20 квітня 2017, 15:14

Боротьба з підробками і піратством: світова практика VS Україна

Світові тенденції боротьби з підробками і піратством; роль транснаціональної організованої злочинності у виготовленні і поширенні контрафактних товарів; призупинення і протидія ввезенню підробної і піратської продукції на митниці; взаємодія держави і правовласників у боротьбі з контрафактною продукцією; підвищення обізнаності споживачів і їх соціальної відповідальності; вивчення масштабів контрафакції і піратства; створення системи покарань, - не повний перелік питань, які обговорили експерти під час ІІ Міжнародного форуму по боротьбі з підробками і піратством.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Основна мета заходу - вдосконалення української стратегії і тактики вирішення однієї з найгостріших у сучасному світі проблем - контрафакції і піратства; реалізація реформи захисту інтелектуальної власності і системи заходів протидії виготовленню і поширенню підробок; формування цивілізованого українського товарного ринку і сприятливого інвестиційного клімату в країні.

2,5% продукції у світі є контрафактом

За словами представника Національного координаційного центру по охороні прав інтелектуальної власності США, старшого спеціального агента Федерального бюро розслідувань Джейсона Левітта, 2,5% продукції у світі є контрафактом. "Кожен 12-й долар в США витрачається в інтернеті. Через 3-4 роки, за різними прогнозами, американці витрачатимуть кожен 8-й долар в інтернеті. Цю можливість організована злочинність і використовує. Особливості організованої злочинності в розгалуженій мережі, меншій взаємодії між суб'єктами, в розширенні географії порушень. Ця проблема має глобальні масштаби: можна сидіти у будь-якому місці за комп'ютером і продавати контрафактний товар будь-кому бажаючому", - констатує спецагент ФБР.

Шукайте нові шляхи!

У свою чергу президент Азійської коаліції по боротьбі з підробками і піратством (ACACAP, Сінгапур) Ендрю Бредшоу каже, що незважаючи на співпрацю правоохоронців, митних органів і правовласників, кількість підробок у світі з кожним роком росте. "Це свідчить про те, що існуючі механізми боротьби з підробками не дієві. Варто шукати нові шляхи. Зараз важко знайти магазини, завалені контрафактною продукцією, торгівля відбувається в інтернеті. Правоохоронним органам необхідно ділитися інформацією, щоб спільними зусиллями визначати центри контрафакту - осіб, кому це вигідно. Стратегія боротьби ACACAP з контрафактом і підробками включає наступні етапи: ідентифікація ризиків для конкретного бренду; пошук партнерів (а також виробників контрафакту) на місцях; боротьба, що включає комплекс заходів (треба боротися з тим, щоб не просто вилучити контрафактну річ, а закрити магазин)", - резюмує експерт.

Посередники в ланцюзі постачань

Аналізуючи проблемні аспекти питань контролю ланцюга постачань і відповідальності посередників, Джон Андерсон, голова Всесвітньої групи по боротьбі з підробками (GACG), у своїй доповіді акцент зробив на відповідальності посередників в ланцюзі постачань з точки зору боротьби з контрафактом. "Посередники повинні обмежити вплив будь-яких правопорушень, але вони всіляко намагаються уникати цього. У свою чергу виробник зобов'язаний аналізувати увесь ланцюг поставок. Необхідно відповідально відноситися до моменту підписання контракту: в ньому мають бути прописані обов'язки сторін, відповідальність і санкції. Крім того, необхідна ретельна перевірка контрагента. Для результативнішої роботи в цьому напрямі, необхідно організувати координацію і співпрацю з усіма органами відповідальними за боротьбу з контрафактом", - підкреслює він.

Генеральний директор Національної асоціації по захисту торгових марок (ANDEMA, Іспанія) Хосе Антоніо Морено, аналізуючи питання поширення підробок в Іспанії, каже, що основна діяльність ANDEMA спрямована на проведення навчальних заходів для представників правоохоронців, митних органів, а також на просвітницьку роботу. Пан Морено підкреслює, що в цілому населення Іспанії, як і України, не особливо усвідомлює необхідності боротьби з підробками і піратством.

Штрафи нижчі доходу!

Аналізуючи нюанси правозастосування норм Кримінального та Кримінального процесуального кодексу України щодо справ про порушення прав інтелектуальної власності, заступник начальника юридичного відділу ППФ "Пахаренко і партнери" Євгеній Компанець відмітив, що істотні зміни сюди були внесені в 2011 році, коли були істотно пом'якшені санкції, незважаючи на збільшення розміру штрафу.

Відносно законодавчої можливості знищення контрафактної продукції в ході досудового розслідування, експерт говорить, що одним з найбільш прийнятних варіантів реалізації цієї можливості може бути винесення судом рішення про знищення контрафакту, яке проходить безпосередньо при участі або під контролем правовласника або його представника. При цьому він відмічає, що сьогодні нерідко цей процес відбувається без відома правовласника.

В цілому пан Компанець відмічає, що діючі санкції не зупиняють правопорушників, оскільки штрафи набагато нижчі доходу.

У свою чергу Сергій Лебідь, генеральний директор компанії "Інтелект Груп Україна" надав учасникам поради та рекомендації для досягнення найбільшого ефекту в розслідуванні таких категорій справ. За словами експерта, правовласникові в першу чергу необхідно провести власне розслідування відносно фактів порушення прав інтелектуальної власності, після чого подавати заяву про відкриття кримінального провадження. При цьому Сергій Лебідь радить правовласникові брати безпосередню участь в досудовому розслідуванні, судовому розгляді справи і виконанні судового рішення.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати