28 березня 2020, 9:57

Заявки на товарні знаки стають вірусними!

Геннадій Андрощук
Геннадій Андрощук головний науковий співробітник НДІ інтелектуальної власності НАПрН України, к.е.н., доцент, судовий експерт

У міру поширення коронавірусу зростають і заявки, пов'язані з товарними знаками. Це тільки останній приклад того, як реєстрації слідують за медичними і політичними новинами. Пандемія коронавіруса чинить безпрецедентний вплив на населення планети і способи, якими ми всі працюємо і спілкуємося. Вірус зачіпає будь-який бізнес, будь-то з точки зору його здоров'я і практики роботи, ланцюжків поставок, каналів продажів і потоків доходів або репутації бренду.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Візьмемо, наприклад, відомий мексиканський пивний бренд Corona, який, на жаль, виявився чомусь пов'язаний з COVID-19 з неправильних причин. Минулого місяця пивоварна компанія оголосила про збитки в розмірі 132 млн фунтів стерлінгів у результаті подібності назв із вірусом. В Інтернеті також було зареєстровано збільшення пошукових запитів на предмет «пивного вірусу Корона». При цьому шукачі, мабуть, були спантеличені цим ім'ям, достатнім для дослідження можливих зв'язків між ними.

Оскільки коронавірус продовжує своє смертельне поширення по всій земній кулі, не дивно, що він також досяг реєстрів товарних знаків. 11 лютого, в той же день, коли Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) опублікувала «офіційну» назву вірусу, до Відомства США з патентів і товарних знаків (USPTO) була подана перша заявка «COVID-19». Згідно веб-сайту USPTO, заявка №88792612 була подана на COVID-19 VAX класу 5, що охоплює «вакцини». Заявник - AND STILL LLC - зареєстрований за приватною адресою в Шрусбері, штат Массачусетс. Десятьма днями раніше, 1 лютого, заявник також подав заявку в 5-му класі на знак «CORONAVAX».

Хоча, можливо, що заявник має добрі наміри або дійсно хоче випустити вакцину, USPTO також має положення, які перешкоджають прийняттю заявок, поданих недобросовісно або практично не використовуються під час здійснення підприємницької діяльності.

Описовий продукт. Товарні знаки також не можуть бути описовими - COVID-19 VAX, швидше за все, не пройде цей конкретний тест. Таким чином, незалежно від мотивів заявника, - будь-то опортуністичний, доброзичливий або поданий з якої-небудь іншої причини - заявка, швидше за все, зазнає невдачі, і вони витратять час і плату за заявку без повернення.

Там, де для одних існує проблема, інші бачать потенційні можливості. Вже зафіксовано безліч заявок на товарні знаки, які включають слово «коронавірус». Наприклад, заявка США на реєстрацію найменування «Керівництво по виживанню коронавіруса» в класі 16 (друкована продукція), а також «Коронавірус» для класів 9, 25 і 41 (для музичних записів і мерчендайзингу).

В ЄС надійшли аналогічні заявки на товарні знаки, включаючи спробу зареєструвати слово «Коронавірус» в Італії та Іспанії, а також захистити «Коронавірусні вина» в Італії. Були зроблені також спроби реєстрації словесних знаків в Чилі та Іспанії. Поки невідомо, скільки заявок буде подано в Великобританії, але, безсумнівно, в майбутньому вони будуть.

Станом на 23 березня 2020 р. опортуністичні заявники подали понад 20 заявок на реєстрацію товарних знаків, що містять «COVID» або «CORONAVIRUS», в Австралії, Сполучених Штатах і Великобританії. Ці заявки охоплюють широкий спектр товарів і послуг - від розважальних і телевізійних послуг до футболок. Ось деякі з найбільш кричущих прикладів:  «WARNING MY RIDE IS SICKER THAN THE CORONAVIRUS№ (Увага, моя їзда більше, ніж коронавірус (одяг); «Я - серце COVID-19» (спортивний одяг); «COVID KIDS» (сорочки для дітей і дорослих, інтернет-реклама).

Це відбувається по всьому світу - навіть в Австралії. Пан Адамс, громадянин Квінсленда, недавно подав заявку на реєстрацію товарного знака в Австралії для «COVID-19» щодо широкого спектру розважальних, видавничих і телевізійних послуг. Заявка ще не була розглянута Відомством по товарних знаках. Припускаючи, що Австралія послідує прикладу інших юрисдикцій, ми можемо побачити більше заявок, поданих іншими в найближчі тижні. Британський повірений з товарних знаків Аластер Ролентс коментує: «Малоймовірно, що будь-які опортуністичні спроби зареєструвати знаки, що містять слово «коронавірус», перейдуть, наприклад, до реєстрації у Відомстві інтелектуальної власності (IPO) Великобританії. Більшість заявок зіткнеться із запереченнями проти реєстрації, наприклад, на тій підставі, що знак «суперечить державній політиці або прийнятим принципам моралі». 

Деякі недавні приклади подібних опортуністичних застосувань перед IPO Великобританії включають «Brexit Blue» для сирних продуктів в класі 29 і «англійський чай Brexit» - для товарів в класі 30. Однак в аналогічній заявці на термін «Brexit» було відмовлено для таких товарів, як печиво в класі 30.

Нещодавно московське ритуальне агентство оформило заявки зі словесними позначеннями «коронавірус», «coronavirus», «COVID-19» для реєстрації в якості товарного знака. Під час пандемії коронавіруса російські майстри «гробових справ» вирішили отримати зиск із китайського вірусу і перетворити його в товарний знак. Заявки вже подані в Роспатент. 

У Китаї більш серйозно поставилися до цієї негативної тенденції. Відмовлено в реєстрації понад 300 заявок на реєстрацію незвичайних товарних знаків, пов'язаних з епідемією коронавірусної інфекції COVID-19. Як повідомляє інформаційне агентство «Сіньхуа», такі дані опублікувало Державне відомство інтелектуальної власності КНР. У прес-службі відомства повідомили, що станом на 16 березня були відхилені 328 заявок на товарні знаки від приватних осіб і компаній. Серед них - словосполучення «коронавірус нового типу», а також назви «Хошеньшань» і «Лейшеньшань». Так іменувалися дві тимчасові лікарні в місті Ухань - столиці провінції Хубей, що стала епіцентром епідемії. При цьому в цілому 866 заявок на товарні знаки, пов'язані з епідемією, були відкликані самими заявниками добровільно. Як повідомляється в заяві відомства, такі заявки на товарні знаки порушують соціалістичну мораль і «створюють несприятливий соціальний вплив».

Відомство також зажадало від місцевих правоохоронних органів організувати бесіди з відповідними людьми і агентствами для виправлення ситуації. У відомстві заявили, що під час боротьби з епідемією належить посилювати стандарти перевірки товарних знаків для припинення подання заявок на «шкідливі» назви брендів.

Джерела

When trademark applications go viral

COVID trademark application is “opportunistic”

Stopping the outbreak of coronavirus trade marks

В КНР отказались регистрировать товарные знаки на тему коронавируса

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати