Наприкінці березня в парламенті було зареєстровано черговий законопроект «Про нотаріат»
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
№ 2627, винесений на розгляд Верховної Ради України народними депутатами Іриною Бережною та Іриною Горіною.
Законопроект передбачає створення єдиного нотаріату, який запобігатиме «монополізації» нотаріальної діяльності та використанню нотаріату як бізнесу. На тлі заяв Української нотаріальної палати про досягнення консенсусу між приватними і державними нотаріусами після нещодавніх удосконалень чинного закону, мотивація, чесно кажучи, не найсвіжіша.
Напевно, тому, що пропонований законопроект був розроблений декілька років тому і вже вносився на розгляд Верховної Ради у 2008 році, але за рекомендацією Комітету з питань правової політики був повернутий авторам на доопрацювання.
І хоча відтоді законодавство зазнало значних змін з метою завершення процесу реформування нотаріату України, на жаль, автори законопроекту цього не врахували. Більш того, у своїй пояснювальній записці, наголошуючи на необхідності єдності нотаріату в Україні «відповідно до нових правових, економічних, соціальних і політичних умов», які, до речі, не було розкрито, автори глибоко образили представників нотаріальної спільноти заявою про те, що «непорозуміння у державному регулюванні діяльності приватних нотаріусів призвели до суттєвих проблем у роботі державних нотаріальних контор, стрімкого зростання кількості скарг громадян, створення ситуацій для корупції та інших негативних явищ».
До того ж автори законопроекту залишили поза увагою проблему тисяч незавершених спадкових справ, які знаходяться в державних нотаріальних конторах: у разі прийняття законопроекту доля цих справ лишається невизначеною.
Особисто мені законодавча логіка в цьому випадку, як і в багатьох інших, є незрозумілою. Якби йшлося не про Ірину Бережну, яка має певний авторитет в юридичних колах, я списала б цей момент на необхідність добирання законодавчих ініціатив, від якої потерпає більшість народних обранців, змушених якось виправдовувати своє існування у відповідній якості перед народом. Але мова саме про Ірину Бережну, тож хотілося б зрозуміти, що відбувається. Наше видання вже апелювало до нотаріусів, які, у свою чергу, звернулися до Мін’юсту з проханням відхилити законопроект, а також до авторів документа. Усі, хто має, що сказати з цього приводу, будь ласка, долучайтеся до дискусії: редакційна адреса Вам відома.