Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Ринку землі бути! У цьому «ЮГ» запевнив керуючий партнер Alexandrov&Partners, адвокат, Віце-президент з питань інвестування ICC Ukraine Дмитро Александров, до якого редакція звернулася перед початком Конференції аграрних юристів. При цьому, на думку експерта, щоб правник не лише не загубився у цій динамічній царині, а й залишився бажаним для клієнта, йому необхідно призвичаїтися до неминучих змін.
Про міркування Alexandrov&Partners стосовно того, що очікує на юридичний бізнес у найближчі кілька років, а також про те, яким вимогам має відповідати юрист майбутнього, Д. Александров розповів під час першої секції Конференції.
Комплексні рішення
За словами пана Александрова, найближчим часом юристам необхідно призвичаїтися до змін, які неминуче відбуваються у сфері агробізнесу. Вже сьогодні клієнти створюють власні юридичні департаменти та звертаються до послуг компаній ззовні, коли потребують консультацій вузькоспеціалізованих фахівців або коли прагнуть убезпечити інформацію.
І навіть звертаючись до юридичного бізнесу, аграрний бізнес не бажає платити за процес вирішення його проблеми. Клієнта цікавить отримання готового (часто комплексного) рішення у встановлені строки за зрозумілу плату. Саме тому юридичному бізнесу доведеться опановувати нові горизонти або ж співпрацювати з іншими компаніями.
Як приклад комплексного рішення, Д. Александров навів випадок, коли до Alexandrov&Partners звернувся великий агрохолдинг, який зіштовхнувся зі втратою земельного фонду на кілька мільйонів доларів. Проаналізувавши ситуацію, правники виявили, що проблема криється не стільки в юридичній, скільки у бізнесовій площині. Вони порадили клієнту створити окремий департамент, який би опікувався збереженням земель, а також наполягли на необхідності слідкувати за іміджем компанії на місцях.
«Пайщик бажає взаємодіяти не з абстрактним бізнесом, а з конкретною особою, – зауважив спікер під час доповіді. – Тому потрібно працювати з іміджем компанії на місцях, взаємодіяти з місцевими органами влади, виконувати соціальні функції».
Розумний контракт
Інший нагальний запит клієнтів зводиться до впровадження ІТ-технологій. На думку Д. Александрова, юрист майбутнього. має бути трохи айтішником. «Це не означає, що ми маємо сидіти й писати комп’ютерні програми, але ми повинні розбиратися в тих системах, які працюють. Нам необхідно знати інтерфейс взаємодії з тими помічниками, яких ми будемо змушені залучити до своєї роботи. Чим скоріше ми почнемо це вивчати, тим скоріше зможемо адаптуватися до змін, що відбуваються у наш час», – констатував експерт.
Звертаючись за комплексним рішенням та розуміючи, що його проблемою перейматимуться кілька різних суб’єктів, клієнт очікує надання можливості самостійно контролювати процес у режимі онлайн. Тобто він протягом 24-х годин на добу повинен мати доступ до інформаційних ресурсів, документів тощо.
Яскравим прикладом ІТ-технологій в юриспруденції є так звані «розумні контракти» (smart contract – англ.). Як стверджував ще у минулому році співзасновник платформи Stash Кріс Одом, виступаючи на конференції біткоїн-інвесторів у Лас-Вегасі, характерною рисою smart contract є його самовиконання. Більшість контрактів, укладених між особами, розроблені так, щоб одного дня їх можна було принести до суду. Розумні контракти не підпорядковуються юридичним законам, адже жоден суд не може змусити виконуватися договір, якщо не виконані його умови. Smart contract є лише комп’ютерним кодом, що підпорядковується криптографічним законам.
Д. Александров зазначив, що фактично перед Конференцією один з таких розумних контрактів, що стосувався поставки 80-ти тюків бавовни з Техасу до Китаю, був втілений. І це, судячи з виступу юриста, лише початок.
Вимоги часу
Також принциповим моментом у майбутньому стане гра на випередження. Якщо раніше перемовини щодо подовження орендних контрактів можна було проводити з пайовиками за півроку до їх закінчення, то сьогодні цей строк можна проґавити. У практиці Alexandrov&Partners був випадок, коли пайовиків клієнта, строк оренди для якого закінчується у 2020 р., переманив конкурент, уклавши з ними договори на 2021 р. Звісно, зважаючи на переважне право на подовження строку оренди, клієнт звернувся до суду. Однак зазначене стало тривожним сигналом. Саме тому юристи рекомендували клієнту не лише заздалегідь проводити перемовини з пайовиками, а й пильно відстежувати діяльність своїх конкурентів.
Також Alexandrov&Partners рекомендують своїм клієнтам мати співробітників, які б займалися проблемою відумерлої спадщини: самостійно знаходили спадкоємців, допомагали їм отримувати спадщину та укладали з ними орендні договори. В іншому випадку агрохолдинги ризикують отримати земельну «шахматку», яку неможливо обробляти.
Відтак, зважаючи на зазначене, час ставить перед юристом майбутнього чималу кількість вимог, а саме: досконально володіти юридичними знаннями; бути мобільним; обробляти великий масив інформації та видавати короткі зрозумілі рішення; знати свого клієнта, розумітися на вузькопрофільній термінології; активно користуватися ІТ-технологіями; вміти зберігати емоційний контакт з клієнтом та довіру до себе і своєї компанії. Лише такий фахівець зможе продуктивно працювати у правовій площині аграрного бізнесу, який зараз активно розвивається.
Коментар
Дмитро Александров, керуючий партнер Alexandrov&Partners, адвокат, Віце-президент з питань інвестування ICC Ukraine
«Зараз всі зосереджені на одній тезі: «Ринок закритий, тому що є мораторій». Тенденція полягає не у цьому. Ринок є, просто він дещо інший. Він не працює через договори купівлі-продажу землі. Він працює через інші механізми. Це договір оренди на 49 років та договори емфітевзису, остання практика укладання якого зводиться до 200 років. А це означає, що чим довше відкладатиметься питання скасування мораторію, тим більше договори емфітевзису покриватимуть земельний фонд. Через кілька років таке покриття може сягнути 30%.
Поступово ринок структурується. І на той момент, коли його відкриють, може виявитися, що у ньому вже не буде жодного сенсу. А де ж (якщо брати до уваги два типи економіки, що існують у світі) планова економіка та економіка приватного бізнесу. Яка економіка є ефективною? Звісно, ефективною є та, в основі якої лежить приватна власність. Завжди власник продуктивніше управляє своїм об’єктом права власності, в тому числі землею. Тому майбутнє стоїть за цим. Лише дієвий власник може дати найкращий результат».