03 листопада 2015, 16:47

Адміністративна юстиція та конституційна реформа

Опубліковано в №44(490)

форум


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Важливе значення у вирішенні актуальних проблем та перспектив розвитку адміністративної юстиції України в умовах проведення конституційної реформи має симбіоз наукових досліджень та практичного досвіду. До такого висновку прийшли учасники круглого столу на тему «Роль і місце адміністративної юстиції в умовах проведення конституційної реформи», що відбувся 23.10.2015 у Класичному приватному університеті в м. Запоріжжя.

Обмінятись досвідом щодо актуальних проблем та перспектив розвитку адміністративної юстиції України в умовах проведення конституційної реформи зібрались провідні вчені-правники та юристи-практики з усієї України. Модератором заходу виступив проректор з наукової роботи Класичного приватного університету, доктор юридичних наук, професор, Заслужений юрист України Антон Монаєнко.

На круглому столі обговорювалися питання проблемних аспектів діяльності адміністративних судів, проект Закону України «Про внесення змін до Конституції України» в частині правосуддя, гласність і відкритість судового процесу як запорука здійснення ефективного судочинства, окремі теоретичні та практичні питання сплати судового збору в адміністративному судочинстві, дотримання принципів незалежності адміністративного суду при формуванні єдиної судової практики, застосування принципу верховенства права при здійсненні процедури очищення влади (люстрації), правовий статус судді в контексті внесення змін до Конституції України, особливості застосування державного примусу в адміністративному судочинстві, про складові незалежної адміністративної юстиції, деякі особливості проведення мирних зібрань тощо.

У своїй доповіді на тему «Правовий статус судді в контексті внесення змін до Конституції України» заступник Голови Вищого адміністративного суду України Михайло Смокович констатував необхідність закріплення у проекті Концепції внесення змін до Конституції України підходів стосовно вимог для зайняття посади судді, зокрема вимог щодо вищої юридичної освіти, необхідності проживання в Україні, володіння державною мовою; призначення та звільнення суддів, гарантії їх діяльності; функціонального імунітету суддів і підстав для припинення повноважень судді.

Олег Прудивус, голова Запорізького окружного адміністративного суду, виступив з доповіддю «Застосування принципу верховенства права при здійсненні процедури очищення влади (люстрації) як запобіжника авторитарним системам державного управління». Суддя зазначив, що процес очищення влади повинен проводитись з дотриманням гарантій справедливого відправлення правосуддя, у зв’язку з чим адміністративне рішення щодо люстрації має припинятись на час його оскарження у судовому порядку. Резюмувавши, пан Прудивус підкреслив, що в умовах нинішнього резонансу в суспільстві, з метою дотримання конституційних прав і свобод громадян, Закон України «Про очищення влади» потребує внесення відповідних змін.

Проректор з наукової роботи Класичного приватного університету, д.ю.н. Антон Монаєнко присвятив свою доповідь особливостям заборони адміністративними судами України проведення мирних зібрань. Доповідач констатував, що згідно зі ст. 34 Конституції України, кожному гарантується право на свободу думки та слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань… при здійсненні цих прав і свобод не повинно бути посягань на права та свободи, честь і гідність інших людей. Науковець зазначив, що відповідно до чинного законодавства України, конкретного строку сповіщення органів державної влади чи місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрації не встановлено. Отже, позовна заява про заборону проведення зазначених вище заходів або про інше обмеження права на мирні зібрання не може бути подана до адміністративного суду в день проведення мітингу, в тому числі ще до початку проведення мітингу. У разі подання такого позову органом державної влади чи місцевого самоврядування суд не повинен розглядати спір по суті, а має залишити позовну заяву без розгляду.

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Ярослава Горобцова у своїй доповіді «Гласність і відкритість судового процесу як запорука здійснення ефективного адміністративного судочинства» висловила думку про те, що відкритість адміністративного процесу надає особам, які не причетні до адміністративної справи, право бути присутнім у судових засіданнях. Без відкритого доступу до судових засідань про довіру до суду не може бути й мови. Це вимагає від суддів, як носіїв судової влади, відповідальної та коректної поведінки, яка б заслуговувала на повагу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати