05 січня 2022, 16:49

Згоду на посмертне донорство можна буде оформити в е-формі: Президент підписав закон

Офіційне інтернет-представництво Президента України

Президент Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині» № 1967-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 16 грудня 2021 року.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Уряд призначив Держлікслужбу уповноваженим органом у сфері донорства крові"

Про це повідомляє Офіційне інтернет-представництво Президента України.

Документ покликаний розв'язати питання оплати трансплантацій. Зокрема, законом встановлюється, що держава оплачує всі трансплантації, і для пацієнта вони безкоштовні. Також зазначається, що тарифи повністю покривають витрати лікарень на проведення таких операцій.

Крім того, документом передбачається, що підбір пари донор-реципієнт здійснюватиме Єдина державна система трансплантації, яка є цілковито незалежною від людського впливу й самостійно проводить такий підбір за визначеними критеріями. Відомості щодо наданих особою згоди або незгоди на посмертне донорство, письмової заяви про відкликання наданої раніше такої згоди або незгоди також вносяться до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин.

Документом передбачається, що письмова згода живого донора та згода батьків або інших законних представників живого донора на вилучення у нього анатомічних матеріалів, письмова відмова від раніше наданої такої згоди не потребують нотаріального посвідчення правочину чи засвідчення справжності підпису нотаріусом. Письмова згода живого донора на вилучення у нього органу чи його частини надаватиметься донором особисто уповноваженому трансплант-координатору.

Також передбачено, що згода або незгода особи на посмертне донорство, заява про відкликання наданої раніше такої згоди або незгоди подаються у письмовій або електронній формі за підписом особи, яка висловлює своє волевиявлення. І такі правочини не потребують нотаріального посвідчення чи засвідчення справжності підпису зазначеної особи нотаріусом.

Закон додає умови, за яких живим донором гемопоетичних стовбурових клітин може бути також особа віком до 18 років:

  • за дотримання вимог частини 4 статті 14 Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» щодо порядку та форми надання згоди на вилучення;
  • за надання дозволу спеціалізованою державною установою у сфері трансплантації органів, тканин та клітин на вилучення.

Вилучення у донора гемопоетичних стовбурових клітин проводиться безоплатно для донора. У випадках, передбачених законодавством, донор має право  на відшкодування витрат, пов’язаних із здійсненням донорства (крім витрат, пов’язаних з вилученням анатомічних матеріалів).

Відомості про потенційних донорів гемопоетичних стовбурових клітин вноситимуться до Державної інформаційної системи трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин.

Реалізація державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів здійснюється відповідно до цього Закону з 1 квітня 2023 року.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім абзаців одинадцятого і дванадцятого підпункту 7 пункту 4 розділу І, які набирають чинності з 1 грудня 2022 року.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати