового кредиту, від чого бізнес зітхне з полегшенням. Необхідно провести зміни в частині податку на прибуток, щоб він справлявся під час розподілу прибутку, тобто під час отримання. Це дозволить бізнесу направляти весь прибуток у розвиток, реінвестувати і таким чином розвиватися. Це буде стимулом для створення нових робочих місць, що,у свою чергу, буде новим джерелом надходжень податків.


Vah_870025361971 Рустам ВАХІТОВ
, партнер International Tax Associates B.V.:

- Якщо говорити про реформу, то одним з головних завдань є залучення до роботи у фіскальних органах людей з бізнесу. Не секрет, що ті, хто працює у податкових органах – добрі спеціалісти, однак вони не працювали в середні бізнесу та не розуміються на внутрішніх процесах. У багатьох країнах ротація держслужбовців і бізнесменів – це нормальна, успішна практика, що дозволяє державним органам краще орієнтуватися в питаннях співпраці з бізнесом. Механізм кадрової ротації був би дуже корисним для зміни ситуації у податковій сфері на краще.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати