06 грудня 2017, 17:00

Форум корпоративних директорів: тенденції впровадження реформ корпоративного управління в українських реаліях

Події останніх двох років показують, що в Україні, нарешті, відбулися позитивні зрушення у ставленні до наглядових рад і їх членів - корпоративних директорів:

  • у 2016 році набули чинності закони, якими запроваджується інститут незалежних директорів. Передбачено, що всі ПАТ повинні до 01.01.2018 року обрати до складу своїх наглядових рад, щонайменше, двох незалежних директорів, а всі банки - не менше 25% незалежних директорів. Створення Наглядових рад передбачено і в державних компаніях. У Радах мають бути створені комітети з аудиту, винагород і призначень; вони стають центром реального прийняття рішень, відповідальним за долю компанії;
  • напрацьовано досвід створення ефективних Наглядових рад не тільки в приватних компаніях (ДТЕК, Миронівський хлібопродукт, Нова Пошта), але і в акціонерних компаніях, що належать державі. Першим держпідприємством, де була створена і активно працює Рада, стала НАК “Нафтогаз України”. Зараз йде процес формування Рад “Укрзалізниці”, “Укрпошти” та “Укренерго”.

24313353_1523470091064627_1799232740717898835_o


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


5 грудня 2017 року представники професійної спільноти корпоративного управління зустрілися в Києві на вже Другому Міжнародному форумі корпоративних директорів, щоб обмінятися досвідом, обговорити новації законодавства і розглянути кейси по створенню і роботі ефективних Наглядових рад. Організаторами форуму вже вдруге стали Професійна асоціація корпоративного управління та Міжнародна фінансова корпорація, які заручилися підтримкою Британського Посольства та Центру Міжнародного приватного підприємництва.

Серед учасників форуму були члени наглядових рад українських та закордонних компаній, представники урядових інституцій, керівники великих та малих підприємств, представники інвесткомпаній, банків та міжнародних організацій, що залучені до процесу становлення та розвитку корпоративного управління та діяльності Наглядових рад.

На заході також розглядалися і такі питання: звідки брати незалежних директорів; чому в Україні не запроваджується страхування відповідальності директорів; чи існує необхідність українських компаній у запрошенні іноземних директорів тощо.

За словами президента Іскандер Енерджі Ярослава Кінаха, у світі, зокрема, в Європі та США, на сьогодні відбуваються відчутні зміни у галузі корпоративного управління. «Спостережні ради тепер більше відчувають відповідальність перед акціонером та інвестором. Інвестфонди вже можуть змінювати директорів, починаючи з голови Спостережної ради. Все це відбувається для того, щоб директори ставали більш активними та відповідальними. Спостережні ради починають звертати увагу на дотримання порядності в управлінні», - зазначив пан Кінах.

24302334_1523469511064685_8444987690072067611_o

Експерти форуму висловили схожі негативні оцінки щодо змін, які відбуваються в Україні у галузі корпоративного управляння. «Рік тому надії були більш оптимістичними, а те, що відбувається в державному секторі, не дає нам приводу говорити про позитивні зміни. Наша нормативна база страждає через зайвий бюрократизм і формалізацію процедур. Можливо, впровадження та застосування комп’ютерних технологій, процедур електронного голосування дозволить нам ці питання згладити чи взагалі прибрати», - сказав Ігор Мітюков, голова наглядової ради ПАТ «Національний депозитарій України».

Голова Правління Професійної асоціації корпоративного управління Олександр Окунєв, в свою чергу, додав: «Якщо говорити про практику, то на торішньому Форумі ми представляли п’ять успішних кейсів п’яти компаній. З них дві компанії вже втратили всіх своїх незалежних директорів протягом цього року.  Ми знаходимося на стадії тимчасового відступу від реформ. Держава не здійснює системних змін».

На переконання керівника діяльності IFC в Україні Олени Волошиної, держава досі не відпустила контроль над державними підприємствами і банками, щодо яких потрібно змінити законодавство.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати