23 листопада 2017, 17:05

Чому M&A угоди вигідно укладати саме зараз: огляд ринку M&A в Україні

Baker McKenzie та Dragon Capital 23 листопада 2017 року організували та провели захід на тему: «Мистецтво успішних M&A угод в Україні».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


23737599_1510991155645854_6543707585919846871_o

Як забезпечити максимально вигідну ціну, як уникнути переплати та неочікуваних ризиків? Також під час панельних дискусій заходу йшлося про секрети успішних трансакцій та інтеграцію об’єкта придбання.

За словами експертів, економічні кризи звичайно впливають на можливість укладення чи не укладення вигідної M&A угоди, але якщо продавець здійснить ретельну підготовку із залученням консультантів, то, як показує практика, може розраховувати на успіх.

Михайло Гранчак, керуючий директор Dragon Capital, назвав три найважливіших фактори, що забезпечують успішність угоди у галузі злиття та поглинання: робота з інвестором, оцінка об’єкту та підготовка компанії до угоди. «Я би звернув увагу, що робота з інвестором - найважливіший на сьогодні фактор. Ви повинні дуже добре розуміти, чим керується інвестор, яка його стратегія, дивитися на угоду його очима. Це звичайно психологічно тяжко, тим паче якщо власник зробив бізнес з нуля і психологічно до нього дуже прив’язаний. В таких випадках і потрібно наймати консультантів», - зазначив експерт.

Михайло Гранчак також навів приклади, що демонструють, наскільки змінювалася стратегія декількох українських компаній, коли вони одержали експертні висновки глобальних іноземних інвесторів по оцінці їх бізнесу.

Перший приклад: алкогольний холдинг звернувся до консультантів з метою розробки для них декількох стратегічних опцій для акціонерів (продавати бізнес повністю чи частково). Їх цікавила глобальна перспектива, робота з іноземними інвесторами. Консультанти зробили дослідження всього ринку країн СНД, яке розіслали всім можливим стратегам, які є лише в списку, щоб дізнатися їх думки. «Ми отримали багато відгуків, деякі з них не були втішними. Ми зрозуміли, що по міцним алкогольним напоям українським виробникам не слід чекати, що прийдуть відомі світові бренди і куплять їх. Такого ніколи не буде, бо є зовсім різною бізнес-модель. Для іноземних стратегів нема сенсу, в більшості випадків, відходити від своїх моделей ведення бізнесу, навіть для таких великих ринків як країни СНД. Тому компанії довелося зосереджуватися на внутрішньому ринку», - зазначив пан Гранчак.

Другий приклад про виробника сиру, що мав великий ринок збуту в Росії. Відповідь іноземних інвесторів щодо інвестування була теж не на його користь. Згідно з їх висновком, стало зрозуміло, що український гравець може бути цікавим лише тоді, коли має сильний місцевий бренд. Їх не цікавить сила бренду в інших країнах. Після того, як це почув український виробник, його компанія повністю змінила свою стратегію продажу сиру і вони повністю сфокусувалися на українському ринку. «Минуло вже 4 роки і на сьогодні ця компанія - лідер українського ринку. Це, звичайно, свідчить про досягнення менеджменту і того, як вони використали запропоновані рекомендації, але саме відповіді іноземних інвесторів спонукали власника до переорієнтування своїх ринків збуту», - підкреслив експерт.

Окрім цього, консультанти наполягали на тому, що компанії мають себе адекватно оцінювати. В процесі підготовки потрібно визначити свої сильні сторони і, виходячи з розуміння, чого хочуть інвестори, потужно позиціонувати себе на ринку. Також треба оцінити і свої слабкі сторони, які вони, скільки їх, оскільки на етапі перевірки компанії інвестором слабкі сторони все одно виявляться, і компанія не зможе їх швидко зняти, а тому втратить час.

23783624_1510991718979131_5660481375557567641_o

За словами В’ячеслава Якимчука, партнера Baker McKenzie, одна з американських бізнес-шкіл провела дослідження 500 закритих угод і виявила таку статистичну залежність: чим довше покупець робить due diligence, тим нижча ціна угоди. «Відповідно, дуже проста рекомендація продавцям: ретельно підготуватися, дуже коротко робити due diligence, а потім вирішувати - продавати чи ні. Ті активи, що їх виставляли на продаж занадто довго, всі можливі і неможливі покупці їх розглянули і, як правило, угоди з цими компаніями закриваються за дуже низькими цінами чи не закриваються взагалі», - зауважив експерт.

На заході також обговорювали проблемні моменти укладання угод з позиції покупця. Як укласти угоду на найкращих для покупця умовах? Які типові пастки для покупців?

Завершальною частиною заходу стала панельна дискусія про ряд важливих питань щодо інтеграції об’єкта придбання.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати