12 липня 2021, 16:41

Як покращити приватизацію та оренду держмайна?

Transparency International Ukraine

Експерти ТІ Україна виявили найчастіші помилки в питаннях приватизації та оренди державного майна та запропонували рекомендації щодо їх покращення.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Читайте також: "Е-гривня: результати опитування НБУ щодо варіантів використання цифрової валюти"

Про це повідомляє Transparency International Ukraine.

«Аукціонна революція», зумовлена прийняттям двох нових Законів «Про приватизацію державного і комунального майна» у 2018 році та «Про оренду державного та комунального майна» у 2019-му, докорінно змінила правила гри у сфері управління державним майном. Відтепер купити чи орендувати державну власність можна винятково через електронні аукціони у торговій системі Prozorro.Продажі

Метою реформи було не лише залучення додаткових бюджетних ресурсів, але й підвищення прозорості та ефективності управління державним майном. Реформа триває, і зберігається суспільний запит на забезпечення її ефективного моніторингу. 

Найчастіші помилки у процедурах приватизації та оренди державного і комунального майна, що нам зустрічались, можна розділити на 3 категорії: 

  • маркетингові — перешкоджають привабливості та ефективному просуванню об’єкта серед потенційних орендарів або покупців;
  • процедурні — порушують вимоги законодавства щодо процедури оренди або малої приватизації.
  • пов’язані з оформленням документації — стосуються недоліків пакета документів, який супроводжує об’єкт.

З метою зменшення помилок варто:

Для малої приватизації:

  • Звернути увагу на неповноту поданої інформації  про об’єкти (земельні ділянки, інформація про ЄМК тощо) та вжити заходів з її доповнення.
  • Розглянути можливість видачі окремого Наказу ФДМУ, відповідно до якого організатори будуть зобов’язані деталізувати склад майна ЄМК, якщо у таких комплексів відсутнє нерухоме майно.
  • В інформаційному повідомленні та в договорі прописувати опис майна згідно з документами на право власності та/або технічними паспортами.
  • Утриматися від відчуження об’єктів, до складу яких входить майно, розташоване на тимчасово окупованих територіях.

Для оренди: 

  • Ретельніше підходити до формування іміджу об’єкта, завантажувати якісні фотографії.
  • Уважніше звіряти інформацію що зазначається в описі лота та документах, що публікуються у межах процедури у системі Prozorro.Продажі. Досить часто ми помічали розходження в описі цільового призначення об’єкта. Наприклад, згідно з оголошенням в цільовому призначенні немає обмежень, але прикріплений проєкт договору містить цільове призначення відповідно до поточного договору оренди. 
  • Ретельніше підходити до питання визначення розміру гарантійного внеску, адже у випадку недонарахування суми та при дискваліфікації учасника бюджет недоотримає кошти. Водночас нарахування зависокого гарантійного внеску може відлякати потенційних учасників.
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати