Про особливості побудови ефективної системи безпеки банку, забезпечення його внутрішньої безпеки та кредитну безпеку говорили на майстер-класі на тему «Стратегія ефективної боротьби з шахрайством у банківській сфері», який відбувся 22 квітня і був організований комітетом банківського права Асоціації адвокатів України. Майстер-клас проводив експерт з питань безпеки з 23-річним стажем роботи у банківській системі, зокрема у Національному банку України, а нині директор Департаменту безпеки ПАТ «КРЕДОБАНК» Олександр Горінов.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Фінанси і довіра
«Ніколи не вірте, що банк піклується про вас. Банк піклується про своїх власників, про своє керівництво і в саму останню чергу про своїх співробітників. Банк – це комерційна структура, яка створена для того, щоб отримувати прибуток», – так почав свою розповідь пан Горінов.
Водночас він зазначив, що будь-які недоглянуті клієнтом кошті йдуть у прибуток банку. «Звичайно, банківська система (та банківська сфера) як фінансова організація побудована на основі довіри. Проте зараз це не про Україну», – зазначив банківський експерт.
Банк з середини
До того ж, за його словами, сам банк поділяють на дві частини: front- та back-office. Front-office – це те, де банк намагається заробити; це кредитна діяльність (усі види кредитів) та операційно-касова діяльність (все, що повʼязано з обслуговуванням та платежами та ін.). Back-office – те, де працює інший персонал банку.
Окремо директор Департаменту безпеки ПАТ «КРЕДОБАНК» розповів про внутрішню структуру банківської структури (юридичний департамент, департамент compliance, підрозділ з боротьби з відмиванням коштів та банківської безпеки тощо). Метою всіх цих структурних підрозділів, за словами банківського експерта, одна – створити такі умови, щоб банку довіряли. Всі ці підрозділи, каже він, працюють для того, щоб створити позитивний імідж банку та управляти його репутаційними ризиками.
Експерт зазначив, що репутаційні ризики – це втрати, які не пов’язані з кредитною діяльністю та валютними коливаннями, а пов’язані з технічними помилками та помилками персоналу, відмиванням грошей, шахрайством тощо.
Важливою, з його погляду, є розподіл функцій струткруних підрозділів банку. Юридичний департамент займається правовим забезпеченням діяльності банку, проте залежно від типовості справи, юридична робота може «доповнюватися» участю інших структурних підрозділів. Підрозділ compliance, зазначив банківський експерт, обумовлює на практиці функцію безпеки банківської діяльності, здійснюючи зокрема і формальний контроль за етикою ведення бізнесу та ін. Водночас О. Горінов зазначає, що підрозділ compliance та департамент банківської безпеки за своїми завданнями відрізняються відмінними напрямами роботи. До того ж у банках завжди наявна система внутрішнього контролю та аудиту. «Мистецтво банківського менеджменту –створити правильну конкуренцію між цими підрозділами, а нормальна конкуренція може бути тобі, коли наявні подібні функції в 10-15% випадків, якщо більше – це вже роздвоєння функцій», – вважає О. Горінов.
Інші банківські нюанси
Водночас, з позиції пана Горінова, в Україні «з боку національного регулятора Національного банку України страшно зарегульовані фінансовий моніторинг і операційно-касова діяльність, немає нічого сказаного про регулювання банківської безпеки». Проте зараз є перші спроби навести певний порядок, каже банківський експерт.
Важливо, як було сказано, що банківська безпека у сучасному аспекті – це цікавий коктейль із знань, технологій (зокрема інформаційних та банківських), правил та понять ризик-менеджменту та ін. До того ж, за його словами, завдання банківської безпеки – це запобігати виникненню будь-яких негативних явищ та мінімізувати розвиток будь-яких ризиків, зокрема всередині банку.
Замість висновків
Під час заходу банківський експерт поділився особистим досвідом у сфері протидії шахрайству у банківській сфері, зокрема розповів про найпоширеніші шахрайські схеми у сфері кредитних відносин, у сфері операцій з коштами на рахунках, звернув увагу на випадки правопорушень під час касово-розрахункового обслуговування клієнтів та способи боротьби з ними, а також надав рекомендації щодо умов безпечного користування банківськими послугами.
Крім того, значна увага присутніх на майстер-класі була акцентована на маніпуляціях із клієнськими рахунками. Так, експерт закликав клієнтів банків обовʼязково звертати увагу на те, яким чином отримуються документи з рахунків, читати договір та забезпечувати свою поінформованість про рух коштів на рахунку. Також пан Горінов, серед іншого, розповів інші важливі моменти діяльності банку, наприклад, «правило двох рук» (тобто будь-яку операцію банку має бути здійснено мінімум двома людьми з метою контролю та недопоску помилок) та особливості роботи системи клієнт-банк.