![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Цього тижня низка лідерських юридичних компаній з першої двадцятки «розворушила» ринок публічними заявами щодо припинення участі в окремих національних рейтингах.
Звичайно, не всі обґрунтували свої позиції впевнено, але заяви несуть достатні меседжі, щоб зрозуміти, що компанії не перебувають зараз в однакових умовах, запропоновані критерії оцінки не відображають реальної ситуації на ринку. Також юрфірми додали, що не було змінено основний методологічний принцип рейтингування, який не може бути об’єктивним в умовах воєнного часу. Зусилля компаній, насамперед, спрямовані на виконання обов’язків перед державою та суспільством, а не на фінансовий результат. Зараз ми говоримо більше про відповідальне лідерство як критерій успішності.
Війна «оголила» важливі питання, і це стало поштовхом для обговорення, що буде далі: це тимчасове рішення, обумовлене війною, чи треба комплексно змінювати підхід? Зокрема, можливо варто подумати над змінами у критеріях, системах оцінки та підходах до проведення досліджень ринку юридичних послуг.
Першими свою позицію висловила юридична компанія MORIS.
«Проведення рейтингу професійної діяльності передбачає конкуренцію та оцінку бізнес-досягнень компаній. В даних умовах змушені вважати рейтингування недоречним, а змагальність у досягненнях не на часі. Враховуючи наведене, ми вважаємо участь компанії MORIS у рейтингу «50 провідних юридичних фірм України 2022 року» під час дії воєнного стану недоцільною».
Заява СMS Cameron McKenna звучить так:
«Попри нашу роботу над численними клієнтськими проєктами сьогодні, ми ухвалили рішення не брати участь в окремих юридичних рейтингах в Україні у 2022 році. Ми вважаємо за доцільне спрямувати всі наші зусилля як юридичних фахівців на залучення іноземних інвестицій для відновлення України, а також на надання якісних юридичних послуг для інвестування у проекти відбудови України».
Чому Avellum не подаватимуться у професійні рейтинги в Україні цього року? Їхня позиція така:
«Зважаючи на обставини, ми прийняли рішення не брати участь у професійних рейтингах в Україні у 2022 році (в тому числі у дослідженні «50 провідних юридичних фірм України» - проєкту газети «Юридична практика»), щоб мати змогу зосередитися на більш важливих питаннях та допомозі нашій країні».
Команда LCF прийняла рішення не брати участь у цьогорічному дослідженні «50 провідних юридичних фірм України».
Як зазначають в компанії: «Запропонована методика цьогорічного рейтингу передбачає, серед іншого, такі критерії оцінки, як «дохідність компаній, кількість юристів, а також долученість до оборони України: підтримка волонтерських ініціатив і гуманітарних програм, залучення від спонсорів та партнерів коштів і скерування їх на допомогу ЗСУ та іншим військовим підрозділам, допомога переселенцям і біженцям, реалізація pro bono проєктів тощо».
При цьому, як зазначено в анкеті, основний методологічний принцип рейтингування не змінився – показники кожної юридичної фірми за критеріями, що досліджуються, зводяться воєдино з урахуванням зважених коефіцієнтів. Але такий підхід, на наш погляд, не може бути об’єктивним».
Детально обґрунтували свою позицію і Aequo:
«Багато з того, чому ми приділяли увагу в мирний час, зараз об’єктивно не є пріоритетом. Зокрема — порівняння своїх досягнень з досягненнями інших. І справа не тільки в розподілі часу, а й в доречності цих вправ під час війни. Тому наразі ми переглянули підхід до юридичних рейтингів та аналогічних заходів, і не будемо брати участі в національних рейтингах. Ми не уявляємо собі порівняння заробітку, кількості або широти розголосу проєктів, що будуть читати ті, хто зараз воює або втратив близьких на фронті чи від ворожих атак у тилу, працює у госпіталях чи центрах допомоги біженцям».
Заява Aver Lex щодо участі в національних рейтингах:
«Розуміючи важливість аналітичної і практичної інформації для міжнародної та української спільнот, загалом всіх стейхолдерів України, АО AVER LEX завжди готове поділитися з експертами іноземних та національних досліджень особливостями та викликами кримінальної практики, отриманими на власному досвіді. Оскільки раніше на базі такої інформації формувався рейтинг ринку юридичних послуг України з конкретними позиціями, вважаємо за доцільне перенести оцінювання до настання мирного часу».
Нагадаємо, ще у 2021 році АО Arzinger припинило участь в дослідженні ринку юрпослуг Top 50 від Юридичної Практики та Ukrainian Law Firms.