Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Репринтне видання «Адміністративне право і процес УНР в екзилі: невідома правнича спадщина України» було презентовано в Київському національному університеті ім. Т. Шевченка 8 жовтня 2015 р. у День юриста. Як зауважив декан юридичного факультету університету, д.ю.н. Іван Гриценко, праці наших юристів потрібні, тому що вони привертають увагу до прекрасної інтелектуальної спадщини хоч і не далекого, але все-таки минулого. «Усе це робиться на ентузіазмі. Я дуже вдячний усім за величезну роботу. Висловлюю слова подяки викладачам, професорам університету, які доклали великих зусиль задля того, щоб ця книга побачила світ. Сподіваюсь на те, що наші студенти у своїй професійній освіті орієнтуватимуться на найкращі зразки нашої юридичної інтелектуальної думки, бо в цьому буде сила наших національних юристів, юристів України», – зауважив І. Гриценко.
У той же час,Володимир Бевзенко, професор кафедри адміністративного права юридичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, д.ю.н. відзначив, що ця книга й те, що в ній написано, має особливу історію. Володимир Сергійчук, професор кафедри давньої та нової історії України історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка, д.і.н., професор, звернув увагу на те, що книга – це насправді вагомий внесок до української юридичної науки, до тієї безцінної скарбниці людської цивілізації, яка твориться протягом багатьох століть. «Дійсно, наша правнича наука має глибоку історію. З часів Київської Русі(своєї першої визнаної світом держави) ми маємо зразки високого рівня документів, які стали базою для багатьох правових традицій у майбутньому», – заявив В. Сергійчук.
Він нагадав, що уряд УНР, який був легітимною владою нашої держави, змушений був через зраду поляків покинути рідну землю й опинився у вигнанні, де існував легітимний уряд УНР держави, що була визнаною десятками країн світу, починаючи з 1917 р. Професори Володимир Бевзенко і Петро Захарченко доклали великих зусиль заради видання книги «Адміністративне право і процес УНР в екзилі: невідома правнича спадщина України», і для них це тільки початок.
Через рік після проголошення незалежності України уряд УНР в екзилі, як і було обіцяно коли він утворився, передав легітимному уряду Української Республіки (який був обраний після проголошення незалежності), клейноди та всі регалії, які є свідченням легітимності. Це теж символ спадкоємності влади в УНР, яким користуються по сьогодні. Це головні атрибути під час прийняття присяги Президента України, адже він одержує регалії уряду УНР в екзилі. «Робота, яка представлена, – це перший крок до повернення української правничої спадщини з еміграції, – заявив В. Сергійчук.
Також він додав, що в екзилі існувало Українське правниче товариство, яке бере свій початок з Києва. Це для всього світу є свідченням того, що українська правнича наука завжди була на передових місцях і не відставала від вимог часу.
Олександр Пасенюк, голова Вищого адміністративного суду України (2005 -2011 р.) звернув увагу на те, що у виданні відтворено унікальні правові документи, які відкривають невідомі сторінки становлення української державності в 20-30 рр. минулого століття. «Я з гордістю можу сказати, що до появи цього унікального видання причетний і Вищий адміністративний суд України, який започаткував свою роботу в кінці 2004 р.», – зазначив О. Пасенюк. За його словами, завдяки правовій спадщині, наукового-професійному потенціалу науковців, практичним працівникам в галузі адміністративного права і процесу, який існував на початку минулого століття в Україні, стало можливим створення в сучасній незалежній Україні системи адміністративних судів, яка нещодавно відсвяткувала своє десятиріччя. «За цей час відбулось переосмислення сутності адміністративного права на право громадян щодо відновлення свої порушених прав. І якби документи,що містяться у цій книзі, були впровадженні ще в першій половині минулого століття, то адміністративна юстиція виникла б значно раніше», – вважає О. Пасенюк.
У той же час, Віктор Кривенко, секретар судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України зауважив, що протягом 10 років існування адмінсудів в Україні було багато всього переосмислено. «Ми хочемо, щоб наш адміністративний суд став зразком захисту прав громадян у суспільстві. Але яким він може бути зразком, коли це суд проти влади, і всім гуртом, ми боремося з ним. Його звинувачують Бог знає в чому, не звертаючи уваги на те, що цей суд протягом 10 років захищав майже всю Україну», – зауважив суддя. За його словами,адміністративний суд – особливий суд, який стоїть на захисті прав людини у змаганні з державою.