22 січня 2016, 0:17

ID-картки замість паспортів: видача стартувала!

Опубліковано в №1-2(499-500)

Biometr_pasport


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


З 11.01.2016 р. Державна міграційна служба України розпочала запровадження паспорта громадянина України у вигляді пластикової ID-картки. Наразі такі картки будуть видаватися громадянам, які досягли 16-річного віку та оформлюють паспорт громадянина України вперше. Важливо, що процедура оформлення відбуватиметься абсолютно безкоштовно. Для проведення процедури заміни старих паспортів у формі книжечок на ID-картки необхідно, аби Верховна Рада ухвалила урядовий законопроект №3224 «Про внесення змін до деяких законів України щодо документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Після ухвалення Верховною Радою законопроекту №3224 міграційна служба зможе оформлювати паспорт громадянина України всім громадянам. Про це зазначив голова Державної міграційної служби України Максим Соколюк під час прес-конференції, присвяченій цій тематиці, висловивши сподівання, що цей закон парламент прийме вже наприкінці січня чи на початку лютого поточного року.

Як це працює?

Для оформлення першого паспорта громадянина України по досягненню особою 16-річного віку необхідно звернутися до підрозділу ДМС за місцем проживання та надати свідоцтво про народження. У випадку оформлення ID-картки (за наявності технічної можливості) фотографії надавати не потрібно, оскільки процес фотографування відбуватиметься безпосередньо в органах ДМС та абсолютно безкоштовно. Для оформлення паспорта необхідно подати лише свідоцтво про народження. Також бажано надати ксерокопії паспортів батьків (це сприятиме у роботі підрозділу ДМС та пришвидшить процедуру оформлення), втім ця процедура не є обов'язковою.

 «Міграційна служба має понад 600 підрозділів по всій Україні. Ми розподілили закуплене обладнання рівномірно по всій території, аби громадяни не мали незручностей під час оформлення. На сьогодні близько 800 робочих станцій у 330 підрозділах міграційної служби по всій країні оснащені цим обладнанням. У підрозділах де такого обладнання немає, громадянам тимчасово будуть видаватися паспорти старого зразка (книжечка). Громадянам, які звертаються для оформлення паспорта громадянина України не вперше (наприклад, у зв’язку зі втратою або псуванням), також до прийняття законопроекту №3224 будуть видаватися паспорти старого зразка», – наголошує очільник ДМС.

Якісна система захисту

Запровадження ID-картки у поєднанні з запровадженням ідентифікації на основі ЄДДР значно посилить безпеку суспільства у сфері документування. Так, за словами Максима Соколюка, новий документ, котрий видаватиметься громадянам України замість паспорта громадянина України (книжечки), є більш захищеним від підроблення та призначений для підтвердження особи та громадянства на території України. Крім того, завдяки вбудованому електронному безконтактному чіпу, запровадження ID-картки відкриває нові можливості для створення електронних сервісів та спрощення надання адміністративних послуг. «На чіп буде записано персональні та біометричні дані власника документа, у тому числі місце проживання та сімейний стан. Внесення електронного цифрового підпису та інших даних є технічно можливим, проте потребує законодавчого врегулювання», – констатує пан Соколюк.

Разом із запровадженням ID-карток, міграційна служба здійснюватиме наповнення Єдиного державного демографічного реєстру – електронної бази даних, на основі якої відбуватиметься ідентифікація осіб.

Як свідчить досвід європейських країн, процес отримання громадянами ID-карток триває в середньому 4-5 років. Протягом 2016 р. міграційна служба розраховує видати понад 2 млн документів нового зразка.

Максим Соколюк також наголошує на тому, що наразі обов’язкової заміни паспорта громадянина України на документ нового зразка не передбачено, тож українцям немає сенсу поспішати з отриманням ID-картки.

Таки є недоліки…

З метою забезпечення якості та ефективності практичної підготовки працівників до процесу оформлення та видачі громадянам нових паспортів у формі ID-карток у регіональних управліннях Державної міграційної служби України відбулися наукові семінари та практикуми, стажування працівників на відповідному обладнанні, видано індивідуальні паролі доступу до системи.

Як йдеться на офіційному веб-сайті ДМС, 11 січня до підрозділів міграційної служби звернулося близько сотні громадян, однак навіть така кількість оформлених документів дозволила виявити низку недоліків з оформленням. На гарячу лінію ДМС України протягом дня надходили зауваження громадян щодо роботи окремих підрозділів ДМС.

Зокрема, у деяких підрозділах громадянам пропонували надати документи, які не потрібні: довідки з ЖЕКу, ідентифікаційні номери батьків тощо. В одному з підрозділів навіть вимагали фотографії, хоча сама процедура оформлення документа передбачає фотографування особи у підрозділі ДМС безкоштовно. Приносити з собою фотографії для оформлення паспорта у формі картки не потрібно. Це дозволяє громадянам зекономити від 30 до 100 грн, які раніше витрачалися на оплату послуг фотоательє.

Максим Соколюк підкреслює, що міграційна служба розпочинає глибинну реформу, а тому усвідомлює, що у перші місяці можливі помилки. Саме тому, для отримання зворотного зв'язку, було створено представництво ДМС у соціальній мережі Facebook, забезпечено можливість спілкування з центральним апаратом та територіальними органами за допомогою Skype, а також створено спеціальну електронну скриньку (rd@dmsu.gov.ua) для пропозицій громадян щодо покращення роботи територіальних підрозділів.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати